- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Voľný čas
-
KVÍZ Láska ako z románu. Poznáte dobre slávne literárne dvojice?
Máj, lásky čas... Náš prvý májový kvíz je práve o láske, ako ju zachytávajú slávne literárne diela. Otestujte si svoj prehľad v ľúbostných príbehoch – od svetoznámej keltskej legendy až po súčasnú klasiku.
-
Zoznámte deti s vtáčími hodinami. Prvá vstáva červienka, kukučka hlási pol piatu
Vtáčí spev je potešením pre dušu a neodškriepiteľným znakom toho, že jar je v plnom prúde. Príroda je teraz najkrajšia a ak sa cez predlžený víkend chystáte na výlet, zoznámte deti s vtáčími hodinami.
-
KVÍZ Čo viete o významných udalostiach, ktoré sa odohrali v známych slovenských mestách?
O akom meste existuje najstaršia písomná zmienka? Kto s kým bojoval v storočnej vojne o právo skladu? Akí monarchovia navštívili Bardejovské Kúpele? Tento kvíz je venovaný slovenským mestám a ich pestrej histórii. Poznáte?
-
Dejepis na vlastné oči. Rakúske Carnuntum ponúka unikátny pohľad na život v rímskej dobe
Nájdeme ho len pár kilometrov za slovenskými hranicami, na brehu Dunaja. Rekonštruované archeologické nálezisko Carnuntum ponúka nevšedný pohľad na život v starovekom rímskom legionárskom tábore a meste, ktoré pri ňom vzniklo.
-
Keď ide o lásku, neplatia pravidlá. Roztomilé video zo zvieracej ríše, sliepka robí matku šteniatku
Keď sa potrebuješ pritúliť a nemáš nablízku mamu, pomôže aj náhradná. Platí to nielen u ľudí, ale aj vo zvieracej ríši. A to aj v takej čudesnej kombinácii ako je pes a sliepka.
-
KVÍZ Rekordy našej planéty Zem. Viete, ktoré miesto je najhlbšie či najstudenejšie?
Dnešný kvíz na Deň Zeme je venovaný našej planéte a jej rekordom. Aká najnižšia teplota bola nameraná v Antarktíde, ako sa volá najdlhšia rieka Zeme či aké jazero je na svete najhlbšie? Otestujte sa alebo si obohaťte svoje vedomosti, nech sa páči.
-
Tip na výlet Kyjatice, slávne praveké sídlo, dnes maličká dedinka ukrývajúca poklady
Žili tu naši predkovia tisícky rokov pred naším letopočtom, dnes je to tichá dedinka s niečo vyše 60 obyvateľmi, ktorá ožíva najmä počas letnej turistickej sezóny. Kyjatice, centrum pravekého osídlenia, ale na slávnu históriu nezabúdajú, cítiť ju tu takmer na každom kroku.
-
TIP NA PODUJATIE Bratislavské Železničné múzeum organizuje v sobotu Prvý parný deň
Pre návštevníkov sú pripravené nostalgické jazdy parnými vlakmi, jazdy drezínami či modelové železnice.
-
KVÍZ Veľké tragédie a míľniky. Akými udalosťami sa do našich i svetových dejín zapísal apríl?
Tragédie ako skaza Titanicu či výbuch reaktora v Černobyľskej elektrárni, ale aj veľké míľniky ako prvý let človeka do vesmíru. Apríl je bohatý na historické udalosti, pripomeňme si tie najvýznamnejšie v dnešnom kvíze.
-
Tip na výlet Prastarý kostolík a zaniknutý hrad opradený záhadami na východe Slovenska
Kedysi sa pýšila krásnym kostolom, kaštieľom i hradom na neďalekom kopci. Dnes z dávnej slávy zostali len torzá a záhady, napriek tomu je obec Svinica na východe Slovenska miestom, ktoré sa oplatí navštíviť, a kam vás pozývame na veľkonočný výlet.
-
KVÍZ Spoznáte literárne dielo podľa prvej vety?
Niektoré sú naozaj kultové. Hoci obyčajné slová, to, ako sú poskladané, z nich robí výnimočné vety, ktoré poznajú milovníci literatúry široko ďaleko, niekedy i na celom svete. Nazrite teda dnes s nami na prvé stránky vzácnych kníh a básní. Pamätáte, ako začína nesmrteľná Marína či Shakespearov Othello?
-
Určite vyskúšajte! 13 jednoduchých hier na rozvoj mozgu, deti sa zabavia i poučia
Sú to len deti, veľa veci chápu svojsky, a predsa je ich mozog niekoľkokrát aktívnejší v porovnaní s dospelými. Okolo druhého roku života spotrebuje toľko energie ako mozog dospelého človeka. V troch rokoch je dokonca dvakrát aktívnejší a táto vysoká miera aktivity pokračuje do deviateho až desiateho roku. Čo to znamená? Precvičujte s deťmi ich hlávky, nebojte sa náročných úloh, hlavne, nech sú zábavné.
-
KVÍZ Poznáte dobre udalosti a postavy biblického veľkonočného príbehu?
Veľkonočné sviatky sú pripomienkou ukrižovania a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Čo viete o udalostiach a postavách, ktoré sú s tým späté? Preverte svoje znalosti v našom dnešnom sviatočnom kvíze.
-
KVÍZ Stalo sa v marci... Kde popravili Jánošíka, čo sa v starovekom Ríme udialo na Marcové Idy...?
Prvý telefón, predstavenie teórie relativity či periodickej sústavy chemických prvkov. Mesiac marec je bohatý na prelomové objavy a udalosti, práve o nich je náš dnešný kvíz. Nech sa páči, otestujte si svoj všeobecný prehľad.
-
Tip na výlet Brestov, tajomný hrádok ukrytý pod nánosmi stáročí
Sú miesta, ktoré majú bohatú históriu, no vie o nich len málo ľudí. Takým je aj hrádok Brestov, jeden z najstarších v okolí Košíc. Pod nánosmi stáročí bol ukrytý tak dobre, že jeho pozostatky boli objavené až v roku 1975. Dnes je národnou kultúrnou pamiatkou, ku ktorej vás v rámci dnešného tipu na výlet pozývame.
-
Vychádza prvá hra na motívy detského animovaného seriálu Mimi a Líza
Digitálna hra sa odohráva vo svete úspešného TV seriálu a rozprávkových kníh o dvoch nerozlučných kamarátkach Mimi a Líze.
-
Študentka medicíny zozbierala rozprávky z celého sveta, získala ich od zahraničných spolužiakov
Študentka medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zozbierala rozprávky z rôznych častí sveta a vydala ich knižne. Desať rozprávok Ľubomíre Marczellovej porozprávali jej spolužiaci zo zahraničia. Autorka knihu aj sama ilustrovala. V knižke možno nájsť rozprávky z Grécka, Sýrie, Vietnamu, Venezuely, ale tiež z Nigérie, Číny či Švédska. Čitatelia si tiež budú môcť prečítať ruskú, ukrajinskú a namíbijskú rozprávku.
-
KVÍZ Kto to napísal? Spojte významného slovenského spisovateľa s jeho knihou
Poznať významné literárne diela slovenských autorov patrí k všeobecnému rozhľadu. Ukážte, či ste v škole dobre počúvali.
-
Deti sa môžu opäť zapojiť do súťaže pošty o najkrajší list, výhercovia dostanú vecné ceny
Aj v tomto roku sa môžu deti vo veku od deväť do 15 rokov zapojiť do súťaže o Najkrajší list, ktorú vyhlasuje Svetová poštová únia a na Slovensku ju organizuje Slovenská pošta.
-
Ako naučiť deti prehrávať
Áno, pri kartách či spoločenských hrách ich najčastejšie nechávame vyhrať, nech majú radosť, aj takto pri víťazstvách sa však deti môžu naučiť umeniu prijať porážku. Ako? Tak, že im my dospelí ukážeme na vlastnom príklade, ako sa prijíma prehra a čo to vlastne znamená.