Dejepis na vlastné oči. Rakúske Carnuntum ponúka unikátny pohľad na život v rímskej dobe

Gabriela Bachárová, 28. apríla 2023 o 05:30

Nájdeme ho len pár kilometrov za slovenskými hranicami, na brehu Dunaja. Rekonštruované archeologické nálezisko Carnuntum ponúka nevšedný pohľad na život v starovekom rímskom legionárskom tábore a meste, ktoré pri ňom vzniklo.

Jar v unikátnom rímskom meste Carnuntum.

Foto: fb Römerstadt Carnuntum

Keď sa deti určia o staroveku na hodinách dejepisu, zvyčajne si život v starom Grécku či Ríme nedokážu veľmi predstaviť. Doba, ktorú dávno odvial čas, im pripadá príliš vzdialená, možno až nepochopiteľná. Vidieť na vlastné oči, ako to vyzeralo v rímskom vojenskom tábore a priľahlom civilnom meste, je zážitkom, ktorý im dejiny predstaví v úplne inej podobe ako v škole.

Cesta z Bratislavy do dávnej histórie trvá autom asi 30 minút. Carnuntum nájdete v blízkosti známeho dolnorakúskeho mestečka Hainburg an der Donau, kam sa Slováci hrnú na nákupy i výlety. Navštíviť možno hneď tri zaujímavé lokality. Na kraji obce Petronell-Carnuntum sa nachádza zrekonštruovaná civilná štvrť, ktorá bola súčasťou rímskeho vojenského tábora. Známa je pod menom Rímske mesto.

V susediacej obci Bad Deutsch-Altenburg na návštevu čakajú zvyšky rímskeho amfiteátra, čo je jediná dochovaná časť mohutného vojenského tábora. Malá výstava tam ukazuje svet gladiátorov. A ak by ste histórie ešte stále nemali dosť, môžete navštíviť najväčšie rakúske rímske Muzeum Carnuntinum, ktoré aktuálne ponúka výstavu Orol Ríma o rímskej armáde. Nájdete ho rovnako v meste Bad Deutsch-Altenburg.Významné centrum

Carnuntum bolo významné centrum starovekého sveta. Spočiatku išlo o dočasný zimný tábor, avšak medzi prvým až štvrtým storočím z neho vyrástlo hlavné mesto rímskej provincie Horná Panónia. Tábor sa stal súčasťou systému hraničného opevnenia známeho po názvom Limes Romanus, hranicu v týchto miestach tvorila rieka Dunaj.

Vedľa vojenského tábora prirodzene vzniklo aj civilná časť. Carnuntum slúžilo nielen na ochranu území Rímskej ríše, ale bolo to tiež dôležité hospodárske centrum rozkladajúce sa na rozhraní prastarej obchodnej trasy Jantárovej cesty. Zo Stredomoria sa sem dovážal olivový olej, víno, figy či rybacia omáčka slúžiaca na dochucovanie jedál. Obyvatelia žili v prepychu, o čom svedčia nález šperkov, sôch či zvyškov nástenných malieb.

V štvrtom storočí však kvitnúce mesto zničili germánske kmene. Čiastočne bolo obnovené, avšak jeho sláva upadla. Poslednú ranu mu uštedrili nájazdy Hunov, po obsadením týmto kmeňom postupne zaniklo. Zaujímavosťou je, že cisár Marcus Aurelius tu v druhom storočí písal druhú časť svojej knihy Myšlienky k sebe. Lucius Septimius Severus bol v meste vyhlásený za rímskeho cisára a v roku 308 sa tu konala známa konferencia cisárov, ktorá určila budúce usporiadanie Rímskej ríše a rozdelenie moci v nej.Akoby si len odskočili

Turistov najviac láka civilné mesto, kde sa nachádzali domy obyvateľov, kúpele či chrámy. V časoch najväčšej slávy malo mesto asi 50 tisíc obyvateľov, čo ho radí k vtedajším svetovým centrám. Okrem pozostatkov stavieb tu návštevníci nájdu veľmi vydarené rekonštrukcie stavieb, ktoré prebiehali dôkladne podľa naštudovaných starovekých postupov. Všetky stavby sú funkčné, nejde teda len o múzeum.

Najatraktívnejšie sú pozostatky stále monumentálnej Pohanskej brány či voľne zrekonštruované kupecké domy, mestské ulice, kúpele alebo luxusná vila. Keď sa po týchto objektoch prechádzate, máte pocit, že ste sa ocitli v časoch Ríma a každú chvíľu sa vám musia ukázať obyvatelia, ktorí si len niekde odskočili. Prípadne sa sami môžete v autentickej atmosfére cítiť Rimanom či Rimankou.Vstupenky a otváracia doba
Návštevníci oceňujú aj príjemné návštevnícke centrum s expozíciou a lapidáriom. Slováci dajú určite palec hore panelom v rodnom jazyku. Dospelí platia za kombinovanú vstupenku (civilné mesto, amfiteáter, múzeum) 13 eur, seniori, študenti či zdravotne postihnutí 11 eur. Deti do 11 rokov majú vstup zdarma, avšak je potrebný sprievod dospelej osoby. Deti od 11 do 14 rokov platia šesť eur, mládež od 15 do 18 rokov 11 eur. Žiaci v skupinách od 20 osôb zaplatia za vstup len päť eur. Otvorené je denne od deviatej do piatej až do 19. novembra.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >