- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Školák
-
Testovanie piatakov bude v máji, deviatakov preveria v marci
Testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl sa má v školskom roku 2022/2023 uskutočniť 17. mája. Celoslovenské testovanie deviatakov bude 22. a 23. marca. Vyplýva to zo Sprievodcu školským rokom 2022/2023, ktorý zverejnilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.
-
Prehľad všetkých prázdnin, štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja v školskom roku 2022/2023
Po dvoch mesiacoch prázdnin začína nový školský rok a všetkých určite zaujíma, kedy budú mať deti prázdniny a koľko voľna dostaneme počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja.
-
Zariaďujete izbu pre školáka? Vyberajte pozorne, nábytok vplýva na vývoj dieťaťa
Každé dieťa potrebuje svoj priestor na hry, učenie a pokojný spánok. Ak sa chystáte zariadiť izbu školákovi, môže vás v praxi prekvapiť, že to nie je až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Pretože nestačí len dať do miestnosti posteľ, stôl a stoličku. Pri zariaďovaní je potrebné uvedomiť si, že dieťa vo svojej izbe nielen oddychuje a spí, ale aj vykonáva rôzne aktivity od hier cez cvičenie až po učenie. Izba by mala školákovi vyhovovať po všetkých stránkach tak, aby sa v nej v každom momente cítil dobre. Preto musíme pri výbere zariaďovacích prvkov dbať na niekoľko dôležitých vecí.
-
Ťahák: čo všetko bude v škole potrebovať prváčik, koľko to stojí a aké peniaze rodičia získajú od štátu či mesta
Aj cez tristo eur. Mať doma prváka nie je práve lacná záležitosť, výdavky spojené s nástupom dieťaťa sa ľahko vyšplhajú na niekoľko stovák eur. Prečítajte si, čo všetko bude prváčik potrebovať a ako štát či obce pomôžu rodičom zvýšené náklady zvládnuť.
-
Tri štvrtiny rodín očakávajú, že nákup školských pomôcok sa im predraží o desiatky či stovky eur
Takmer 60 percent rodín plánuje dokupovať len nevyhnutné veci a využiť zostatok z predošlých rokov.
-
ROZHOVOR „Prváčikovi jednoducho dôverujte,“ odporúča rodičom školská psychologička Katarína Dobrovodská
„Predstavte si, že meníte prácu, idete do neznámeho prostredia, čo by ste chceli počuť? Určite vás bude zaujímať, ako to v novom prostredí funguje, aké sú pravidlá, čo sa od vás očakáva a tiež každého poteší, keď vie, že tam má niekoho, na koho sa môže obrátiť. Podobne to majú aj deti nastupujúce do školy,“ vraví školská psychologička a špeciálna pedagogička Katarína Dobrovodská v rozhovore o tom, ako prvákovi uľahčiť nástup do školy.
-
10 krokov do školy. Prehľadný manuál, ako prejsť z prázdninového režimu na školský
Do konca prázdnin ostáva týždeň, a aj keď si ho treba ešte vychutnať, zároveň je to čas, kedy treba začať postupne prelaďovať z letného na školský režim. Samozrejme, nenásilne a nenápadne, aby bol prechod do školy čo najľahší.
-
Rezort školstva chce zaviesť úvodný ročník pre talentované i znevýhodnené deti
Ministerstvo školstva plánuje zaviesť úvodný ročník. Cieľom je znížiť školskú neúspešnosť žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a eliminovať ich prípadné opakovanie ročníka. Ide o návrh v rámci novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorú predložil rezort školstva do medzirezortného pripomienkového konania.
-
Na ktorý šport sa hodí moje dieťa? Napovie septembrový test pohybových predpokladov
Od 6. septembra do 28. októbra sa uskutoční celoštátne testovanie pohybových predpokladov žiakov prvého a tretieho ročníka základných škôl.
-
Úspech! Mladí slovenskí reprezentanti získali na biologickej olympiáde striebro i bronz
Slovenskí stredoškoláci dokazujú, že majú skvelé výsledky aj v medzinárodnej konkurencii. Štvorčlenná slovenská reprezentácia súťažila v konkurencii 64 krajín.
-
Letné školy pokračujú, potrvajú do 26. augusta
Počas leta sa v školách vzdeláva vyše 5200 žiakov po celom Slovensku, medzi nimi sú aj deti z Ukrajiny.
-
Vedu si v Letnej škole mladých vedcov vyskúšajú deti z celého Slovenska
Po dvoch úspešných ročníkoch Slovenská akadémia vied (SAV) opäť otvorila dvere mladým talentovaným deťom, nádejným bádateľom a vedcom. V pondelok 18. júla 2022 sa v areáli SAV na Dúbravskej ceste v Bratislave začala Letná škola mladých vedcov. 42 detí z celého Slovenska absolvuje týždeň nabitý novými poznatkami, zážitkami, stretnutiami s vedcami a nadobudnú nové zručnosti z experimentov alebo výskumu v teréne.
-
Známky nie sú všetko. Ako má vyzerať správna rodičovská reakcia na dobré, ale i horšie vysvedčenie?
Koľkokrát v živote sa vás niekto opýtal, aké ste mali vysvedčenie v šiestej triede na základnej škole? Zaujímal sa niekto na pracovnom pohovore, čo ste mali z matematiky či slovenčiny v druhej triede na strednej škole? Nepamätáte si to už ani vy. Neberte preto príliš vážne čísla, ktoré dnes deti prinesú napísané na úradnej listine.
-
ROZHOVOR Učiteľka Slovenska vedie nevšedné jazykové kurzy. „Pre svoje dámy som vymyslela aj dobrodružnú hru vo Viedni,“ vraví Alexandra Hučeková
Dámy rôzneho veku, i dve sedemdesiatničky, sa už dvadsať rokov stretávajú pod vedením učiteľky Alexandry Hučekovej na konverzačnom kurze nemčiny, ktorý im doslova zmenil život. Nikam inam by už chodiť nechceli. Víťazka tohtoročnej súťaže Učiteľ Slovenska totiž vo výučbe uplatňuje metódy, aké sa len tak nevidia. Svoje študentky vzala napríklad do Viedne, kde chodili po stopách troch významných Viedenčaniek. V rozhovore sa dozviete, prečo je tak dôležité do učenia zapojiť emócie i zážitky a že drvením sa slovíčok a gramatiky si cudzí jazyk neosvojíte.
-
Na Slovensku chodí do škôl či škôlok takmer 10,5 tisíca ukrajinských detí
Odhady hovoria, že do slovenských škôl chodí 37 percent ukrajinských detí, ktoré sa kvôli vojne nachádzajú na Slovensku. Ostatné buď neštudujú, alebo využívajú dištančnú online formu na ukrajinských školách. Do materských škôl nastúpila tretina detí, ktoré sa ocitli na našom území. Rezort školstva aktuálne eviduje v slovenskom vzdelávacom systéme celkom 10 448 ukrajinských detí.
-
Akadémia vied pripravila zážitkový vzdelávací program Kreatívna veda, prihláste svoju základku
Program zameraný na rozvoj kritického a vedeckého myslenia detí s názvom Kreatívna veda prináša do škôl zážitkové vzdelávanie v predmetoch fyzika, chémia, biológia a technická výchova.
-
Väčšina malých škôl na Slovensku vôbec nemá telocvičňu, bieda je to aj vo väčších
Slovenské deti majú málo pohybu a situácia na školách tomu veľmi nepomáha. Veľké množstvo z nich sa nemôže pochváliť vlastnou telocvičňou, hoci najmä v prípade väčších zariadení by to mala byť samozrejmosť.
-
Na budúcu sobotu sa v Košiciach koná festival inšpiratívneho vzdelávania Špongia. Deti si vyskúšajú pokusy, vystúpi Katka Koščová
Na festivale Špongia sa budú deti aj rodičia vzdelávať hrou. K tabuli pôjde vedec Pavol Čekan a Učiteľka Slovenska.
-
Riaditeľka školy v Seredi: Žiaci prijali ukrajinské deti skvelo
„Keď som sa dozvedela o príchode ukrajinských žiakov do slovenských škôl, myslela som si, že to je niečo, čo sa nás týkať nebude, pretože Sereď je dosť ďaleko od ukrajinských hraníc. Ale nebola to pravda. Už počas jarných prázdnin začiatkom marca som dostala prvý telefonát o zaradení ukrajinského dieťaťa do našej školy a to znamenalo potrebu prispôsobiť sa vzniknutej situácii,“ popisuje novú skúsenosť riaditeľka základnej školy J. A. Komenského v Seredi Paulína Krivosudská.
-
Týždeň pokusov v Bratislave. Žiaci druhého stupňa sa môžu zapojiť do Letnej školy mladých vedcov SAV
Záujemcovia sa môžu prihlásiť cez webovú stránku občianskeho združenia All4Science do 16. júla. K svojej prihláške musia doplniť stručný popis projektu, na ktorom by chceli v Slovenskej akadémii vied pracovať.