Dávate deťom šál na ústa a nos? Riskujete ich zdravie

Gabriela Bachárová, 24. januára 2020 o 04:47

Keď sa vonkajšia teplota pohybuje okolo nuly či klesá ešte nižšie, veľa rodičov či prarodičov začne deťom šály vyťahovať až na ústa a nos v dobrej viere, že ich tak ochránia pred nachladnutím. V skutočnosti však môžu svojím počínaním narobiť viac škody ako úžitku.

Ak šál, tak len na krk.

Foto: Shutterstock.com

Vydychovaný vzduch je teplejší ako okolie. Na šále sa zráža a zamŕza. Deťom je pocit vlhkého šálu s kryštálikmi ľadu samozrejme nepríjemný, nehovoriac o možných zdravotných problémoch, ktoré látka na ústach a nose môže spôsobiť. Dôsledkom môže byť až vznik omrzlín na tváričke dieťaťa, hlavne celkom malého, ktoré si ešte samo nedokáže šál posunúť dolu.

Niektorým deťom sa kvôli primŕzajúcemu šálu vytvorí na tváričke ekzém. Vznik omrzlín a poškodenie kože vplyvom chladného počasia, práve tomu chcú rodičia zabrániť, v skutočnosti však môžu tieto zdravotné problémy spôsobiť.

Detská pokožka je navyše na poškodenie vplyvom mrazu veľmi náchylná, pretože obsahuje veľké percento vody. Ak sú vonku nižšie teploty, kvapôčky vody z vydýchnutého vzduchu začnú k pokožke primŕzať veľmi rýchlo a omrzlina je hneď na svete.

Lepším riešením, ako ochrániť detskú pokožku pred vplyvom mrazivého počasia, je používanie mastnejších ochranných krémov. Nemusíte však kupovať drahé značkové výrobky, rovnako dobre poslúži napríklad obyčajná vazelína z lekárne, ktorá má výborné premasťujúce účinky.

Zápal pľúc? Nehrozí

Za normálnych podmienok horné cesty dýchacie vdychovaný vzduch zvlhčujú a zohrievajú, nehrozí teda, že by dieťa mohlo kvôli vdychovaniu ostrého, chladného vzduchu prechladnúť, začať kašlať alebo nedajbože dostať zápal pľúc či priedušiek, ako sa toho mnoho rodičov bojí. Dostať infekciu z vdychovania chladného vzduchu je prakticky nemožné.

Ak už chcete dieťaťu na nos a pusinku šál pre svoj dobrý pocit dať, voľte taký materiál, aby sa na ňom vydychovaný vzduch nezrážal. To sa týka hlavne šálov zo špeciálnych materiálov, ktoré používajú na zimné športovanie napríklad bežci. Naopak veľmi nevhodné sú materiály ako vlna či akryl.

Rovnako ako dávať šál na tváričku malých detí sa v zime neodporúča umiestňovať na kočík s dieťaťom deku či pršiplášť, ktorá má rovnako zabrániť kontaktu chladného vzduchu s dýchacími cestami dieťaťa, v skutočnosti však v korbičke vytvorí nepríjemné vlhké prostredie.

Na čiapke trvajte
Zvlášť deti v puberte v zime odmietajú akúkoľvek ochranu pred chladom a doma si „zabúdajú“ šály na krk, čiapky aj rukavice. Zato sa do školy vyberú s roztrhanými džínsami. Keď už nič iné, trvajte aspoň na čiapke, ktorá chráni citlivé uší, je prevenciou omrzlín aj prechladnutia.

Kedysi sa vravelo, že nosenie čapice je mimoriadne dôležité, pretože cez odhalenú hlavu uniká najviac tepla. Odborníci si nie sú teraz až tak istí a skôr tvrdia, že ak hlava tvorí len desať percent tela, práve toľko percent tepla aj unikne, čo nie je žiadna fatálna strata. U detí je to však trošku inak, u tých najmenších má hlava voči telu väčší podiel, a tak má u nich nosenie čapice väčší význam ako u dospelých.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >