Studenú vodu zvládnu aj deti. Chvíľka v chladnej vode, a je o čom rozprávať celý zvyšok dňa!
Foto: Radovan VarcholaToto obdobie je na otužovanie ideálny čas a ak sa chcete pridať k skupine otužilcov, stačí sa odhodlať a bez veľkej vedy začať. Pokojne aj s deťmi, ak prejavia záujem. Nič špeciálne netreba, držte sa akurát nasledujúcich odporúčaní odborníkov Slovenského červeného kríža, ako otužovať bezpečne.
1. Nechoďte otužovať osamote. Predsa len, nikdy neviete, čo sa prihodí.
2. Po vstupe do studenej vody dýchajte. Zhlboka, pokojne a uvoľnene.
3. Nepreceňujte svoje sily. Zabudnite na stopky, rekordy, tabuľky, verte svojim pocitom. Čiže v jazyku vodných záchranárov: Nezostávajte vo vode dlho, ak sa na to necítite.
4. Nikdy neplávajte pod ľad. Môžete stratiť orientáciu, čo môže mať fatálne následky.
5. Zvýšte opatrnosť pri pohybe okolo ľadu alebo pri jeho lámaní. Koža je v studenej vode znecitlivená a ostrý ľad človeka môže ľahko porezať bez toho, aby si si to všimol.
6. Neplávajte ďaleko od brehu.
7. V príliš studenej vode neponárajte hlavu. Môže vás silno rozbolieť, môže sa vám v nej zatočiť, človek môže dokonca aj stratiť vedomie. Veľmi ľahko môže dostať človek aj zápal uší.
8. Po vyjdení z vody majte pripravené teplé oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka. Skrehnuté ruky sú nemotorné, človek má niekedy problém zapnúť si zips, gombík či navliecť ponožku. Vhodná je aj podložka, na ktorej sa môžete prezliekať a obúvať.
9. Zahrievanie vám uľahčí teplý nápoj, ktorý vás zahreje. Nealko nápoj, samozrejme.
10. Zahrieva sa najlepšie ľahkým pohybom. Výrazná fyzická aktivita nie je vhodná, človek sa môže ľahko zraniť.