Asi tretina nemocníc u nás odmieta poskytovať interrupcie

TASR, 1. augusta 2022 o 04:00

Výskum mimovládnej organizácie Možnosť voľby ukázal, že približne tretina zo 70 mapovaných zariadení na Slovensku odmieta poskytnúť interrupciu.

Interrupcie nie sú u nás všeobecne dostupné.

Foto: shutterstock.com

Najhoršia dostupnosť interrupcií na Slovensku je v Prešovskom a Žilinskom kraji. „Patríme k najhorším krajinám v Európe. Kým iné krajiny sa uberajú cestou odstraňovania prekážok a vylepšovania legislatívy, na Slovensku ideme opačným smerom,” uviedla riaditeľka organizácie Adriana Mesochoritisová. Doplnila, že Slovensko sa v európskom rebríčku dostupnosti interrupcie radí na 43. miesto z 52 krajín.

Medzi najčastejšie dôvody odmietnutia interrupcie patrí svedomie a náboženské presvedčenie. „Niektorí priznali, že je to na základe rozhodnutia vedenia,” uviedla výskumníčka rodovej rovnosti z organizácie Barbora Holubová. Približne tretina zo zdravotníckych zariadení, ktoré sa na výskume zúčastnili, interrupcie robiť odmieta.

Organizácia Možnosť voľby v prieskume zistila, že 67 percent žien nemalo dosť informácií o tom, kde môžu interrupciu podstúpiť. Zároveň poukázala, že považujú za problém aj povinné čakacie doby, vysokú cenu či nemožnosť podstúpiť tabletkovú formu. Za zrušenie čakacej doby bolo 72 percent opýtaných žien, pretože to považujú za zbytočné a stresujúce odďaľovanie zákroku.

„Ak ženy nemajú včasný prístup k bezpečným a finančne dostupným službám umelého prerušenia tehotenstva, môže to ohroziť ich životy a zdravie,” upozornila Adriana Mesochoritisová.

Podľa nej niektoré ženy podstupovali interrupciu tajne. „Pokúšali sa konzumovať množstvo alkoholu, ubližovali si, skákali zo schodov, mnohé mali suicidálne (samovražedné) myšlienky alebo chceli spáchať samovraždu, keď sa nedokázali dostať k interrupciám,” priblížila. Preto je podľa nej kľúčové hovoriť o tom, že obmedzovanie neznižuje ich počet, ale ohrozuje zdravie a životy žien.

Zároveň podotkla, že je to tiež jedným z posolstiev novej kampane, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o prekážkach, ktorým ženy na Slovensku čelia a ich rizikách a získať podporu verejnosti pre ich odstránenie.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >