Pomáhať doma je pre deti zábavné a prirodzené. Ak im to dospelí neznechutia.
Foto: shutterstock.comTo je ale pomocník! Sedem najčastejších chýb, ktoré robíme pri zapájaní detí do domácich prác
Deti pomáhajú radi. Domáce práce sú pre nich rovnaká zábava ako hranie sa. Je na nás dospelých, či deti budeme viesť k tomu, aby tieto činnosti vykonávali s nadšením aj opakovane, alebo či si z nich urobia nepríjemnú povinnosť, ktorú chcú mať čím skôr z krku. Tu je sedem vecí, na ktoré si treba dať pozor, ak máme detského pomocníka.
Výchova a vzťahy - ďalšie články
-
Šťastné Vianoce. Nejde o balíčky pod stromčekom, deti si z nich odnesú to, čo im ukážete vy!
Vianoce by nemali byť o darčekoch, ale chceme či nie, aj tak sú darčeky tým, na čo sa deti najviac tešia. V dnešnej dobe prebytku im ale neraz ťažko vysvetliť, že nie všetko, čo vidia alebo po čom túžia si pod stromčekom aj nájdu. Ako ich k tomu citlivo naviesť, radí odborníčka.
-
Dve slovká, ktoré vám zmenia život. A nie, nie sú to „ďakujem“ a „prosím“
Učili to v detstve nás a učíme to aj my naše deti, že základné čarovné slovíčka sú „ďakujem“ a „prosím“. Aj keď skutočne dokážu zmeniť komunikáciu medzi ľuďmi i celkovú náladu, pre lepší pocit zo života sú pre matku zavalenú povinnosťami v každodennom kolotoči kľúčové iné slová.
-
Nie, neupracem si to! Presvedčiť dieťa možno i bez kriku, dokonca takto hravo
„Nie, neupracem si tie hračky. Nie, nejdem sa obliekať. Nie, nejdem pomáhať do kuchyne.“ S detským vzdorom sa stretávajú rodičia často a priznajme si, neraz to končí krikom, po ktorom je minimálne jedna strana nespokojná. Ak sa hádkam chcete vyhnúť, skúste to takto.
-
Nesnažte sa o jednotu, výchova matky a otca musí byť rozdielna
„Ty ho rozmaznávaš, bude mamičkin maznáčik!“ „A ty si zas naňho veľmi prísny!“ Koľkokrát ste sa takto s partnerom hádali o výchove detí, prípadne aspoň počuli iných sa takto hádať? A viete čo? Obaja rodičia majú pravdu a je to tak úplne v poriadku.
-
Tri základné fakty, ktoré by ste mali vedieť o vzťahu a s ktorými sa musíte zmieriť
Harmonický vzťah medzi partnermi je základom zdravého rodinného prostredia, v akom by mali vyrastať deti. Túži po ňom snáď každý, a hoci sa nezhodám nedá vyhnúť, nie je jedno, v akom duševnom nastavení ich človek rieši.
-
„Kedy bude svadba? A prečo to dieťa takto rozmaznávaš?“ Psychologička radí, ako reagovať na nepríjemné otázky okolia. Štyri najčastejšie situácie a vhodné odpovede
„Už by ste sa mohli zobrať. Kedy bude bábätko? Zdá sa mi, že to dieťa príliš rozmaznávaš...“ Tiež poznáte takéto poznámky od blízkych, na ktoré neviete slušne dať najavo, že sú vám nepríjemné?
-
Päť pravidiel pokojného rodiča, osvojte si ich!
Hlavne zostať v pokoji a riešenie sa samé ukáže, platí pri každom probléme, i tom rodičovskom. Zostať v pokoji však nie je vždy jednoduché, najmä keď máte ešte množstvo svojich povinností a stresov a deti vám pridávajú ďalšie. Čo môže pomôcť?
-
Recepty
Adventná bábovka so slivkovým lekvárom (fotorecept)
-
SPRÁVY
Lavrov rokoval s Blanárom. Európski lídri nenechali na ruskom ministrovi nitku suchú: Vojnový zločinec, klamár šíriaci rozprávky
-
CESTOVANIE
Kvíz: Čo je na mape izohypsa? Akú rozlohu má Slovensko? Zvládli by ste písomku zo 4. ročníka?
-
ZDRAVIE
Koronavírus nikam neodchádza. Hrozí opäť zatváranie škôl?
-
TV Varecha
Skvelá bielková citrónová poleva na všetky vianočné koláčiky (video)