Čítanie kníh prospieva mozgu viac než sledovanie príbehov v televízii.
Foto: shutterstock.comZmeniť trend a pomôcť deťom k riadnemu čítaniu kníh a príbehov sa teraz snaží Malokarpatská knižnica v Pezinku. Organizuje podujatia, na ktorých pracovníčky, ale aj známi spisovatelia čítajú deťom ľudové rozprávky v pôvodnej, neskrátenej podobe.
„Dnes vychádzajú rozprávky v pútavo a veľmi výrazne ilustrovaných nových knihách v inovovanej, často aj veľmi skrátenej podobe. Ich prečítanie trvá pár minút. Oproti tomu keď deťom čítame klasickú rozprávku Pavla Dobšinského, trvá to 20 až 25 minút,“ vysvetlila riaditeľka Malokarpatskej knižnice v Pezinku Daniela Tóthová.
Výskumy pritom dokázali, že vývoj mozgu, keď dieťa vyrastá s tlačenou knihou, ktorú číta, alebo mu ju čítajú rodičia, je odlišný oproti dieťaťu, ktoré rastie na počítačových hrách a rozprávky sleduje len v sfilmovanej elektronickej podobe. Pri sledovaní mozog pracuje inak, niektoré časti nie sú vyťažené, nerozvíja sa dobre verbálne vyjadrovanie či kreativita.
Ako uviedla Daniela Tóthová, mnohé deti počas čítaní v knižnici už majú problém sa koncentrovať spomínaných 20-25 minút. Knižnica sa to snaží zmeniť tak, že im bude naďalej čítať celé príbehy, aby si zvykli.
Medzi deti pozývajú aj samotných spisovateľov, tento týždeň s nimi besedoval napríklad Ľubomír Feldek. Diskusiu moderovala známa spisovateľka a zároveň knihovníčka Malokarpatskej knižnice Veronika Šikulová. Tá aj deťom v rámci posedení číta nahlas najčastejšie.
„Hovorili s deťmi o Feldekových rozprávkových knihách, o jeho básničkách, dokonca si spoločne vyskúšali poetický tréning, keď Feldek nadhadzoval verše a deti k nim hľadali a dopĺňali vlastné rýmy, čo bolo veľmi interaktívne,“ dodala Daniela Tóthová
Deti nepoznajú pôvodné verzie rozprávok
V knižnici počas aktivít pre deti zistili, že deti veľmi dobre reagujú na to, keď si medzi ne sadne niekto z dospelých a číta im nahlas.Zaujímavé je, že mnohé deti dnes už ani nepoznajú pôvodnú podobu rozprávok, a niektoré dokonca vôbec. Je to práve tým, že na trhu je množstvo ilustrovaných a skrátených verzií príbehov. „My čítame rozprávky v plnom znení o troch princoch, ktorí zabili troch drakov a bojovali o tri princezné, zatiaľ čo v skrátenej forme už ide len o jedného princa, jedného draka a jednu princeznú,“ priblížila Daniela Tóthová.
Knižnica sa snaží s deťmi aj dospelými, ktoré tam prichádzajú, pracovať a vylepšovať povedomie práve takýmito aktivitami a besedami. Venujú sa v cykloch rôznym témam. Nedávno to bola ekológia, momentálne sú to rozprávky, aby sa deti dozvedeli aj to, ako vznikli, ako sa dostali medzi ľudí a ako sa menili jej podoba. „Snažíme sa pôsobiť nielen ako požičovňa kníh, ale aj ako inštitúcia, v ktorej sa vždy niečo deje," zhrnula Daniela Tóthová.
ANKETA: