Čítajte deťom dlhé príbehy, rozvoju mozgu to prospieva viac než ich sledovanie v televízii

TASR, pt, 9. marca 2019 o 10:04

Deťom, ktoré trávia veľa času na internete, chýba hlboké literárne čítanie hoci aj tri hodiny denne. Ak čítajú len orientačne, rýchlo a plytko, ich mozog sa nevyvíja tak, ako je potrebné. Upozorňuje na to vysokoškolská pedagogička Ľudmila Hrdináková.

Čítanie kníh prospieva mozgu viac než sledovanie príbehov v televízii.

Foto: shutterstock.com

Zmeniť trend a pomôcť deťom k riadnemu čítaniu kníh a príbehov sa teraz snaží Malokarpatská knižnica v Pezinku. Organizuje podujatia, na ktorých pracovníčky, ale aj známi spisovatelia čítajú deťom ľudové rozprávky v pôvodnej, neskrátenej podobe.

„Dnes vychádzajú rozprávky v pútavo a veľmi výrazne ilustrovaných nových knihách v inovovanej, často aj veľmi skrátenej podobe. Ich prečítanie trvá pár minút. Oproti tomu keď deťom čítame klasickú rozprávku Pavla Dobšinského, trvá to 20 až 25 minút,“ vysvetlila riaditeľka Malokarpatskej knižnice v Pezinku Daniela Tóthová.

Výskumy pritom dokázali, že vývoj mozgu, keď dieťa vyrastá s tlačenou knihou, ktorú číta, alebo mu ju čítajú rodičia, je odlišný oproti dieťaťu, ktoré rastie na počítačových hrách a rozprávky sleduje len v sfilmovanej elektronickej podobe. Pri sledovaní mozog pracuje inak, niektoré časti nie sú vyťažené, nerozvíja sa dobre verbálne vyjadrovanie či kreativita.

Ako uviedla Daniela Tóthová, mnohé deti počas čítaní v knižnici už majú problém sa koncentrovať spomínaných 20-25 minút. Knižnica sa to snaží zmeniť tak, že im bude naďalej čítať celé príbehy, aby si zvykli.

Medzi deti pozývajú aj samotných spisovateľov, tento týždeň s nimi besedoval napríklad Ľubomír Feldek. Diskusiu moderovala známa spisovateľka a zároveň knihovníčka Malokarpatskej knižnice Veronika Šikulová. Tá aj deťom v rámci posedení číta nahlas najčastejšie.

„Hovorili s deťmi o Feldekových rozprávkových knihách, o jeho básničkách, dokonca si spoločne vyskúšali poetický tréning, keď Feldek nadhadzoval verše a deti k nim hľadali a dopĺňali vlastné rýmy, čo bolo veľmi interaktívne,“ dodala Daniela Tóthová

Deti nepoznajú pôvodné verzie rozprávok

V knižnici počas aktivít pre deti zistili, že deti veľmi dobre reagujú na to, keď si medzi ne sadne niekto z dospelých a číta im nahlas.

Zaujímavé je, že mnohé deti dnes už ani nepoznajú pôvodnú podobu rozprávok, a niektoré dokonca vôbec. Je to práve tým, že na trhu je množstvo ilustrovaných a skrátených verzií príbehov. „My čítame rozprávky v plnom znení o troch princoch, ktorí zabili troch drakov a bojovali o tri princezné, zatiaľ čo v skrátenej forme už ide len o jedného princa, jedného draka a jednu princeznú,“ priblížila Daniela Tóthová.

Knižnica sa snaží s deťmi aj dospelými, ktoré tam prichádzajú, pracovať a vylepšovať povedomie práve takýmito aktivitami a besedami. Venujú sa v cykloch rôznym témam. Nedávno to bola ekológia, momentálne sú to rozprávky, aby sa deti dozvedeli aj to, ako vznikli, ako sa dostali medzi ľudí a ako sa menili jej podoba. „Snažíme sa pôsobiť nielen ako požičovňa kníh, ale aj ako inštitúcia, v ktorej sa vždy niečo deje," zhrnula Daniela Tóthová.


ANKETA:

Čítajú vaše deti, prípadne čítate s nimi?

81,3%0,0%0,0%0,0%18,8%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >