Sú roztomilé, ale aj prenášajú choroby.
Foto: archív PravdyVedci z českého Mikrobiologického ústavu Akadémie vied a Univerzity Karlovej teraz podrobne popísali častých pôvodcov nákazy. Za väčšinu zdravotných problémov môže pleseň (dermatofyt) rodu Trichophyton benhamiae. Ich zistenie teraz pomôže lepšie určiť ochorenie a liečbu. Výsledky výskumu zverejnil časopis Fungal Diversity.
Ako informuje česká Akadémie vied, zápal kože získaný z morčiat už prekonáva infekcie, ktoré prenášajú túlavé mačky. Morča zvyčajne žiadne príznaky ochorenia nemá, týkajú sa iba mláďat a oslabených jedincov. U detí sa prejavuje pomerne výraznou vyrážkou, ktorú si môžete pozrieť na obrázku. Lieči sa zväčša prostriedkami určenými na plesňové ochorenie kože.
Takto sa prejavuje nákaza získaná od morčat.
Foto: Akadémia vied ČR„Patogén tvoria tri hlavné odlišné populácie. Dve sú severoamerického pôvodu, zatiaľ čo tretia spôsobuje epidémiu v Európe,“ uviedol vedúci laboratória genetiky a metabolizmu húb Miroslav Kolařík z Mikrobiologického ústavu českej Akadémie vied.
Okrem toho infekciu vyvolávajú aj ďalšie druhy rodu Trichophyton. Tieto nové sesterské druhy spôsobujú asi 20 percent infekcií morčiat, ale napríklad i králikov.
Okrem morčiat sa vedci v súčasnosti zameriavajú aj na mykózy (plesňové ochorenia) prenášané z ježkov, ktorí sú u chovateľov stále populárnejší. Výsledky štúdie by podľa českých odborníkov mohli viesť k prísnejšej kontrole chovu zvierat, ktoré sú častým zdrojom nákazy pre človeka.