Naboso je prirodzene. Po asfalte už menej.
Foto: shutterstock.comOdjakživa platilo – proti plochým nohám sa bojuje vyzutím topánok. Chôdza naboso po hrboľatých povrchoch najlepšie vyformuje chodidlo do správnej podoby. Aj dnes sa deťom, ktoré majú ploché nohy odporúča chodenie po kamienkovom koberčeku.
Pomôže teda v rámci prevencie, keď deťom kúpime topánky s tenučkou podložkou, ktorá nohu bude chrániť od nečistôt, a budú v nej mať pocit, ako keby chodili bosé?
Jednoznačné áno ani nie v tomto prípade nie je. Naši predkovia chodili bosí a ploché nohy nemali. Nemali však ani betónové či asfaltové chodníky. Bosí chodili po prirodzených terénnych nerovnostiach, poľných cestách, kamenných cestách a lesoch.
Keď však využívame vymoženosť tvrdých hladkých povrchov, ktoré sú v rozpore s tým „prirodzeným“ v nás, odborníci odporúčajú nohu chrániť a používať obuv na to prispôsobenú – podrážkou i stavbou.
„Na bežné mestské povrchy ako asfalt, betón, dlažba, linoleum, plávajúca podlaha dlhodobé nosenie barefoot obuvi neodporúčame. Nemajú odpružený podpätok a členky pri chôdzi môžu byť viac zaťažené,“ vysvetľuje Janka Knapková z oddelenia rozvoja a technológie obuvi spoločnosti Protetika.
Okrem toho sú tu podľa nej aj iné problémy – napríklad v lete býva horúci a tenká podošva nemá také izolačné vlastnosti ako bežná obuv.
Janka Knapková pripomína, že barefoot obuv je vhodná len pre úplne zdravé nohy a na aktivity na rozmanitom a neagresívnom povrchu ako tráva, hlina, piesok či štrk.
Samozrejme, môžu ju mať aj deti, nie je však univerzálnym liekom ani prevenciou na problémy s chodidlami.
„Barefoot podľa nášho názoru súvisí viac zo životným štýlom. Riešenia pre zdravé detské nôžky sú oveľa komplexnejšie ako je konštrukcia jedného druhu obuvi,“ uzatvára odborníčka. Deti by mali by mali mať aspoň 3 –4 páry obuvi, podľa toho, kde a čo robia.
ANKETA: