V Bratislave otvorili Neurocentrum pre deti. Má svetovú úroveň, bude operovať aj vo virtuálnej realite

gb, 26. marca 2019 o 10:13

Národný ústav detských chorôb v Bratislave otvoril špičkové pracovisko pre deti Neurocentrum. Umožní lekárom poskytovať malým pacientom komplexnú diagnostiku a chirurgické liečbu úrazov a ochorení centrálnej a periférnej nervovej sústavy, predovšetkým nádorových ochorení mozgu a miechy, úrazov hlavy a chrbtice, cievnych ochorení, vrodených a zápalových ochorení mozgu a miechy.

Lekár Bruno Rudinský (vľavo) ukazuje nové špičkové Neurocentrum.

Foto: Národný ústav detských chorôb

,,Neurocentrum pre malých pacientov v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave je významným míľnikom, pretože je jediné svojho druhu v krajine. Špecialisti sa tak môžu sústrediť výhradne na detského pacienta a snažiť sa prinavrátiť mu stratené zdravie. Neurocentrum je vybavené špičkovou technikou financovanou z kapitálových výdavkov v celkovej sume takmer 3 340 000 eur za všetky prístroje. Je to investícia do ešte kvalitnejšej liečby detí a zároveň lepších pracovných podmienok pre lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov, ktorí si to bezpochyby zaslúžia,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

,,Vždy sme chceli našim pacientom poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť v centrách, v ktorých majú lekári najviac skúseností s liečbou daných ochorení a pracujú v nich komplexné tímy špecialistov. Pod jednou strechou tak vieme urobiť diagnostiku, zabezpečiť konzervatívnu aj chirurgická liečbu a doliečenie deťom z celého Slovenska s najzávažnejšími ochoreniami centrálnej aj periférnej nervovej sústavy. Nové špičkové prístrojové zázemie nám umožní robiť nielen maximálne bezpečné operácie so zníženou radiačnou záťažou, ale aj operovať pacientov novým spôsobom – vo virtuálnej realite,“ ocenil prínosy nového pracoviska generálny riaditeľ ústavu Ladislav Kužela.

Operácie vo virtuálnej realite

,,Pri operáciách vo virtuálnej realite na začiatku urobíme pacientovi zobrazovacie vyšetrenie a informácie prenesieme do navigačného systému, ktorý nám umožní vytvoriť si predstavu skutočnej situácie v mozgu pacienta bez radiačnej záťaže, čo je dnes celosvetový trend. Je to dôležité zvlášť, keď sa potrebujeme zorientovať v uzatvorenom priestore v lebečnej dutine a potrebujeme dosiahnuť štruktúru v strede mozgu. Kraniálny navigačný systém nám umožní vopred zosnímať hlavu a mozog a pomocou sondy pod kontrolou sa vieme dostať presne na to miesto, kde potrebujeme. Rovnako spinálnou navigáciou sledujeme chrbticu,“ hovorí profesor Bruno Rudinský a ďalej dopĺňa: ,,Špičkové prístrojové vybavenie je základom pre bezpečné a šetrné operácie. Pracujeme s mozgom a miechou – najcennejšími tkanivami v ľudskom organizme, ktorých poškodenie je nezvratné a s trvalými následkami. Preto musíme mať takú techniku, aby sme do mozgu a miechy zasahovali len v maximálne nevyhnutnej miere a zároveň dosiahli maximálny možný prínos pre pacienta.“

Ďalšie zariadenia, špičkový endoskop, jediný na Slovensku a vôbec druhý na svete, umožní počas operácie detekovať zbytky tumoru v tkanive mozgu. Poskytuje zároveň zobrazenie s najvyšším možným rozlíšením, aké sa dá v medicínskom vybavení dosiahnuť. Pre vysokú bezpečnosť je tiež dôležité monitorovanie pacienta počas celej operácie. Lekár nepretržite sleduje všetky funkcie mozgu a miechy, robí takzvaný intraoperatívny neuromonitoring. ,,V prípade, ak signál strácame, prípadne slabne, okamžite vieme reagovať,“ hovorí profesor Rudinský.

Všetky špičkové prístroje musia medzi sebou komunikovať, aby bol výsledok čo najpresnejší a najbezpečnejší. ,,Z jedného prístroja posielame informácie do druhého – napríklad z navigácie do mikroskopu. Nesmiernym prínosom pre neurointenzívnu starostlivosť a neurochirurgicko-spinálnu operatívu je tiež mobilný CT prístroj. Lekári ho môžu použiť rovnako na operačnej sále aj jednotke intenzívnej starostlivosti. Umožňuje získať sken a jeho rekonštrukciu v maximálnom časovom úseku 60 sekúnd pri vysokej úrovni rozlišovacích a zobrazovacích charakteristík prístroja. Ponúka tiež možnosť integrácie neuroendoskopického systému a navigačného systému. Všetky prístroje musia fungovať stopercentne, bez akéhokoľvek pochybenia,“ zdôraznil doktor Rudinský.

Neurocentrum sa tak stalo jediným pracoviskom v Európe takto vybavené najmodernejším a predovšetkým bezpečným prístrojovým vybavením. A spolu s personálnym zázemím špičkových odborníkov so skúsenosťami, ktoré získavali na prestížnych zahraničných pracoviskách, dokážu malým pacientom zabezpečiť zdravotnú starostlivosť porovnateľnú so zahraničím.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >