Voda sa v mnohých krajinách stane nedostatkovým tovarom.
Foto: UNICEFVlny horúčav, záplavy, cyklóny, choroby, sucho a znečistenie ovzdušia - takmer každé dieťa je ohrozené najmenej jedným z týchto následkov klimatickej krízy. Miliarda detí však žije v 33 krajinách, kde sa vyskytujú tri alebo štyri súčasne. Medzi nimi sú aj India, Nigéria, Filipíny a mnohé štáty subsaharskej Afriky.
Ide o prvú správu, ktorá kombinuje výskyt klimatických a environmentálnych vplyvov s mapou chudoby, prístupu k čistej vode, zdravotníctvu a vzdelaniu. „V podstate ukazuje pravdepodobnosť, či dieťa bude schopné prežiť klimatickú zmenu," povedal Nick Rees, jeden z autorov štúdie.
„Táto správa po prvý raz poskytuje úplný obraz o tom, kde a ako sú deti ohrozené zmenou klímy, a tento obraz je takmer nepredstaviteľne zúfalý. Bude ovplyvnený život takmer každého dieťaťa," povedala riaditeľka UNICEF-u Henrietta Foreová. Deti sú podľa nej mimoriadne citlivé na klimatické hrozby. „V porovnaní s dospelými potrebujú viac jedla a vody na jednotku telesnej hmotnosti a sú menej schopné prežiť extrémne poveternostné podmienky," uviedla.
Správa bola zverejnená pri príležitosti tretieho výročia prvého štrajku švédskej klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorý bol základom pre globálne hnutie Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť). V novembri sa v škótskom meste Glasgow uskutoční klimatický summit (COP26). Jeho cieľom je prijať ambicióznejšie opatrenia v oblasti ochrany klímy.