Úrady a peniaze

 • Obrázok Rodičom na materskej štát od budúceho roka vytvorí lepšie podmienky

  Rodičom na materskej štát od budúceho roka vytvorí lepšie podmienky

  Viac peňazí aj času na rodinu získajú od januára rodičia s malými deťmi. Lepšie podmienky im vytvára novela zákona o sociálnom poistení, ktorá začne platiť od januára.

 • Obrázok Pozor na detské podsedáky v autách. Majú tie vaše chrbtovú opierku?

  Pozor na detské podsedáky v autách. Majú tie vaše chrbtovú opierku?

  Detské sedačky v autách by mali spĺňať prísnejšie bezpečnostné kritériá, podľa medzinárodných nariadení už takmer rok. V predajniach, nehovoriac o samotných autách, je však stále množstvo starých, menej bezpečných typov.

 • Obrázok Ako možno urýchliť adopciu detí

  Ako možno urýchliť adopciu detí

  Adopcia je najlepšie riešenie pre deti, ktoré nemajú rodičov, a tiež pre dospelých, ktorí nemôžu mať deti. Hoci na osvojenie je množstvo čakateľov na oboch stranách, proces je zdĺhavý a zložitý. Ombudsmanka teraz hľadá spôsob, ako to zlepšiť.

 • Obrázok Zhruba 20-tisíc detí je na Slovensku obeťou násilia

  Zhruba 20-tisíc detí je na Slovensku obeťou násilia

  Sexuálnym násilím je podľa odhadov Rady Európy každé piate dieťa, čo by na Slovensku znamenalo asi 20-tisíc detí. Nie každý prípad násilia je aj zaznamenaný, ohlásiť to pre deti býva totiž rovnako ťažké ako znášať samotné násilie. Celú traumu navyše prežívajú ešte raz. Kompetentní teraz riešia, ako im to celé uľahčiť.

 • Obrázok Materské budú môcť poberať obaja rodičia súčasne

  Materské budú môcť poberať obaja rodičia súčasne

  Od začiatku budúceho roka budú môcť materskú dávku poberať obaja rodičia súčasne. Nie však všetci, štát v ústrety vyjde iba tým, ktorí majú dve, prípadne viac malých detí.

 • Obrázok Ak sa nevrátim po materskej do práce, akú dávku dostanem?

  Ak sa nevrátim po materskej do práce, akú dávku dostanem?

  Návrat po materskej dovolenke na staré miesto nie je vždy možný. Rodičia to riešia buď skrátením úväzku, alebo dokonca výpoveďou. Čo v prípade odchodu zo zamestnania? Na čo všetko má rodič nárok?

 • Obrázok Budú platiť rodiny s malými deťmi nižšie dane?

  Budú platiť rodiny s malými deťmi nižšie dane?

  Rodiny s malými deťmi by si od budúcej jari mohli finančne prilepšiť. V koalícii sa diskutuje o tom, aby získali väčšie úľavy na daniach, oproti dnešku dvojnásobné.

 • Obrázok Najvyššie materské bude na budúci rok 1 458,50 eura

  Najvyššie materské bude na budúci rok 1 458,50 eura

  V budúcom roku dosiahne maximálna výška materského 1 458,50 eura mesačne. Upravuje sa každoročne 1. januára, a to v závislosti od vymeriavacieho základu. Ten sa od začiatku budúceho roka zvýši na 62,7288 eura.

 • Obrázok Ak dieťa ochorie, ošetrovné dostane len jeden rodič

  Ak dieťa ochorie, ošetrovné dostane len jeden rodič

  Ak dieťa ochorie a rodičia sa oňho doma starajú, štát im vypláca ošetrovné. Ide o dávku, ktorú Sociálna poisťovňa vypláca jednému z rodičov od prvého dňa choroby, ale len do jej desiateho dňa.

 • Obrázok Ako je to s odvodmi, keď si rodič na materskej privyrába

  Ako je to s odvodmi, keď si rodič na materskej privyrába

  Sociálne poistenie za rodiča na materskej platí štát. Ak sa matka rozhodne privyrobiť si – napríklad na dohodu alebo brigádnicky, vyvstáva otázka, čo s poistením.

 • Obrázok Otec na materskej

  Otec na materskej

  Na materskej môže byť okrem matky aj otec. Táto možnosť sa odporúča, ak otec nemá vysoký príjem, prípadne ak prišiel o prácu, a naopak, matka by sa chcela vrátiť do práce.

 • Obrázok Nízke materské štát dorovná na 214 eur, treba však o to požiadať

  Nízke materské štát dorovná na 214 eur, treba však o to požiadať

  Materské, ktoré žena poberá počas prvých mesiacov po narodení dieťaťa, sa odvíja z príjmu, ktorý predtým mala. Ak zarábala málo, môže mať aj nízku materskú. Štát však zaručuje, aby neskončila s pár eurami vo vrecku.

 • Obrázok Rodiť za hranice chodí stále viac žien

  Rodiť za hranice chodí stále viac žien

  Priviesť dieťa na svet v zahraničí sa rozhodne každoročne viac a viac žien. Potvrdzujú to štatistiky zdravotných poisťovní.

 • Obrázok Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

  Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur

  Ženy na materskej dovolenke dostávajú od štátu čoraz viac peňazí. Výrazne vzrástlo najmä materské, ktoré dostávajú matky zo Sociálnej poisťovne počas prvých 34 týždňov. Hore šiel aj rodičovský príspevok, ten však v tomto roku viac menej symbolicky.

Ďalšie naše weby