Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

TASR, 7. novembra 2022 o 15:33

Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

Prídavky na deti sa zvýšia.

Foto: Shutterstock.com

"Je veľmi dôležité, aby príspevok na začiatok školského roka kontinuálne pokračoval. Týmto sa jeho vyplácanie zachráni, aj keď mu, bohužiaľ, hrozil zánik," skonštatovala jedna z predkladateliek návrhu Petra Krištúfková.

Zvýšenie sumy prídavku na dieťa sa pôvodne navrhovalo na 50 eur. Na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu Petry Krištúfkovej však jeho suma bude 60 eur. Navrhla to v nadväznosti na posun účinnosti príspevku na financovanie voľnočasových aktivít dieťaťa.

Plénum schválilo aj druhý pozmeňujúci návrh Petry Krištúfkovej. Podľa neho sa úplne zruší obmedzenie príjmu dieťaťa zvereného do náhradnej starostlivosti.

Poslankyňa poukázala na to, že v súčasnosti si takéto dieťa môže počas 12 kalendárnych mesiacov kumulatívne zarobiť maximálne trojnásobok sumy životného minima. Príjmy zo zárobkovej činnosti nad túto sumu sa pritom dieťaťu započítajú do príjmu a o sumu týchto príjmov v jednotlivých mesiacoch je dieťaťu krátený opakovaný príspevok.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >