Dojčenie je zázračné. Pomáha vyriešiť množstvo ťažkých situácií.
Foto: shutterstock.com„Syn sa sťažoval na bolesti brucha. Polihoval a opakoval, že ho bolí, čo on nezvykne, tak sme šli na pohotovosť. Cestou sa pozvracal a počas dvojhodinového čakania, kým prídeme na rad, si žiadal materské mlieko. Samozrejme, že som mu vyhovela, no keď sme to potom povedali lekárke v ambulancii, so sestričkou ma dôrazne upozornili, aby som to už nikdy nerobila. Na zvracanie žiadne mlieko, ani materské, vraveli mi s tým, že mu mám dať čierny čaj a minerálny roztok v prášku z lekárne. Nie som lekár, ale logicky mi vychádza, že pre organizmus je lepšie čokoľvek prirodzené, priamo od matky než umelé živiny,“ opisuje svoj prípad matka trojročného syna.
To, na čo ona došla intuitívne logickou úvahou, potvrdzujú aj vedecké poznatky o materskom mlieku a dojčení. Dojčenie je pre dieťa to najlepšie, a choré dieťa sa potrebuje dojčiť dokonca ešte viac ako zdravé. A to aj v keď zvracia či má hnačku.
Pri hnačke či vracaní je totiž najväčšou hrozbou strata dehydratácia, teda strata tekutín. A dojčenie môže práve napomôcť, aby k tomu nedošlo, pomôcť dieťaťu pri uzdravovaní, a dokonca aj pri tom, aby vracanie nebolo urputnejšie, upozorňuje na svojej stránke združenie Mamila, ktoré podporuje ženy pri dojčení.
Odporúčania zdravotníkov podávať deťom rehydratačné roztoky, čaje či vodu po lyžičkách, teda nie sú pre dojčené deti správne. Naopak. Dojčenie má aj pri zvracaní a hnačke pokračovať. „Materské mlieko obsahuje veľké množstvo vody a tiež rozličné iné látky v omnoho lepšom zložení ako rehydratačný roztok. Pri dojčenom dieťati teda treba zabezpečiť práve to, aby bolo i naďalej dojčené. Čas choroby rozhodne nie je čas na odstavenie alebo na to, aby dojčenie dieťaťu nebolo umožnené,“ zdôrazňuje Mamila.
Dieťa dojčenie potrebuje aj na upokojenie, ľahšie prežívanie bolesti, ľahšie zaspávanie.
Pri zvracaní Mamila odporúča dojčenie upraviť. A to tak, aby dieťa čo najdlhšie zostalo len na jednom prsníku. „Tak bude piť postupne maličké množstvá mlieka, čo je v prípade zvracania výhodné a lepšie ako veľké množstvo naraz,“ vysvetľuje na svojom portále.
Ak dieťa bude na tom jednom prsníku sať bez pitia, môže to aj zmierniť napínanie na vracanie. „Podporuje sa tým pohyb svaloviny tráviacej sústavy smerom od úst dnu, čo tiež napomáha tomu, aby dieťa nenapínalo tak veľmi na vracanie. Dieťa dokáže sať aj počas spánku, toto satie naprázdno tiež napomáha, aby ho nenapínalo na vracanie a stihli sa vstrebať dávky mlieka, ktoré medzitým prijme,“ približuje Mamila.
Ak dieťa napriek tomu zvracia, ale chce sa naďalej dojčiť, združenie poradkýň mu vzhľadom na všetky vyššie uvedené fakty odporúča vyhovieť.
(Zdroj: Mamila)