Vo svete stúpa výskyt osýpok, ktoré môžu byť až smrteľné. Svetová zdravotnícka organizácia zdvíha varovný prst

TASR, gb, 17. februára 2019 o 15:18

Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že vo svete sa nedarí zastaviť šírenie osýpok a počet prípadov ochorenia na celom svete stúpol vlani približne o 50 percent.

Osýpky sa prejavia na koži.

Foto: Shutterstock.com

Z údajov organizácie vyplýva, že počet prípadov sa zvyšuje na celosvetovej úrovni, a to aj vo vyspelých štátoch, kde je očkovanie proti chorobe historicky na veľmi dobrej úrovni.

„Podľa našich údajov nastal v počte prípadov osýpok výrazný nárast. Vidíme to vo všetkých regiónoch," uviedla Katherine O Brienová, riaditeľka Svetovej zdravotníckej organizácie pre imunizáciu a vakcíny. „Zaznamenávame epidémie, ktoré sa predlžujú, majú veľký rozsah a silnejú. Nie je to izolovaný problém," zdôraznila. Ako upozornila, hlásených je len necelých desať percent, skutočný počet je podľa nej v miliónoch.

Krajiny majú Svetovej zdravotníckej organizácii do apríla nahlásiť prípady osýpok zaznamenané v roku 2018. Doteraz bolo nahlásených už okolo 229-tisíc prípadov v porovnaní so 170-tisícmi prípadmi v roku 2017.

Vlani si osýpky vyžiadali približne 136-tisíc ľudských životov po celom svete. Osýpky sú vysoko nákazlivá choroba, ktorá môže spôsobiť silné hnačky, zápal pľúc a stratu zraku a v niektorých prípadoch môže byť smrteľná. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je stále významnou príčinou úmrtia u malých detí. Je to frustrujúce, lebo chorobe možno ľahko zabrániť dvoma dávkami bezpečnej a účinnej očkovacej látky, ktorá sa používa od 60. rokov 20. storočia, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia.

Až do roku 2016 počet prípadov osýpok plynulo klesal, ale od roku 2017 prudko stúpa, vyhlásila Katrina Kretsingerová, ktorá vedie imunizačný program organizácie. „Je niekoľko epidémií, ktoré spôsobujú tento prudký nárast," povedala a spomenula závažné epidémie na Ukrajine, Madagaskare, v Konžskej demokratickej republike, Čade a Sierre Leone.

Problémom je nedostatočný prístup k očkovacej látke v chudobnejších krajinách, v skupinách ľudí na okraji spoločnosti a v štátoch, kde je vojnový konflikt. V Európe a ďalších bohatých oblastiach sveta experti hovoria o odmietaní očkovania. Nový výskyt choroby v niektorých krajinách sa dáva do súvislosti s lekársky nepodloženými tvrdeniami, že vakcína spôsobuje autizmus.

Minulý rok došlo k nárastu výskytu osýpok na východe Slovenska, lokálne epidémie sa objavili napríklad v okresoch okrese Trebišov, Michalovce či Sobrance. Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje na Slovensku od januára tohto roka do 14. februára celkovo 67 prípadov osýpok. Ich výskyt zaznamenali v Košickom a Bratislavskom kraji.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >