Školská výbava stojí niekoľko stoviek eur. Kto má problém všetko poplatiť?

TASR, SITA, 5. septembra 2023 o 05:55

V porovnaní s vlaňajškom výrazne vzrástli ceny školských potrieb. Len za písacie a kresliace potreby, zošity, obaly a pomôcky na výtvarnú nechajú rodičia prvákov v obchode viac ako 100 eur.

Školské pomôcky lacné nie sú.

Foto: shutterstock.com

Začiatok školského roka je pre peňaženky rodičov školopovinných detí vždy náročný. Peniaze si pritom na tento účel odkladá len viac ako štvrtina rodičov. Najväčšia skupina z nich hradí náklady spojené s návratom detí do školy z aktuálnej výplaty, pričom sa následne musia uskromniť. Vyplýva to z prieskumu 2muse pre 365.bank.

Približne 14 percent rodičov si myslí, že ich výdavky sa zmestia do 100 eur. Štyria z desiatich rodičov školopovinných detí očakávajú, že výbava pre školáka bude stáť do 200 eur. No náklady sa v individuálnych prípadoch môžu vyšplhať ešte vyššie. Viac ako štvrtina opýtaných počíta jednorazovo so sumou 300 eur. Na výdavky spojené so začiatkom školského roka však rodičia zvyčajne nemajú odložené peniaze.

V porovnaní s vlaňajškom výrazne vzrástli ceny školských potrieb, ale aj oblečenia, potravín či ďalších tovarov a služieb. Len za písacie a kresliace potreby, zošity, obaly a pomôcky na výtvarnú nechajú rodičia prvákov v obchode viac ako 100 eur. Ak sa k tomu pripočíta suma za školskú tašku, úbor na telesnú, prezuvky a základné hygienické potreby, suma môže predstavovať niekoľko stoviek eur.

Nákupom výbavy sa pritom výdavky na školu nekončia. Treba rátať aj s poplatkami za niektoré učebnice či pracovné zošity, za družinu, obedy či s príspevkom do školského fondu. Deti navyše počas roka chodia na výlety, lyžiarsky či plavecký výcvik, na rôzne kultúrne podujatia, alebo navštevujú krúžky, ktoré taktiež nie sú hradené školou. U niektorých stredoškolákov či vysokoškolákov musia rodičia uhradiť každý mesiac aj bývanie na internáte, dopravu, prípadne im pri nástupe na vysokú školu zabezpečiť podnájom. Okrem toho niektorí z nich podporujú svoje deti aj finančne prostredníctvom pravidelného vreckového.

Rovnako, ako v prípade jednorazových výdavkov spojených so začiatkom školského roka, tak aj na ostatné náklady, ktoré sa vyskytnú počas roka, je dobré podľa 365.bank si priebežne odkladať peniaze. Robí tak pritom zhruba tretina rodičov. Z klasickej finančnej rezervy ich hradí 30 % ľudí. Necelá tretina sa k plateniu výdavkov stavia rovnako ako k začiatku školského roka. Teda všetko platia z jednej výplaty v danom mesiaci aj za cenu, že s peniazmi budú vychádzať natesno.

Úver na pomôcky si berie 5 percent rodičov

Na školské potreby si musí vziať pôžičku približne 5 % slovenských domácností. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika. Rast cien školských pomôcok domácnosti zatiaľ spravidla zvládajú bez nutnosti vziať si úver. Najviac narástli ceny výrobkov z papiera a medziročne zdraželi aj písacie a výtvarné potreby. Pôžičku na školské potreby si berú predovšetkým rodičia vo veku 25 až 34 rokov, a to spravidla nad rovnakou mierou vo výške nad 200 eur.

„Ceny potrieb pre školákov medziročne opäť vzrástli a rodiny v zložitej finančnej situácii majú problémy nutnú výbavu kúpiť spolu s bežnými výdavkami alebo z úspor. V najviac prípadoch si pritom musia na školskú výbavu požičať rodičia, ktorí už majú nejaké dlhy po splatnosti, a tí si najčastejšie požičiavajú viac ako 200 eur, čo, bohužiaľ, často vedie k prehĺbeniu dlhovej pasce,” uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Okrem nezamestnaných rodičov na rodičovskej dovolenke si na školské pomôcky požičiavajú aj zamestnanci z odboru informačných technológií a telekomunikácií a tiež zamestnanci v priemysle a stavebníctve. Ľudia so základným vzdelaním alebo vyučení bez maturity a osobným príjmom do 600 eur si požičiavajú na školskú výbavu častejšie.

Na školské potreby si musí požičať najviac obyvateľov (8 %) z Prešovského a Košického kraja. Oproti predchádzajúcemu prieskumu si častejšie potrebujú požičať rodičia s tromi a viac deťmi a tiež nezamestnaní. „Rodiny, ktorým ich príjmy a úspory nestačia na nákup školských pomôcok pre deti, majú možnosť obrátiť sa na rôzne neziskové a charitatívne organizácie alebo kúpiť lacnejšiu výbavu z druhej ruky,” dodala Palendalová.

Štát tiež vypláca rodičom prvákov jednorazový zvýšený príspevok na dieťa vo výške 110 eur. Rodičia ho dostanú automaticky spolu s prídavkami na dieťa, a tak nie je potrebné oň žiadať.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >