Zaujímavosť: školy dostali možnosť zriadiť si triedne knižnice

SITA, 3. novembra 2023 o 05:46

Vlastnú knižnicu si vo svojej triede budú môcť zriadiť školské i predškolské kolektívy. Veľa detí tak získa možnosť prečítať si svoju vôbec prvú knihu v živote.

V knižnici je dobre a môže byť aj v triede.

Foto: Shutterstock.com

Vďaka výzve Čítame pre radosť si 239 škôl bude môcť zriadiť triedne knižnice. Minister školstva Tomáš Drucker avizoval aj navýšenie pôvodnej sumy na výzvu, ktorá predstavovala 200-tisíc eur, o ďalších 10-tisíc eur. Minister tiež uviedol, že hľadajú spôsoby, ako by mohli podporiť všetkých uchádzačov. „Pri zozname škôl, ktoré sme z výzvy Čítame pre radosť podporili, vidíme, že pre veľa detí môže ísť o vôbec prvú knihu v živote, s ktorou sa stretli,“ povedal šéf rezortu školstva.

Cieľom výzvy Čítame pre radosť je posilňovať u detí i mladších žiakov pozitívny vzťah ku knihám a k čítaniu a tiež budovanie čitateľského sebavedomia. „Oprávnenými žiadateľmi boli materské školy, základné školy, špeciálne materské školy, špeciálne základné školy, spojené školy, ktoré majú organizačnú zložku materská škola alebo základná škola, a sú zaradené do siete škôl a školských zariadení SR,“ priblížil rezort školstva. Ako doplnil, maximálna výška prostriedkov sa odvíjala od počtu zapojených tried. Jedna škola mohla zapojiť maximálne štyri triedy, v prípade, ak ju navštevuje viac ako 500 žiakov, bolo to šesť tried.

„Na každú zapojenú triedu pripadajú finančné prostriedky vo výške 250 eur,“ uviedlo ministerstvo. Oprávnenosť čerpania výdavkov je od začiatku októbra do konca budúcoročného marca. Počas tohto času môžu školy nakúpiť knihy i audioknihy pre deti a žiakov a tiež knihy pre učiteľov.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkolák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >