Pôrod

 • Obrázok Takmer zázrak! Brnenskí lekári priviedli na svet dieťa mozgovo mŕtvej ženy, ktorú týždne držali na prístrojoch

  Takmer zázrak! Brnenskí lekári priviedli na svet dieťa mozgovo mŕtvej ženy, ktorú týždne držali na prístrojoch

  Lekárom v brnenskej fakultnej nemocnici sa podaril svetový unikát. Niekoľko dlhých týždňov držali na prístrojoch 27-ročnú Evu, ktorej kvôli mozgovej smrti nedávali žiadnu nádej na život, ale nenarodené dieťa sa rozhodli zachrániť.

 • Obrázok Veľký úspech. Lenke operovali v martinskej nemocnici placentu vrastenú do maternice

  Veľký úspech. Lenke operovali v martinskej nemocnici placentu vrastenú do maternice

  Unikátny chirurgický zákrok vykonali lekári z Univerzitnej nemocnice v Martine. Operovali tridsaťročnú Lenku, ktorá mala placentu vrastenú do maternice. Mladej žene sa potom dievčatko Karolínka narodilo pomocou cisárskeho rezu.

 • Obrázok Pôrodnice podporujú dojčenie slabo, mnohé nespĺňajú ani minimálne kritériá

  Pôrodnice podporujú dojčenie slabo, mnohé nespĺňajú ani minimálne kritériá

  Situácia v slovenských pôrodniciach, čo sa týka kontaktu koža na kožu a podpory dojčenia je zrejme ešte horšia, než ukázal rebríček pôrodníc, zverejnený minulý týždeň Health Policy Institute. Mnohé pôrodnice, hoci v hodnotení dosiahli 90 percent, v skutočnosti podľa medzinárodných kritérií nespĺňajú ani minimálne podmienky pre podporu dojčenia. Upozorňuje na to občianske združenie Mamila, ktoré už roky zbiera vlastné dáta.

 • Obrázok Hodnotenie pôrodníc: Najlepšie sú v Bratislave, Liptovskom Mikuláši, Humennom a Martine, stále je čo zlepšovať

  Hodnotenie pôrodníc: Najlepšie sú v Bratislave, Liptovskom Mikuláši, Humennom a Martine, stále je čo zlepšovať

  Slovenské pôrodnice majú v porovnaní so zahraničím čo doháňať. A to najmä v umožnení kontaktu koža na kožu matky a novorodenca, rešpektovaní potrieb žien a pri podpore dojčenia. Potvrdili to výsledky ôsmeho ročníka projektu Sprievodca pôrodnicami za uplynulý rok.

 • Obrázok Narodilo sa druhé dieťa z transplantovanej maternice mŕtvej darkyne

  Narodilo sa druhé dieťa z transplantovanej maternice mŕtvej darkyne

  V Spojených štátoch amerických sa po prvý raz narodilo dieťa, ktoré vynosila matka s transplantovanou maternicou od mŕtvej darkyne. Dievčatko sa narodilo v júni v Clevelande v štáte Ohio. Lekári z Cleveland Clinic, kde matka podstúpila aj transplantáciu orgánu, bábätko priviedli na svet prostredníctvom cisárskeho rezu.

 • Obrázok Páru sa po umelom oplodnení narodili dvojičky. Lenže neboli ich vlastné...

  Páru sa po umelom oplodnení narodili dvojičky. Lenže neboli ich vlastné...

  Manželský pár z amerického štátu New York podal federálnu žalobu na kliniku v Los Angeles, ktorá sa špecializuje na asistovanú reprodukciu, tvrdiac, že sa im po umelom oplodnení narodili deti, ktoré neboli ich biologickými potomkami.

 • Obrázok VIDEO Pozor, rodí sa vám dieťa! Najvtipnejšie reakcie oteckov na pôrodnej sále

  VIDEO Pozor, rodí sa vám dieťa! Najvtipnejšie reakcie oteckov na pôrodnej sále

  Hoci by sa pri pôrode mala pozornosť upriamovať na ženu, často ju na seba strhnú čerství oteckovia.

 • Obrázok Takmer ako z rozprávky. Pozrite sa, ako môže aj u nás vyzerať dobrý pôrod

  Takmer ako z rozprávky. Pozrite sa, ako môže aj u nás vyzerať dobrý pôrod

  Dobre porodiť sa dá aj na Slovensku. Žiaľ, nie každej žene v každej pôrodnici, ale možné to je. Kým film Zuzany Límovej Medzi nami nemilosrdne odhalil škodlivú rutinu troch bratislavských kliník, video rodičovskej poradkyne Adriany Kráľovej z jej vlastného pôrodu ukazuje, ako by mal dobrý pôrod vyzerať. V porovnaní so scénami z filmu Medzi nami pôsobí chvíľami priam neuveriteľne, je však potešujúce, že aspoň niekomu bolo dopriate prísť na svet v súlade s prirodzenými potrebami.

 • Obrázok Ste po pôrode? Pozor na najčastejšie zdravotné komplikácie

  Ste po pôrode? Pozor na najčastejšie zdravotné komplikácie

  Obdobie šestonedelia je zo zdravotného hľadiska pomerne rizikové. Viete, na čo si treba dávať pozor?

 • Obrázok Kde umožnia bonding, kde poradia s dojčením? Nájdite si pôrodnicu podľa vlastných kritérií, tu je porovnanie!

  Kde umožnia bonding, kde poradia s dojčením? Nájdite si pôrodnicu podľa vlastných kritérií, tu je porovnanie!

  V ktorej pôrodnici prikladajú bábätká po narodení matke na kožu? Kde považujú za normálne spoločné spanie s dieťaťom a kde dokážu dobre poradiť s dojčením? Pozrite si interaktívny prehľad slovenských pôrodníc, v ktorom si môžete zvoliť aj jednotlivé zariadenia na porovnanie.

 • Obrázok Cítila som sa ako kus mäsa... Doktorovi som vynadala, že je sviňa... Čo ženám utkvelo v pamäti z pôrodu

  Cítila som sa ako kus mäsa... Doktorovi som vynadala, že je sviňa... Čo ženám utkvelo v pamäti z pôrodu

  Každá žena si pamätá, ako rodila. Pôrod ovplyvní celý život, či už v dobrom alebo v zlom. Spomienky sú rôzne – iracionálne drobnosti ako tikanie hodín, hlúpe poznámky cudzích, niekedy úsmevné príhody, ale niekedy aj traumy na celý život. Opýtali sme sa ôsmich žien, čo sa im ako prvé vybaví, keď sa povie pôrod.

 • Obrázok Alergický na mamičku? 10 najhlúpejších viet, ktoré si ženy pamätajú z pôrodnice

  Alergický na mamičku? 10 najhlúpejších viet, ktoré si ženy pamätajú z pôrodnice

  Prvé dni po narodení bábätka sú veľmi dôležité. Aj nesmierne náročné, dieťa aj matka sa potrebujú zžiť, privyknúť na obrovskú zmenu v ich životoch. Personál na oddeleniach šestonedelia by im pri tom mal pomáhať, často je to však naopak. Hoci možno aj v dobrej viere, zdravotníci niekedy povedia veci, ktoré sú pre matku veľmi zraňujúce a v novej role ju viac zneistia než podporia.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Dieťa s matkou sa po pôrode potrebujú do seba zamilovať, vraví psychiater Jozef Hašto

  SERIÁL Medzi nami: Dieťa s matkou sa po pôrode potrebujú do seba zamilovať, vraví psychiater Jozef Hašto

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. Ako prvé okamihy po pôrode vplývajú na celý nasledujúci život vysvetľuje psychiater a psychoterapeut Jozef Hašto.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Šitie po pôrode nemá bolieť, upozorňuje ombudsmanka Mária Patakyová

  SERIÁL Medzi nami: Šitie po pôrode nemá bolieť, upozorňuje ombudsmanka Mária Patakyová

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, že každá žena má právo na správne medicínske postupy bez násilia, dnes píše verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú, vraví pôrodník Viliam Lokša

  SERIÁL Medzi nami: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú, vraví pôrodník Viliam Lokša

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O nevyhnutnej trpezlivosti a empatii dnes píše Viliam Lokša, slovenský pôrodník, ktorý takmer 30 rokov pôsobí v Rakúsku.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Rodí žena, nie zdravotnícky personál, upozorňuje aktivistka Zuzana Krišková

  SERIÁL Medzi nami: Rodí žena, nie zdravotnícky personál, upozorňuje aktivistka Zuzana Krišková

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, aký je dôležitý postoj personálu, dnes píše Zuzana Krišková z občianskeho združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: O zákrokoch na našom tele rozhodujeme len my samy, upozorňuje právnička Janka Debrecéniová

  SERIÁL Medzi nami: O zákrokoch na našom tele rozhodujeme len my samy, upozorňuje právnička Janka Debrecéniová

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, čo je naozajstný informovaný súhlas, dnes píše právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Čupieť alebo kľačať počas pôrodu je bezpečnejšie pre ženu aj dieťa

  SERIÁL Medzi nami: Čupieť alebo kľačať počas pôrodu je bezpečnejšie pre ženu aj dieťa

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, prečo by si mala žena vyberať pôrodnú polohu sama, dnes píše Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Zdravie v dospelosti sa začína už v pôrodnici

  SERIÁL Medzi nami: Zdravie v dospelosti sa začína už v pôrodnici

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. Ako prvá píše o nevyhnutnosti kontaktu koža na kožu lekárka Lucia Kantorová z občianskeho združenia MAMILA.

 • Obrázok Za interrupciu bol trest smrti, babice sa učili už ako osemročné

  Za interrupciu bol trest smrti, babice sa učili už ako osemročné

  Keď sa povie „najstaršie povolanie,“ väčšine ľudí sa vybaví prostitútka. Od nepamäti tu však boli aj pôrodné babice. Svedčia o tom ich obrazy už z čias starovekého Egypta či antiky. Pôsobili aj na našom území, prvá písomná zmienka o nich je tu však až z roku 1581.

Ďalšie naše weby