Pôrod

 • Obrázok Kde umožnia bonding, kde poradia s dojčením? Nájdite si pôrodnicu podľa vlastných kritérií, tu je porovnanie!

  Kde umožnia bonding, kde poradia s dojčením? Nájdite si pôrodnicu podľa vlastných kritérií, tu je porovnanie!

  V ktorej pôrodnici prikladajú bábätká po narodení matke na kožu? Kde považujú za normálne spoločné spanie s dieťaťom a kde dokážu dobre poradiť s dojčením? Pozrite si interaktívny prehľad slovenských pôrodníc, v ktorom si môžete zvoliť aj jednotlivé zariadenia na porovnanie.

 • Obrázok Cítila som sa ako kus mäsa... Doktorovi som vynadala, že je sviňa... Čo ženám utkvelo v pamäti z pôrodu

  Cítila som sa ako kus mäsa... Doktorovi som vynadala, že je sviňa... Čo ženám utkvelo v pamäti z pôrodu

  Každá žena si pamätá, ako rodila. Pôrod ovplyvní celý život, či už v dobrom alebo v zlom. Spomienky sú rôzne – iracionálne drobnosti ako tikanie hodín, hlúpe poznámky cudzích, niekedy úsmevné príhody, ale niekedy aj traumy na celý život. Opýtali sme sa ôsmich žien, čo sa im ako prvé vybaví, keď sa povie pôrod.

 • Obrázok Alergický na mamičku? 10 najhlúpejších viet, ktoré si ženy pamätajú z pôrodnice

  Alergický na mamičku? 10 najhlúpejších viet, ktoré si ženy pamätajú z pôrodnice

  Prvé dni po narodení bábätka sú veľmi dôležité. Aj nesmierne náročné, dieťa aj matka sa potrebujú zžiť, privyknúť na obrovskú zmenu v ich životoch. Personál na oddeleniach šestonedelia by im pri tom mal pomáhať, často je to však naopak. Hoci možno aj v dobrej viere, zdravotníci niekedy povedia veci, ktoré sú pre matku veľmi zraňujúce a v novej role ju viac zneistia než podporia.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Dieťa s matkou sa po pôrode potrebujú do seba zamilovať, vraví psychiater Jozef Hašto

  SERIÁL Medzi nami: Dieťa s matkou sa po pôrode potrebujú do seba zamilovať, vraví psychiater Jozef Hašto

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. Ako prvé okamihy po pôrode vplývajú na celý nasledujúci život vysvetľuje psychiater a psychoterapeut Jozef Hašto.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Šitie po pôrode nemá bolieť, upozorňuje ombudsmanka Mária Patakyová

  SERIÁL Medzi nami: Šitie po pôrode nemá bolieť, upozorňuje ombudsmanka Mária Patakyová

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, že každá žena má právo na správne medicínske postupy bez násilia, dnes píše verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú, vraví pôrodník Viliam Lokša

  SERIÁL Medzi nami: Sme zodpovední za to, ako ženy na pôrod spomínajú, vraví pôrodník Viliam Lokša

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O nevyhnutnej trpezlivosti a empatii dnes píše Viliam Lokša, slovenský pôrodník, ktorý takmer 30 rokov pôsobí v Rakúsku.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Rodí žena, nie zdravotnícky personál, upozorňuje aktivistka Zuzana Krišková

  SERIÁL Medzi nami: Rodí žena, nie zdravotnícky personál, upozorňuje aktivistka Zuzana Krišková

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, aký je dôležitý postoj personálu, dnes píše Zuzana Krišková z občianskeho združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: O zákrokoch na našom tele rozhodujeme len my samy, upozorňuje právnička Janka Debrecéniová

  SERIÁL Medzi nami: O zákrokoch na našom tele rozhodujeme len my samy, upozorňuje právnička Janka Debrecéniová

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, čo je naozajstný informovaný súhlas, dnes píše právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Čupieť alebo kľačať počas pôrodu je bezpečnejšie pre ženu aj dieťa

  SERIÁL Medzi nami: Čupieť alebo kľačať počas pôrodu je bezpečnejšie pre ženu aj dieťa

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. O tom, prečo by si mala žena vyberať pôrodnú polohu sama, dnes píše Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

 • Obrázok SERIÁL Medzi nami: Zdravie v dospelosti sa začína už v pôrodnici

  SERIÁL Medzi nami: Zdravie v dospelosti sa začína už v pôrodnici

  Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. Ako prvá píše o nevyhnutnosti kontaktu koža na kožu lekárka Lucia Kantorová z občianskeho združenia MAMILA.

 • Obrázok Za interrupciu bol trest smrti, babice sa učili už ako osemročné

  Za interrupciu bol trest smrti, babice sa učili už ako osemročné

  Keď sa povie „najstaršie povolanie,“ väčšine ľudí sa vybaví prostitútka. Od nepamäti tu však boli aj pôrodné babice. Svedčia o tom ich obrazy už z čias starovekého Egypta či antiky. Pôsobili aj na našom území, prvá písomná zmienka o nich je tu však až z roku 1581.

 • Obrázok Päťročná Lina z Peru sa pred 80 rokmi stala najmladšou matkou na svete

  Päťročná Lina z Peru sa pred 80 rokmi stala najmladšou matkou na svete

  Presne osemdesiat rokov dnes uplynulo od narodenia potomka Peruánky Liny Medinaovej, ktorá mala vtedy iba päť rokov, sedem mesiacov a 21 dní. Stala sa tak najmladšou matkou na svete.

 • Obrázok Svetový týždeň rešpektu k pôrodu bude aj o ženskej sile

  Svetový týždeň rešpektu k pôrodu bude aj o ženskej sile

  Môj pôrod – moja sila, je hlavný motív tohtoročného Svetového týždňa rešpektu k pôrodu, ktorý sa začne 20. mája, niekde už 17. mája. Príslušné združenia pripravujú na tento týždeň rôzne aktivity, od seminárov, prednášok až po priamu pomoc v pôrodniciach po celom Slovensku.

 • Obrázok Ako zvládnuť pôrodné bolesti? Hlavná odborníčka v PR správe propaguje epidurál, dôležité negatíva neuvádza

  Ako zvládnuť pôrodné bolesti? Hlavná odborníčka v PR správe propaguje epidurál, dôležité negatíva neuvádza

  Pocit uvoľnenia a väčšej pohody, opisuje hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pôrodnú asistenciu v tlačovej správe PR agentúry epidurálnu analgéziu, ako riešenie pôrodných bolestí. Hovorí najmä o výhodách, žiadne ďalšie metódy tlmenia bolestí neuvádza. Negatíva epidurálu spomína len okrajovo a dokonca nesprávne informuje, že na plod nemá negatívne dôsledky.

 • Obrázok V košickej nemocnici majú teraz ženy viac súkromia, rodia vo vlastných pôrodných boxoch

  V košickej nemocnici majú teraz ženy viac súkromia, rodia vo vlastných pôrodných boxoch

  Nemocnica v Košiciach-Šaci zrekonštruovala pôrodnicu a oddelenie šestonedelia tak, aby v nich ženy mali viac súkromia.

 • Obrázok Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Odsávačka mlieka áno či nie? Najlepšou odsávačkou je samotné dieťa

  Rieši to takmer každá žena, ktorá pripravuje výbavu pre svoje prvé dieťa. Treba mi odsávačku mlieka? Väčšina pôrodníc ju odporúča priniesť so sebou ako dôležitú pomôcku dojčenia, mnohé ju hospitalizovaným mamičkám požičiavajú v rámci vyššieho kreditu zariadenia, v skutočnosti je však pri správnom prístupe k bábätku zbytočná.

 • Obrázok Dokumentaristka Zuzana Límová: Je tragédia, že žena prichádza do pôrodnice silná a zdravá, odchádza slabá a zranená

  Dokumentaristka Zuzana Límová: Je tragédia, že žena prichádza do pôrodnice silná a zdravá, odchádza slabá a zranená

  Nerobili nič, len snímali, čo sa dialo. A hoci vo filme režisérka Zuzana Límová ani nezverejnila všetko, čo v troch pôrodniciach Univerzitnej nemocnice v Bratislave zistila, jej film Medzi nami (Before I Met You) pred dvoma rokmi vyvolal búrlivé reakcie po celom Slovensku. Zdravotníci sa cítili dotknutí, no namiesto diskusie, ako veci zlepšiť, sa venovali spochybňovaniu natočených faktov. O tom, čo sa odvtedy zmenilo a ako to celé vníma dnes, hovorí Zuzana Límová v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok V Grécku sa narodilo dieťa, ktoré má troch rodičov

  V Grécku sa narodilo dieťa, ktoré má troch rodičov

  V Grécku prišlo na svet zdravé dieťa, ktoré má troch rodičov. Narodilo sa totiž po umelom oplodnení, pri ktorom bolo spermiami otca oplodnené vajíčko darkyne s implantovanou DNA matky, uviedla agentúra AFP.

 • Obrázok Slovensko má najmladšie prvorodičky z okolitých štátov, rodia ako 27-ročné

  Slovensko má najmladšie prvorodičky z okolitých štátov, rodia ako 27-ročné

  Slovensko má spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky najnižší vek prvorodičiek. Prvé dieťa tu ženy majú v priemere vo veku 27 rokov, v Česku, Maďarsku či Poľsku rodia prvýkrát o rok neskôr. V rámci krajín Európskej únie sa vek prvorodičiek pohybuje na úrovni 29 rokov.

 • Obrázok Meno? Rýchlo, píšem si... Prečo musia rodičia svoje dieťa okamžite pomenovať, niekedy dokonca už pred narodením?

  Meno? Rýchlo, píšem si... Prečo musia rodičia svoje dieťa okamžite pomenovať, niekedy dokonca už pred narodením?

  Meno, váha a dĺžka. Základné údaje, na ktoré sa v našich pôrodniciach dbá predovšetkým, viac ako na to, či trávi dieťa prvé chvíle života v náručí matky tak, ako to obaja potrebujú. Nikde ale nie je napísané, že dieťa musí dostať meno okamžite po narodení. V zahraničí je bežné, že je bábätko bez mena aj niekoľko dní. Medzi prírodnými národmi sa čaká dokonca aj niekoľko rokov, kým sa prejaví charakter dieťaťa a dokáže sa vybrať meno jemu najvhodnejšie. Prečo je u nás tak dôležité mať meno okamžite?

Ďalšie naše weby