Odber krvi v ambulancii detskej lekárky Kataríny Vrbovej.
Foto: archív Kataríny VrbovejNiektoré ambulancie pediatrov si totiž v poslednej dobe zadovážili šikovnú pomôcku, takzvaného buzzyho, s ktorým je odber krvi dokonca zábava, na ktorú sa dieťa môže tešiť.
Na buzzyho nedá dopustiť ani pediatrička Katarína Vrbová, ktorá deti lieči vo svojej ambulancii v Skalici. „Našu lienku pomocníčku používame od jari a mame s ňou veľmi dobre skúsenosti, hlavne u bojazlivých deti. Patrí medzi distrakčné (rozptyľujúce) pomôcky na odpútanie pozornosti od bolesti,“ vysvetľuje. Ako to funguje?
„Na základe ochladenia miesta a vibrovania sa jednak odvedie pozornosť dieťaťa a jednak sa do mozgu šíria impulzy o vibrácii a chlade. Tým pádom sa deti tak nesústredía na bolesť. Okrem toho sa im páči aj výzor, ktorý zaujme ich,“ popisuje obľúbená detská lekárka a zdôrazňuje ešte rolu rodičov, ktorí rovnako pomáhajú dieťa zabaviť.
„Gelové krídelká máme v mrazničke, tie sa priložía nad miesto vpichu a na ne sa položí buzzy, zatiahne sa zospodu gumovým pasom a zapne sa vibrovanie. Používame ho hlavne pri odbere krvi, ale môže sa používať pri každom úkone, injekciách, po pichnuti včelou, osou, na ochladenie miesta malej popáleniny, u malých diabetikov, kde sú veľmi časté injekčne úkony. Dajú sa zakúpiť aj v menšom prevedení na domáce použitie,“ vraví pediatrička.
Bodlinky na ježkovi tiež odvedú bolesť.
Foto: archívV ambulancii Kataríny Vrbovej používajú i takzvaného ježka. „Je to blokovač ihiel, používame ho pri očkovaniach aj u starších deti a taktiež si ho veľmi naši pacienti pochvaľujú,“ uvádza lekárka. „Bodlinky“ ježka sa pritlačia na kožu, mozog dostáva tento zmyslový podnet a blokuje bolesť spôsobenú vpichom ihly.