Lucia Kantorová: Prečo deti v pôrodnici nemajú dostať umelé mlieko

MUDr. Lucia Kantorová, predsedníčka OZ MAMILA, 26. júla 2020 o 04:42

Dokrmovanie novorodencov umelým mliekom je v našich pôrodniciach stále časté a pre personál najjednoduchšie riešenie, ako utíšiť plačúce bábätká. Sestry tak robia neraz bez vedomia a bez súhlasu matiek. Tieto praktiky sú však škodlivé, prečo a ako veľmi, vysvetľuje v dnešnej rubrike Tento týždeň píše predsedníčka OZ Mamila Lucia Kantorová.

Pomôcť s dojčením sa dá v pôrodniciach aj inak než podaním umelého mlieka, zdôrazňuje Lucia Kantorová.

Foto: archív Lucie Kantorovej

Väčšina žien ide do pôrodnice odhodlaná dojčiť. Napriek tomu viac ako 60 % bábätiek v našich pôrodniciach dostane už v prvých dňoch po narodení umelé mlieko. Toto sa udeje namiesto efektívnej pomoci s dojčením. Ženy sú zaskočené, pred pôrodom si často tento scenár ani len nepripúšťajú. Sú pozitívne naladené, že dojčenie pôjde. Plačúce bábätko alebo problémy s dojčením ich prekvapia a majú obavy, či bábätko nie je hladné alebo či mu niečo nie je.

Často sa dozvedia nesprávnu informáciu, že matky po pôrode ešte nemajú mlieko. A povedia im, že trvá asi 3 alebo 4 dni, kým sa začne tvoriť. V skutočnosti ale materské mlieko majú ženy v prsníkoch už v tehotenstve. Do pôrodnice teda už s mliekom pripraveným pre bábätko prichádzajú.

Začiatkom júna 2020 vyšla v medicínskom časopise Pediatrics štúdia, ktorá sa sústredila na vplyv podávania umelého mlieka v pôrodnici na dojčenie a na jeho celkové trvanie.

Autorky Feldmanová-Winterová a Kellamsová skúmali, čo pre dojčenie znamená, keď bábätko už v pôrodnici dostane umelé mlieko namiesto praktickej pomoci s dojčením. Ak bábätko v prvých dňoch dostane umelé mlieko, tak prsia ženy nedostanú signál, že po vyprázdnení majú začať tvoriť ďalšie materské mlieko. Znižuje to tvorbu mlieka na celé obdobie dojčenia.

Ak sa podaním umelého mlieka „naprávajú“ problémy s dojčením, tak v skutočnosti zostanú nevyriešené. Zostane neodhalená ich príčina. Podaním umelého mlieka sa zníži presvedčenie ženy o tom, že výlučné dojčenie je možné. Pri podobných situáciách budú mať tendenciu opäť siahnuť po umelom mlieku. Je to preto, že problémy s dojčením nevedia vyriešiť.

Spomínaná štúdia analyzovala dáta o viac ako 8000 deťoch. Zistila, že dojčené bábätká, ktoré dostali v pôrodnici umelé mlieko, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že v prvom roku prestanú byť dojčené, ako dojčené bábätká, ktoré umelé mlieko v pôrodnici nedostali.

Výlučné dojčenie v pôrodnici je dôležité. Je potrebné zamerať sa na poskytovanie praktickej pomoci už v pôrodnici, aby ženy nemuseli zažívať strach, či bábätko nehladuje alebo aby pri dojčení prežívali bolesť. Výlučné dojčenie znamená, že bábätko nedostáva nič iné ako materské mlieko z prsníka.

Laktačné poradkyne MAMILY pomáhajú matkám telefonicky alebo konzultáciami online aj v čase, keď sú ešte v pôrodnici. Pri problémoch s dojčením je ideálne riešiť ich okamžite – buď už v pôrodnici alebo laktačnej poradkyni zavolať ihneď po príchode domov.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTento týždeň píše - ďalšie články

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: „Dokážu aktívne ženy zmeniť rutinu v pôrodnici?“

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: „Dokážu aktívne ženy zmeniť rutinu v pôrodnici?“

  „Je povinnosťou zdravotníckeho personálu poskytovať zdravotnú starostlivosť tak, aby podporovali zdravie žien a ich detí, dbali na dodržiavanie ich ľudských práv, a to platí aj v čase pandémie. Nie je úlohou žien si svoje práva vybojovať, vyjednať, zabezpečiť. To je naša filozofia v Ženských kruhoch. Zároveň si uvedomujeme, že ženy chcú byť aktívne a tehotné ženy nemôžu iba pasívne čakať, kým sa situácia zlepší. Ony sú tehotné tu a teraz," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše predsedníčka združenia Ženské kruhy Zuzana Krišková.

 • Obrázok Eva Marková: „Jednorodičovstvo je tvrdá práca, ale prináša nádej.“

  Eva Marková: „Jednorodičovstvo je tvrdá práca, ale prináša nádej.“

  Silvia sa po rozvode stará o deti, pracuje, rieši svoje zdravotné problémy i nedostatok financií. Náročná situácia ju však posilnila. Jej príbeh popisuje v našej pravidelnej rubrike „Tento týždeň píše" Eva Marková z organizácie Jeden rodič, ktorá sa snaží presadzovať práva rodín, v ktorých deti vyrastajú len s jedným rodičom. „V jednorodičovstve je dôležité nechcieť od seba byť dokonalým, nemať ambíciu, že plnohodnotne nahradíte druhého rodiča. Je potrebné naučiť sa brať veci také, aké sú," cituje Eva Marková statočnú mamičku.

 • Obrázok Ako sa pri výchove zbaviť pocitov viny?

  Ako sa pri výchove zbaviť pocitov viny?

  Vychovávať deti nás nik neučil, preto často nevieme, ako v danej situácii zareagovať a následne si kladieme otázky, či sme sa zachovali správne. Neraz si svoje správanie voči deťom vyčítame. Ako z toho von? Riešenie existuje, a približuje ho Andrea Poloková zo združenia MAMILA v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Piatiaci a šiestaci by sa nemali učiť z domu, ale chodiť riadne do školy

  Piatiaci a šiestaci by sa nemali učiť z domu, ale chodiť riadne do školy

  Učitelia to dnes nemajú ľahké. Učiť svojich žiakov na diaľku, bez priameho kontaktu nie je veru jednoduché, najmä ak niektorí pri tom vylihujú v posteli s mobilom či tabletom v ruke. Silvia Bodláková vyučuje už dlhé roky matematiku a v našej dnešnej rubrike píše o úskaliach dištančného vzdelávania i o tom, ako si s nimi poradiť.

 • Obrázok Taká pohoda, že sa to ani veriť nechce. Bola som pri tom, ako sa v Dánsku narodil Joste...

  Taká pohoda, že sa to ani veriť nechce. Bola som pri tom, ako sa v Dánsku narodil Joste...

  Nik mi neveril, že násilie pri pôrode existuje, vraví režisérka Maia Martiniak, ktorá vo svojom novom dokumente Neviditeľná otvára tému pôrodnej traumy. V dnešnom príspevku našej rubriky Tento týždeň píše ale opisuje radostnejší príbeh jedného pôrodu v Dánsku, svedčiaci o tom, že ak sa chce, dá sa zladiť bezpečnosť i rešpektovanie žien. Práve ten Maiu motivoval, aby dokončila film o temnej stránke pôrodníctva, ktorý bude mať o týždeň premiéru.

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok „Pediatrička na mňa hľadela, akoby som spadla z Marsu.“ Dojčenie a matky adoptovaných bábätiek

  „Pediatrička na mňa hľadela, akoby som spadla z Marsu.“ Dojčenie a matky adoptovaných bábätiek

  Dojčenie nie je len o nasýtení bábätka, veľmi dobre si to uvedomujú matky, ktoré si adoptovali dieťa. Dojčiť môže aj žena, ktorá nerodila, aj žena, ktorá pri vlastnom dieťati nemala dostatok mlieka. O tom, ako dojčenie uľahčuje cestu zbližovania novej rodiny, v našej rubrike Tento týždeň píše predsedníčka OZ MAMILA MUDr. Lucia Kantorová.

Ďalšie články v rubrike >