Eva Marková: „Pýtajú sa ma, či už mám nachystané na sviatky. Úprimne? Nie! Chcem si ich užiť.“

Eva Marková, združenie Jeden rodič, 4. apríla 2021 o 04:20

„Každý rok som sa poriadne naštvala a opakovala som tatovi, aby tým našim dedinským chalanom vysvetlil, ako to má byť! Že korbáč sa len prikladá, na nohy, na boky, na ruky, aby sme boli zdravé, krásne, usmiate a voda je na zdravú farbu pokožky,“ spomína si na nie príliš príjemné veľkonočné sviatky svojho detstva Eva Marková, zakladateľka organizácie Jeden rodič, ktorá združuje sólo rodičov. Dnes si chce Veľkú noc najmä užiť so svojimi deťmi a namiesto tak trochu násilných tradícií dáva prednosť milším zážitkom.

Eva Marková so svojou dcérkou.

Foto: archív Evy Markovej

„Za posledné týždne som počúvala opakovane tú istú otázku: Máš už na sviatky všetko nachystané? Úprimné? Nie! Som rada, že stíham robiť veci do práce, byť učiteľkou, opravárkou, upratovačkou a vychovávateľkou vlastných detí. Každý deň som šťastná, že dožijem večera a potom ma už len vypne.

Na tohtoročné veľkonočné sviatky sa ale teším. Za posledné dva roky mám pocit, že sa má význam veľkonočných sviatkov konečne na dobré zmeniť. To nepríjemné, čo bolo, teda polievanie, šibanie, návštevy mužov posilnených alkoholom sa úplne vytráca.

Vyrastala som na dedine a tradície sa dodržiavali v duchu upratania domu, vyzdobenia, varenia, pečenia a maľovania kraslíc. Pamätám si, že v pondelok ráno k nám chalani z dediny prišli už o šiestej ráno. Môj tato im s úsmevom otvoril. Tešil sa, že o jeho dievky majú mládenci z dediny záujem. My so sestrou sme to tak nevideli. Väčšinou sme po pár minútach skončili v dedinskom potoku alebo v tom lepšom prípade na nás pristálo vedro studenej vody. Tu zábava nekončila, ešte nás dobre vyšibali a po mokrých šatách to aj poriadne bolelo. Na záver nás poliali aj voňavkou, v horšom prípade kolínskou.

No, kto toto víta s úsmevom? Kde je pravý význam tradícií? Každý rok som sa poriadne naštvala a opakovala som tatovi, aby tým našim dedinským chalanom vysvetlil, ako to má byť! Že korbáč sa len prikladá, na nohy, na boky, na ruky, aby sme boli zdravé, krásne, usmiate a voda je na zdravú farbu pokožky a tak ďalej.

Osamostatnila som sa a presťahovala sa do mesta, tu sa tradície, ako som ich zažívala v detstve, nedodržiavajú. Našťastie. Aj keď mám dve dcéry a žijeme v dobrej komunite susedov, tí dnešní mládenci ani netušia, že Veľkonočný pondelok bol sviatkom mladých. A dnešná podoba sviatkov je už len karikatúra. Čítajúc a stretávajúc sa s ľuďmi z iných krajín hovorím si, začnem aj ja schovávať vajíčka do trávy v záhradke. Milšie, však? Moja známa hovorieva, že Veľká noc je jedným z najlepších sviatkov, keď máte deti. Z hľadania vajíčok majú veľkú radosť.

Chcem sviatky venovať deťom

Zažívame už druhú koronovú Veľkú noc. Rodiny ostávajú doma, venujú sa sebe, svojim deťom. Mnohí sa ale cítia pod tlakom, strácajú súkromie napriek tomu, že sú v izolácií. Ich život sa preklopil na sociálne siete, kde dávajú všetko.

Hovorím si, teraz mám konečne čas na to, aby som urobila aspoň časť z vecí, ktoré počas bežného týždňa nestíham. Ako väčšina rodičov, ktorí sú na výchovu a starostlivosť o deti sami, bez možnosti oddychu, bez možnosti hlbokého nádychu a výdychu, keď sú deti u druhého rodiča. U nás dni plynú rýchlo, opakovane si uvedomujem dni pondelok a sobota. Dni medzi tým sa mi zlievajú do jedného. Úplne sa potvrdzuje, že dochádza k strate starého spôsobu života. A tak chcem tieto sviatky venovať sebe a svojim deťom.

Vedeli ste, že voľakedy sa robili personalizované kraslice? Dievčatá na ne písali verše pre svojho milého. Našla som námet na personalizované veľkonočné koše. Použite svoj vlastný košík, vyrobte naň menovku vášho dieťaťa a vložte do neho obľúbenú sladkosť vašich detí, hračku, plyšiaka, knihu, čokoľvek, o čo vaše dieťa prosí, alebo o čom viete, že by ho skutočne milo prekvapilo! Dovoľte si byť kreatívny. Myslite aj na to, aby ste mali spoločnú aktivitu. Napríklad také hľadanie veľkonočných kraslíc v okrasnej záhradke alebo v parku by mohlo byť zábavné!

Dúfam, že si túto Veľkú noc užijete aj so svojimi deťmi, nech vám prinesie úžasné spomienky a veľa radosti!"Komentáre k článku:
 • používateľ nemá avatar7luba7 5. apríla 2021 o 09:50

  Som rada, že stíham robiť veci do práce, byť učiteľkou, opravárkou, upratovačkou a vychovávateľkou vlastných detí.......takže si konečne dosiahla po čom túžiš-emancipáciu, nezávislosť
  @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTento týždeň píše - ďalšie články

 • Obrázok Zamyslenie na nedeľu: Načo sme si vraj urobili deti, keď to teraz s nimi doma nezvládame?

  Zamyslenie na nedeľu: Načo sme si vraj urobili deti, keď to teraz s nimi doma nezvládame?

  Ten názor sa objavuje často, zvlášť na sociálnych sieťach, keď sa rodičia (a mamy zvlášť) trochu posťažujú, že je toho na ne doma teraz viac ako dosť, pretože musia plniť funkciu učiteľov, kuchárov, upratovačov, animátorov a do toho ešte pracovať, či už v obývačke, alebo na svojom pracovisku. „Načo teda tie deti máte, keď to s nimi nezvládate,“ zaznie nemilosrdné odsúdenie.

 • Obrázok Žiadne „Zajtra bude lepšie“ nefunguje. Ako pozitívne myslieť, vysvetľuje klinická psychologička Lýdia Adamcová

  Žiadne „Zajtra bude lepšie“ nefunguje. Ako pozitívne myslieť, vysvetľuje klinická psychologička Lýdia Adamcová

  Pozitívne myslieť chceme všetci, zvlášť v týchto ťaživých časoch to potrebujeme ako soľ. Ako sa k žiaducemu nastaveniu mysle dopracovať? Klinická psychologička Lýdia Adamcová, autorka projektu Výchova v kocke, prináša v našej rubrike Tento týždeň píše naozaj užitočný a konkrétny návod, ako so svojím vnútrom efektívne pracovať.

 • Obrázok Poetka Andrea Ágg píše: „Teraz je ten správny čas. Moje osvedčené tipy na prežitie šťastných chvíľ v lockdowne.“

  Poetka Andrea Ágg píše: „Teraz je ten správny čas. Moje osvedčené tipy na prežitie šťastných chvíľ v lockdowne.“

  „Šťastné miesto je tu. Čas byť šťastný je teraz," píše poetka Andrea Ágg, autorka básnickej zbierky Muselo to prísť, v ktorej reflektuje i súčasnú mimoriadnu situáciu spôsobenú epidémiou Covid-19. Žijeme veľmi ťažkú dobu, mnohé rodiny koronavírus zasiahol priamo, iné nepriamo napríklad znížením príjmov. Ako sa však vraví, každá kríza je zároveň i šanca a aj náročné časy ponúkajú paradoxne nevšednú príležitosť žiť tak, ako ste vždy chceli.

 • Obrázok Tínedžeri zažívajú krušné časy, potrebujú chvíle pre seba, hoci aj na mobile

  Tínedžeri zažívajú krušné časy, potrebujú chvíle pre seba, hoci aj na mobile

  O ničivom dopade pandémie koronavírusu na deti a tínedžerov sa hovorí už dlho. Svet kamarátov sa im zamenil za svet medzi štyrmi stenami a nedá sa to momentálne zmeniť. Čo s tým? Aká je úloha rodičov a čo od nich deti potrebujú, píše rodičovská koučka z poradne mamedeti.sk Katarína Winterová.

 • Obrázok Tento týždeň píše Andrea Poloková: Čo najviac trápi ženy pri dojčení a ako s tým pomôcť

  Tento týždeň píše Andrea Poloková: Čo najviac trápi ženy pri dojčení a ako s tým pomôcť

  Dojčenie je samozrejmá vec, nad ktorou by sa nemal nik pozastavovať. Ženám sa však pri dojčení kladie množstvo prekážok, ktoré im ho potom značne komplikujú. Niektoré si musia dojčenie doslova „vybojovať“, často za pomoci laktačnej poradkyne. Ako také poradenstvo vyzerá a s čím všetkým môže pomôcť, píše v našej rubrike podpredsedníčka združenia MAMILA Andrea Poloková.

 • Obrázok Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  „Častokrát sa stáva, že pri komunikácii s dieťaťom ste viac sústredení na to, čo chcete povedať, ako na to, či to vaše dieťa správne pochopí. Týmto nevedomky spôsobujete, že vás dieťa prestane poslúchať," upozorňuje obľúbená detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková vo svojom novom článku.

 • Obrázok Zákaz interrupcií nie je cesta, pomoc ženám vyzerá inak

  Zákaz interrupcií nie je cesta, pomoc ženám vyzerá inak

  Spoplatnenie interrupcií pre ženy staršie ako 40 rokov najviac ublíži najzraniteľnejším skupinám – ženám, ktoré žijú v zlých podmienkach, na pokraji chudoby či zažívajú násilie. Ak chce minister zdravotníctva Marek Krajčí znižovať počet interrupcií a ženám naozaj pomôcť, mal by konať inak, odkazuje dlhoročná aktivistka v oblasti ľudských práv Adriana Mesochoritisová v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše.

Ďalšie články v rubrike >