Laktačné poradkyne dokážu vyriešiť veľa problémov, často aj navonok neriešiteľných, chce to len čas, odkazuje Andrea Poloková.
Foto: archív Andrey PolokovejKeď sa povie „dojčenie“, tak sa zdá, že sa ľudia rozdelia minimálne na tri tábory. Jeden hovorí: „Dojčenie je prirodzené, ľahké, v pohode som dojčila, čo na tom je?“ Druhý: „Nemohla som dojčiť, mala som problémy s dojčením, nešlo to, hoci som veľmi chcela.“ Tretí: „Je jedno, či niekto dojčí alebo nedojčí, netreba z toho robiť vedu.“
Pri dojčení sa dnes kladie ženám mnoho prekážok. Tým sa dojčenie stáva oveľa náročnejším, než by malo byť. A ženy to zaskočí. Aby sa predišlo sklamaniu z toho, že to s dojčením nevyšlo, väčšina žien vie, čo im môže s dojčením pomôcť a poradiť laktačná poradkyňa z MAMILY. Väčšinou však nevedia, čo si pod pomocou s dojčením predstaviť ani ako také stretnutie s laktačnou poradkyňou vyzerá.
Najlepšie osobne
Čo sa teda stane, keď si zavoláte laktačnú poradkyňu? S laktačnou poradkyňou sa môžete napríklad stretnúť buď u seba doma alebo u laktačnej poradkyne. Pomoc s dojčením si vyžaduje osobné stretnutie a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje služby laktačných poradkýň v čase pandémie COVID-19 za kľúčové pre zabezpečenie zdravotných potrieb najzraniteľnejších populácií a ich zachovanie za nevyhnutnú službu pre efektívne zvládnutie COVID-19. Pretože ide o službu, ktorá má zásadné miesto v prevencii ochorení a pri ochrane pred úmrtiami.Za zraniteľné populácie WHO považuje tehotné a dojčiace ženy, malé deti a starších ľudí. Laktačné poradkyne MAMILY majú za sebou rozsiahle školenie a supervízie založené na medzinárodných štandardoch pre medzinárodné laktačné poradkyne majúce titul IBCLC. Okrem osobných návštev poskytujú laktačné poradkyne v čase pandémie svoje služby aj prostredníctvom videohovorov.
Hodinový zázrak sa väčšinou nekoná
Keď sa stretnete s laktačnou poradkyňou MAMILY, tak typické stretnutie trvá približne hodinu alebo hodinu a pol. Stretnete sa spoločne viackrát, aby vás naučila zručnosti a ukázala vám praktické riešenia. Na vyriešenie ťažkostí s dojčením väčšinou nepostačuje jedno stretnutie – ide o postupný proces učenia sa aj ženy, aj bábätka a tiež postupné zlepšovanie jednotlivých aspektov dojčenia. Dojčeniu sa aj matka, aj bábätko učia dojčením a tým, že sa naučia, akým spôsobom dojčenie funguje. To si v prípade ťažkostí s dojčením vyžaduje čas a nie je možné urobiť zázrak na jednom stretnutí. Ženy navyše prichádzajú na stretnutie s laktačnou poradkyňou s množstvom otázok, ktoré majú často spísané, lebo ich trápia v každodennom fungovaní s bábätkom.Na začiatku stretnutia sa laktačná poradkyňa s klientkami porozpráva o tom, ako ich dojčenie prebieha a s čím by potrebovali pomôcť. Laktačná poradkyňa sa spýta na všetko, čo môže s dojčením súvisieť, aby porozumela tomu, čo sa presne v konkrétnej situácii deje. Spoločne zadefinujú, ktoré ťažkosti s dojčením je potrebné vyriešiť. Potom nasleduje pozorovanie dojčenia, pričom laktačná poradkyňa ukáže klientke, ako je možné dojčenie zlepšiť, ako sa bábätku dá pomôcť, aby vypilo dostatočné množstvo mlieka, ako odstrániť bolesť pri dojčení, ako pomôcť bábätku, aby neplakalo, bolo pri dojčení a po dojčení spokojné.
Vďaka stretnutiu s laktačnou poradkyňou sa klientky naučia poznať, či bábätko neplače od hladu a ako poznať, že vypilo z prsníka dosť mlieka. Laktačná poradkyňa potom pomôže klientke s riešením toho, čo je potrebné – od bolestivých bradaviek cez neprisávajúce sa bábätko a bábätko, ktoré pije len z fľašky až po nosenie bábätka v šatke či nosiči. Laktačná poradkyňa pozná rôzne špeciálne postupy, ako bábätko prilákať na prsník, ako umožniť bábätku vypiť z prsníka viac mlieka alebo ako uspať bábätko, ktoré celé hodiny večer plače. Na stretnutí dostane klientka konkrétne rady, tipy a plán, čo môže robiť, skúšať alebo zlepšiť.
Mýty a skutočnosť
Laktačné poradkyne na stretnutiach s klientkami často odpovedajú aj širokú škálu otázok ako napríklad: Má sa bábätko dojčiť v 2- či 3-hodinových rozstupoch? Nebolí bábätko bruško? Koľko mlieka má bábätko vypiť? Môže bábätko zaspať pri dojčení na prsníku? Prečo sa bábätko po položení do postieľky do 5 minút zobudí a plače? Mám dosť mlieka?Po vytvorení plánu na zlepšenie dojčenia si laktačná poradkyňa s klientkou dohodne ďalšie stretnutie, na ktorom sa k tomuto plánu vrátia, rozoberú, čo fungovalo, naučia sa nové zručnosti, vyhodnotia výdatnosť príjmu mlieka zo strany bábätka a doriešia ďalšie otázky a situácie súvisiace s dojčením, nosením, uspávaním či spánkom.
Čo matky trápi pri dojčení najčastejšie
1) Bolestivé bradavky alebo prsia2) Nepriberanie bábätka
3) Neprisávanie bábätka
4) Neutíšiteľne plačúce bábätká
5) Bábätká, ktoré málo spia
6) Bábätko odmietajúce dojčenie
7) Ženy, ktoré chcú prejsť z fľašky na dojčenie
8) Ženy, ktoré dojčia väčšie bábätká
9) Otázka ohľadne dojčenia v súvislosti s príkrmami