Nadmerné zaťažovanie ruky vedie k zdravotným problémom.
Foto: Shutterstock.comKarpálny tunel je úzky kanálik v oblasti zápästia, ktorým prechádzajú šľachy ohýbačov prstov spolu s cievami a nervami. Tieto štruktúry sú uložené na kostiach predlaktia a zápästia, ktoré kanál lemujú zo spodnej strany. Je to pomerne malý priestor, kde môže veľmi ľahko dôjsť k útlaku najmä prebiehajúcich nervov.
V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame aj s príznakmi karpálneho tunela u detí. Príčinou je hlavne to, že deti trávia množstvo voľného času na počítačoch, tabletoch a smartfónoch či herných konzolách. Samozrejme, nie u každého dieťaťa sa musí vyskytnúť, no ak si to vaše začne sťažovať na bolesti ruky, myslite aj na túto možnosť.
Veľmi dôležitá je prevencia - pohyb prstov, a to nielen u detí. Pri hraní s mobilom či hernou konzolou je potrebné dopriať si pravidelné naťahovanie rúk, zápästí, pliec a dokonca aj krčných svalov. Ideálne je striedať aktivitu dieťaťa a nenechať ho celé hodiny hrať sa, ale vymyslieť mu program, pri ktorom sa dokáže ponaťahovať a poriadne prekrviť svoje ruky.
Ženy viac v ohrození
„Syndróm karpálneho tunela je v súčasnosti veľmi časté ochorenie, určite je to najčastejšie ochorenie ruky. Spôsobené býva preťažením končatiny a hoci postihuje obidve pohlavia, oveľa častejšie ním trpia ženy,“ hovorí lekárka Jana Kubicová Košťálová z Chirkoz Medical Clinic.Odborníci stále nemajú jednoznačnú odpoveď na otázku, prečo sú ochorením postihnuté viac ženy. Môže to byť spôsobené tým, že ženské svaly a šľachy sú predsa len slabšie ako mužské, prípadne tým, že ich ruky sú sústavne namáhané – fungujú v práci a potom aj v domácnosti.
Isté je však, že syndróm karpálneho tunela je jednou z najčastejších chorôb z povolania a vzniká ako dôsledok preťažovania rúk manuálnou prácou, ako bývalo napríklad pri dojení kráv, pri nosení a dvíhaní ťažkých bremien... Jednou z príčin je v súčasnosti dlhodobá práca na počítači a používanie klávesnice a myši.
Nie každá bolesť ruky ale automaticky znamená, že ide o danú diagnózu. Syndróm karpálneho tunela sa prejavuje ako:
• „mravčenie“, brnenie a pálenie v jednej alebo oboch rukách,
• zníženie citlivosti prstov,
• nešpecifické bolesti zápästia, ruky.
Tieto príznaky pociťuje človek aj v priebehu dňa, najmä pri záťaži, alebo v noci, keď si pacienti musia typicky zvesiť ruku z postele a vytriasť ju, aby im ťažkosti ustali.
Vitamíny alebo operácia?
„Tento problém nikdy neprejde sám, takže odporúčam vyhľadať odborníka, aby posúdil, či ide skutočne o útlak nervu v karpálnom tuneli, a navrhol adekvátny spôsob liečby,“ radí odborníčka.„Ak to stav dovoľuje, uprednostňujeme konzervatívnu liečbu v podobe podávania injekcií s vitamínmi B1 a B12, ktoré sa aplikujú do svalu. Ak prvá kúra zaberie, pokračujeme s mesačnými prestávkami v ďalších dvoch. Ak prvá kúra nezaberie, je nutný operačný zákrok, keď sa mechanicky uvoľní utlačený nerv," vysvetľuje. Zákrok sa robí v lokálnej anestézii, operovaný môže ísť v ten istý deň domov, ale určite sa musí po dvoch dňoch dostaviť na preväz kvôli odstráneniu drenáže.
Asi jediný prípad, keď je nerv v karpálnom tuneli utláčaný iba dočasne a problém po čase môže zmiznúť sám, je tehotenstvo. „Áno, niektoré ženy v dôsledku hormonálnych zmien v gravidite môžu cítiť tŕpnutie alebo brnenie prstov a strácať v nich citlivosť, čo však zvykne po pôrode odznieť. Pomáhajú aj doplnkové prostriedky ako vitamínové kúry na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy,“ uzatvára odborníčka.