Tento týždeň píše Eva Marková: Vakcína ľudskosti

Eva Marková, predsedníčka občianskeho združenia Jeden rodič, 3. januára 2021 o 05:06

„Hádam všetci vo vakcíne vidíme spásu a želáme si, aby bolo všetko po starom. Ale... nestane sa tak," je presvedčená predsedníčka neziskovej organizácie Jeden rodič Eva Marková. Prečítajte si jej nový príspevok v našej každotýždňovej rubrike Tento týždeň píše.

Eva Marková.

Foto: Ľubomíra Petrová

„Môj dnešný článok je pohľadom na aktuálnu situáciu, ako ju vnímam už dlhšiu dobu. Rok 2020 nám ukázal, koľko dobrých vecí berieme v bežnom živote ako samozrejmosť. Dnes je to tak, že ísť von hocikedy a hocikde je nemožné, že objatie je už vzácnosť, že o naše pevné zdravie sa musíme naozaj starať. Že mať pravidelný mesačný príjem je otázka unikátnych kvalít a zručností človeka a že denne musíme premýšľať, ako veci robiť inak ako doteraz, aby sme to všetko ustáli a zvládli. Aj keď niektorí z nás sú zo súčasnej situácie veľmi otrávení, panickí alebo depresívni. A hádam všetci vo vakcíne vidíme spásu a želáme si, aby bolo všetko po starom.

Ale... nestane sa tak. Trvá to už príliš dlho na to, aby sa veci vrátili do starých koľají. Tak, ako ľudia fungovali, bolo nesprávne, zlé a jednoducho to už nepôjde. Práve naopak! Je to úžasná príležitosť na zmenu pre nás ľudí. A to nielen vybraných jednotlivcov, ale pre celé rodiny. Dobrá správa je, že na túto záchranu seba nepotrebujete mať veľa peňazí a trúfnem si povedať, že dokonca žiadne.

Tvrdím to odvtedy, ako som sa dozvedela, že svet sa riadi jedným logickým princípom. A celé to je iba o „plus, mínus a rovná sa“. Neverila som! Bojovala som v sebe so získanými vedomosťami z kresťanskej rodiny, zo socialistickej a neskôr demokratickej spoločnosti, zo škôl, kurzov a tréningov. Neskôr, keď som to pochopila, zistila som, že čím viac my ľudia budeme používať zdravý rozum, tým nám bude lepšie. Extrémizmus, a to v akejkoľvek podobe, je zlý a pre ľudí deštruktívny. Aj keď sa snažíme byť extrémne dokonalí.

Napríklad supermani a super dokonalé ženy na sociálnych sieťach, ktoré pečú všakovaké koláče a chlieb z ich dokonalého kvásku. Sú štíhle, otužilé a s dokonalou postavou. Nemajú vrásky, lebo okrem používania tej správnej kozmetiky a pravidelného pohybu sa aj zdravo stravujú, a čo ešte viac, tieto ženy sú elegantné a v každej situácii si vedia udržať nadhľad. Nie, ony nikdy nevybuchnú a dokonca vám aj vedia na každú situáciu zaručene efektívne poradiť.

A chlapom sa proste v biznise darí! Oni majú riešenia na všetko, toľko sebavedomých mužov sociálne siete ešte nevideli. Okrem iného sú aj žiadaní, vedia sa vyjadrovať, čím zložitejšie a odbornejšie, tým je to pôsobivejšie. Chodia dokonalo a draho oblečení, jazdia v nadupanom aute. Majú veľa peňazí a radi ich aj ukazujú. Zistili, že status musí byť. Títo muži vedia, že si môžu čokoľvek a kohokoľvek kúpiť. Mám pocit, že promiskuita vládne spoločnosťou. Nehľadiac na spálené životy ľudí, ktorých používajú na dosiahnutie vlastných cieľov.

Ale to, akí v skutočnosti, pod rúškom (doslova) sú, prišiel odhaliť viac ako rok prítomný covid. Najprv na rad prišli prví krikľúni, hejteri, odporcovia a popierači jeho existencie. Potom prišiel rad na tých, čo nerobia chyby, sú dokonalí a všetko vedia. Pekne to vidno na sociálnych sieťach. Ten počet nakazených ľudí stúpa a bude naďalej, ak nepochopíme, že pokorne a vytrvalo dodržiavať ROR (rúška, odstup, ruky) proste musíme. Pokorne a vytrvalo vydržať. To je naša jediná vakcína, vakcína ľudskosti.

Ľudí s problémami pribúda, a to nie len s covidom. Stále viac stúpa počet ľudí, ktorí sú na hranici chudoby. Zo dňa na deň prišli o prácu, príjem, rodinu a niektorí aj strechu nad hlavou. Denne to zažívame v organizácii Jeden rodič. Dramatických príbehov pribúda, ľudia to nezvládajú. Často sa seba pýtam, je toto vôbec možné zmeniť? Ľudstvo už dosiahlo všetko. Vieme vymyslieť čokoľvek, aj to zrealizovať, ale pokore a vytrvalosti sa musíme naučiť každý sám a individuálne. Návod, ako na získanie pokory a vytrvalosti, aby sme mohli znova rásť, nosíme každý sám v sebe. Zvykli sme si staré rýchlo vymeniť za nové, pokazené sa už neopravuje, neoplatí sa to. Ale takéto správanie medzi ľuďmi vedie len do záhuby ľudstva. Proste čím viac investujeme do vlastných vzťahov, tým viac získame. Naopak, čím budeme viac egoistickí, tým budeme viac strácať.

Ja som si pred niekoľkými rokmi dala dohodu sama so sebou. Chcem žiť a nie len prežívať. Trvalo to a v niektorých oblastiach zmena naďalej ešte trvá. Ale napriek všetkému, čo som zažila a čo ma ešte čaká, ďakujem za to. Želám nám ľudom najmä veľa zdravia a zdravého rozumu."

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTento týždeň píše - ďalšie články

 • Obrázok Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  „Častokrát sa stáva, že pri komunikácii s dieťaťom ste viac sústredení na to, čo chcete povedať, ako na to, či to vaše dieťa správne pochopí. Týmto nevedomky spôsobujete, že vás dieťa prestane poslúchať," upozorňuje obľúbená detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková vo svojom novom článku.

 • Obrázok Zákaz interrupcií nie je cesta, pomoc ženám vyzerá inak

  Zákaz interrupcií nie je cesta, pomoc ženám vyzerá inak

  Spoplatnenie interrupcií pre ženy staršie ako 40 rokov najviac ublíži najzraniteľnejším skupinám – ženám, ktoré žijú v zlých podmienkach, na pokraji chudoby či zažívajú násilie. Ak chce minister zdravotníctva Marek Krajčí znižovať počet interrupcií a ženám naozaj pomôcť, mal by konať inak, odkazuje dlhoročná aktivistka v oblasti ľudských práv Adriana Mesochoritisová v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Psychológ Marek Madro: Rok v atmosfére strachu zanecháva na deťoch vážne následky

  Psychológ Marek Madro: Rok v atmosfére strachu zanecháva na deťoch vážne následky

  Nezvládnutá pandémia koronavírusu zo strany vlády drží väčšinu detí zatvorených doma už dlhé mesiace. Zlá situácia umožňuje otvoriť len zlomok škôl pre zlomok žiakov. Dlhodobá izolácia na deťoch zanecháva neblahé následky. Práve o nich a o možnostiach riešenia hovorí dnes psychológ Marek Madro z internetovej poradne pre mladých IPčko.sk v našej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Katka Králová z Nevýchovy: „Keď mama zlyhá. Chcem tu byť pre svoje dieťa, ale som podráždená a nepríjemná. Čo teraz?“

  Katka Králová z Nevýchovy: „Keď mama zlyhá. Chcem tu byť pre svoje dieťa, ale som podráždená a nepríjemná. Čo teraz?“

  „Bola si prosto Monča, Peťa, Linda, Zuzka... a nevedela si si predstaviť, že raz tu bude niekto maličký, za koho by si dýchala. A teraz je tu, sladký, dokonalý, a tá Monča, Peťa, Linda, Zuzka musia ísť nabok, však? Musíš byť na sto percent mama. Opýtaj sa jej, rovnako ako sa možno pýtaš svojho dieťaťa, čo by potrebovala? Čo by jej urobilo dobre?" píše Katka Králová, autorka prístupu Nevýchova, ktorý odmieta tvrdú, ale aj benevolentnú výchovu a snaží sa pochopiť a naplniť potreby detí, rovnako i potreby rodičov.

 • Obrázok Slová vo výchove nestačia

  Slová vo výchove nestačia

  Poznáte to? Deťom vysvetľujete, čo a prečo urobili zle, čo sa stane, ak to nezlepšia, a naopak, čo by robiť mali, no aj tak máte pocit, že sa vaša námaha míňa účinku? Nezúfajte, je to prirodzené, detská myseľ funguje viac na obrazoch ako na slovách, čo ako pekných. Ako sa deťmi účinne hovoriť, vysvetľuje v našej rubrike Tento týždeň píše klinická psychologička Lýdia Adamcová.

 • Obrázok Psychologička Mária Tóthová Šimčáková: Dobré rady pre rodičov, ako psychicky zvládnuť dnešné obdobie

  Psychologička Mária Tóthová Šimčáková: Dobré rady pre rodičov, ako psychicky zvládnuť dnešné obdobie

  Aj rodičia sú dnes v prvej línii. Máme na mysli prvú líniu stresu a povinností. Učiť sa doma s deťmi, starať sa o domácnosť, variť i viackrát denne, do toho samozrejme vykonávať svoje zamestnanie. Niet sa čo čudovať, že veľa mám, ale i otcov je na pokraji psychického zrútenia. Obľúbená psychologička Mária Tóthová Šimčáková má však zopár dobrých rád, ako tomu predísť. Prečítajte si jej článok v našej pravidelnej sobotňajšej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Každý z nás je pre svoje dieťa najlepším rodičom, treba len nájsť sebaistotu

  Každý z nás je pre svoje dieťa najlepším rodičom, treba len nájsť sebaistotu

  Byť rodičom nás nik neučil, a hoci nám veľa napovedajú naše inštinkty, nie vždy dokážeme reagovať tak, ako by sme si želali. Rád a odporúčaní je plný internet, tie sa však nedajú vždy zovšeobecňovať. Najdôležitejšie je nájsť odpovede v sebe, objaviť vlastnú silu a rodičovské kompetencie. K tomu má pomôcť rodičovský koučing. Ako funguje, vysvetľuje koučka Katarína Winterová z portálu mamedeti.sk v našej rubrike Tento týždeň píše.

Ďalšie články v rubrike >