Aj na Slovensku sa obchoduje s deťmi, minulý rok ich bolo dvanásť

TASR, gb, 15. marca 2019 o 06:05

Za minulý rok identifikovali slovenské úrady 46 obetí obchodovania s ľuďmi. Z nich bolo 30 žien a 16 mužov. „Čo je alarmujúce, až v dvanástich prípadoch išlo o mladistvé osoby. Najmladšia obeť obchodovania s ľuďmi mala len jedenásť rokov a bola sexuálne zneužívaná," uviedol riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra Jozef Halcin.

Obeťou obchodu s ľudmi sú aj deti.

Foto: Shutterstock.com

Najviac, šestnásť obetí zaznamenali priamo na Slovensku, Slováci sa však stali obeťami obchodovania s ľuďmi aj v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Veľkej Británii, Taliansku, Holandsku alebo Švédsku. Z celkového počtu 27 prípadov tohto trestného činu polícia v 23 prípadoch vzniesla obvinenie voči konkrétnym osobám.

Medzi minuloročnými obeťami bolo napríklad 13-ročné dievča, sexuálne zneužívané a nútené k fiktívnemu sobášu vo Švédsku. Najstaršou obeťou zo Slovenska bol 64-ročný muž, ktorý bol zneužívaný na žobranie v zahraničí. „Najčastejší účel obchodovania s ľuďmi predstavuje sexuálne zneužívanie, žobranie, kde sú zneužívaní hlavne zdravotne a psychicky postihnutí ľudia, ďalej nútená práca a novinkou posledných rokov sú nútené alebo fiktívne sobáše," povedal Halcin.

Skutočný počet obetí je pritom podľa odhadov viacnásobne vyšší, niektorí ľudia si dokonca ani neuvedomujú, že sa stávajú obeťami vykorisťovania. Odborníci v tejto súvislosti varujú tých, ktorí idú s vidinou zárobku za prácou do zahraničia, aby si overovali sprostredkovateľov a nedali sa zlákať nelegálnym alebo pochybným zamestnaním.

Ministerstvo vnútra v tejto oblasti podporuje preventívne a osvetové kampane a opatrenia, v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou je to už desať rokov aj program podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. „Pomáhame obetiam prinavrátiť ľudskú dôstojnosť, o ktorú ich obrali obchodníci, pomáhame im opätovne nabrať sebadôveru nielen v seba, ale aj vo svoje okolie, pretože často ich do tej situácie vykorisťovania dostali práve rodinní príslušníci. Každoročne máme v starostlivosti okolo 30 klientov, ľudí, ktorým sa podarilo uniknúť z rúk obchodníkov a vstúpiť do programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi," uviedla Jana Verdura z Slovenskej katolíckej charity.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >