Nebezpečenstvám internetu sú vystavené deti, ktoré sú dôverčivé k všetkému, čo tam nájdu.
Foto: Shutterstock.comAko upozornili pracovníci tohto ústavu, vyhľadávanie a algoritmy sociálnej siete Instagram často odporúčajú obsah zameraný na nebezpečné diétne praktiky a extrémne chudnutie. „Instagram bol opakovane kritizovaný za šírenie obsahu, ktorý propaguje poruchy príjmu potravy, ako napríklad anorexiu alebo bulímiu," uviedol Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie. Takýto obsah môže podľa psychológov negatívne ovplyvniť sebavedomie a zdravie mladých užívateľov.
Rodičia by sa mali podľa ústavu uistiť, že sú ich deti vystavené pozitívnym vzorom, ktoré podporujú zdravé vnímanie tela a výživy. „Mnohí influenceri môžu propagovať nerealistické štandardy krásy,“ konštatujú odborníci z ústavu.
Rodičom radia, aby deti naučili rozlišovať medzi reklamami a autentickými príspevkami. Instagram totiž dáva možnosť užívateľom zarobiť si peniaze priamo pomocou platených reklám. „V praxi to znamená, že firmy ponúkajú tvorcom obsahu na Instagrame produkty, ktorým urobia títo tvorcovia reklamu a následne dostanú honorár,“ vysvetlili.
Znížiť riziko online šikany a nevhodných interakcií, ktoré sa často objavujú v súvislosti s fyzickým vzhľadom užívateľov, je možné prostredníctvom filtrovania komentárov a správ.