Viete, čo robiť, ak si (nielen) dieťa zlomí nohu či ruku?

gb, 31. augusta 2021 o 04:30

Pri zlomeninách je najdôležitejšie končatinu znehybniť. Ak čakáte na záchrannú zdravotnú službu, najjednoduchšie je nechať postihnutého v relaxačnej polohe s podopretím, za minimálnej manipulácie s postihnutou časťou tela.

Zlomenina môže vzniknúť v dôsledku športovej aktivity.

Foto: shutterstock.com

Na Urgentnom príjme nemocnice v Košiciach-Šaci ošetria počas dňa 15 až 20 akútnych končatinových úrazov, počas prázdnin sú to najčastejšie deti. Ako vraví ortopéd Tomáš Ševčík z Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny, u detí zlomeniny vznikajú ako následok po pádoch pri rôznych športoch a hrách. Typické sú pády z hojdačky, preliezok, zo skateboardu, kolieskových korčúľ, alebo úrazy, ku ktorým dôjde na trampolíne.

„V prípade, že ide o veľmi bolestivý úraz, často aj s viditeľnou deformáciou končatiny, prichádzajú pacienti hneď. Ak sú bolesti a iné príznaky, medzi ktoré patria opuch či hematóm (modrina), miernejšie, často čakajú, či sa stav zlepší a prichádzajú popoludní, prípadne až na druhý deň po úraze,“ uvádza lekár na webe www.agel.sk.

Znehybnenie je veľmi dôležité najmä pri podozrení na poranenie chrbtice, ku ktorému môže dôjsť pri rôznych pádoch a, bohužiaľ, v letnom období sa s tým lekári stretávajú pri skákaní do bazénov či iných vodných plôch.

„Platí teda, že s postihnutou časťou tela manipulujeme minimálne. Pokiaľ je to pre presun nevyhnutné, čo najlepšie zafixujeme. Hornú končatinu obyčajnou šatkou, opaskom, kusom dlhšej látky. Dolné končatiny sa najjednoduchšie znehybňujú prisunutím zdravej k tej poranenej a následným zafixovaním taktiež šatkami či iným materiálom, čo máme po ruke," vysvetľuje lekár.

Ako ďalej lekár konštatuje, v prednemocničnej a laickej fáze prvej pomoci nevieme, či je daná časť tela s kosťou zlomená, platí preto, že sa ku každému podozreniu radšej správame tak, akoby zlomená bola.

„S človekom po úraze komunikujeme, je vhodné urobiť tieň, alebo naopak primeraný tepelný komfort. Okolostojacich môžeme poprosiť, aby privolali pomoc, zároveň požiadame, aby rešpektovali súkromie a nevytvárali pre postihnutého horšie psychické podmienky," prízvukuje odborník.

Ako postupovať pri úraze, ktorý sprevádza krvácanie? „Pri veľkých krvácaniach štandardne platí, že prvým úkonom by mal byť priamy tlak na ranu. Postihnutý by v žiadnom prípade nemal pri ošetrení stáť alebo sedieť. Ak je krvácanie na končatine a poranený dokáže spolupracovať, môžeme ho poprosiť, aby si na dané miesto tlačil sám a zodvihol ho nad úroveň srdca, kým pohľadáme vhodné pomôcky," hovorí ortopéd.

Poslúžiť môže čistý kus látky alebo zrolovaný obväz, ktorý sa vkladá priamo do rany. „Obmotaním ďalším kusom tkaniny vytvoríme takzvaný tlakový obväz. Znovu platí, že s krvácajúcou končatinou manipulujeme čo najšetrnejšie a nakoniec ju zafixujeme. Ak krytie presakuje krvou, naložíme naň ďalšiu vrstvu," radí lekár.

Menšie odreniny či krvácania ošetríme aj v domácom prostredí umytím pod tečúcou vodou, môžeme použiť dostupnú dezinfekciu a leukoplast či obväz. „Myslíme aj na vlastnú bezpečnosť a ak je to možné, používame rukavice, ale môžeme tiež improvizovať napríklad pomocou čistých mikroténových vreciek," dodáva lekár.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >