Nemíňajte viac než treba. Sedem rád, ktoré vám pomôžu ušetriť výdavky na Vianoce

ahojmama.sk, 1. decembra 2024 o 05:02

Ceny v obchodoch sú kadejaké, len nie nízke a toto predvianočné obdobie, chceme či nechceme, nákupom sa nevyhneme. Výdavky si však možno ustrážit, tu sú naše rady, ako na Vianoce nemíňať viac než naozaj treba.

Vianoce nemusia byť drahé. Aj tak je na nich najcennejšia tá pohoda.

Foto: Shutterstock.com

1. Do obchodov so zoznamom

Premyslite si, čo budete variť, piecť a čo na to potrebujete. V obchode sa snažte zoznamu pridržiavať, aj keď v tej záplave „akcií“ a „fantastických“ ponúk to nie je vždy jednoduché. Vyhýbajte sa polotovarom, čo sa dá, vyrobte si sami.

2. Pozor na vianočné akcie a balíčky.

Možno je niekedy daný produkt naozaj za výhodnejšiu cenu, musíte ich však kúpiť viac, čím zaplatíte viac. Nie je isté, či všetko potom aj spotrebujete a navyše po Vianociach môže ten produkt zlacnieť aj bez hromadného balenia. Nenechajte sa oklamať ani krásnymi obalmi a špeciálnymi vianočnými edíciami. Často ide o obyčajný, niekedy aj menej kvalitný tovar, napríklad sušienky, ktorých cenu zvyšuje atraktívna krabica. Čítajte zloženie, dbajte najmä na množstvo cukru a umelých náhrad.

3. Ušetrite na obaloch

Ako? Vymyslite si vlastné. Vianočnú atmosféru v mnohých domácnostiach dnes dotvárajú práve krásne zabalené darčeky pod stromčekom, a pocit radostného očakávania vrcholí práve pri rozbaľovaní. Obchodníci na to myslia, nie nadarmo sú v ich ponukách papiere od výmyslu sveta za rôzne ceny. My ale myslime radšej na planétu, miznúce hektáre lesov, klimatické zmeny. Dejú sa práve preto, že sa nedokážeme zriecť vlastného pohodlia a prepychu, akým sú aj trblietavo zabalené vianočné darčeky. Takže namiesto každoročného kupovania nových papierov to skúste originálne z toho, čo máte doma. Pohľadajte staré papiere, sáčky, látky, krabice, stužky... Zapojte fantáziu a máte originálne zabalené darčeky, v niektorých prípadoch dokonca už aj obaly na nasledujúci rok. Ak predsa neodoláte lákavým novým papierom, aspoň ich skúste nepotrhať a odložiť na budúci rok.

4. Stromček nepotrebuje nové ozdoby

Napokon, má to svoje čaro a budujete tým tradíciu, vyťahovať každý rok tie isté ozdoby. Isteže, obchodníci majú iný názor, chcú zarobiť a tak každý rok prichádzajú s novými „najmódnejšími“ ponukami. Ak nechcete každý rok ten istý stromček, aj trak si vystačíte s tým, čo máte. Stačí skombinovať a prípadne povyberať len časť ozdôb, ktoré máte. Napríklad si vybrať určitú farbu, v akej chcete stromček ladiť, použiť len časť, časť nechať v krabici. Samozrejme, môžete niečo aj vyrobiť. Z papiera, sušeného pekne nakrájaného ovocia, šúpolia, fantázia nemá hraníc. Dobrým tipom je zavesiť na stromček zopár medovníčkov. Sú pekné, prírodné a domov krásne prevoňajú.

5. Ostaňte doma

Ak obľubujete tráviť sviatky mimo domova, čakať na last minute ako pri letných dovolenkách sa v tomto prípade príliš nedá, vianočné pobyty väčšinou bývajú vypredané. Koncoročné voľno chcú ľudia využiť na pobyt v horách, alebo aspoň v prírode. No a je už nepísaným pravidlom, že v tomto čase si všetky zariadenia účtujú príplatky. Ak nedokážete zostať doma, skúste si pobyt vybrať s dostatočným predstihom. Oplatia sa balíky – teda ak máte v cene napríklad už aj stravu alebo lyžiarsky lístok. Pretože ak idete napríklad niekam lyžovať, platíte zvlášť vianočnú taxu za ubytovanie a zvlášť za lístky. Ak chcete ušetriť, najjednoduchšie je zostať doma, užiť si sviatky vo vlastnom a chodiť na prechádzky či výlety do prírody. Oveľa lacnejšie vyjde napríklad lyžovačka pred sezónou, teda začiatkom decembra, alebo potom v období po Novom roku, keď sa skončia prázdniny. Vyberte si radšej pobyt v tomto termíne – ušetríte peniaze, viac si to užijete a – predĺžite si voľno.

6. Nesledujte reklamy

Diktujú vám, čo máte potrebovať a chcieť, aj keď sa bez danej veci úplne pohodlne zaobídete. Takže sa nedajte, spoľahnite sa na vlastnú hlavu – čo chcete upiecť, čo navariť, čo komu darovať, čomu sa venovať. A držte sa toho. Ak sa už na niečo necháte reklamou zlákať, nechajte si čas na premyslenie, napríklad do druhého dňa, či danú vec ešte stále tak potrebujete, ako ste si včera mysleli. A skúste pohľadať na internete, či existuje aj lacnejšia alternatíva než tá, na ktorú vás reklama presvedčila.

7. Darčekov veľa netreba

Darčeky pre deti tvoria asi najväčšiu položku predvianočných nákupov. Ak dieťa dostane veľa darčekov, strácajú u neho na cene. Chvíľku sa s nimi hrá a o pár dní ho už nezaujímajú. Vám ale peniaze nikto nevráti. Učte deti hodnotám vecí aj tak, že ich budú mať menej, veď čoho je málo, to sa viac cení. A darčeky nemusia byť vždy nové. Objavte čaro bazárov, kde častokrát nájdete aj drahé, kvalitné a neporušené hračky za smiešne ceny. Možno nebudú v originálnom obale, ale ten si predsa môžete urobiť vlastný. Hračky z druhej ruky môžete nájsť aj v online bazároch.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Takto to robím ja - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >