Vedeli ste, že kŕmidlo pre vtáky by sa malo pravidelne dezinfikovať?

TASR, 15. januára 2021 o 04:28

Sypete pravidelne s deťmi vtáčikom krmivo? Postarajte sa aj o kŕmidlo!

Kŕmidlo pravidelne čistite.

Foto: Shutterstock.com

Kŕmidlo pre vtáky by sa malo pravidelne čistiť vhodným dezinfekčným prostriedkom. Môžu sa tak eliminovať choroby, ktoré sa prenášajú prostredníctvom trusu, uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody Andrea Lešová.

Po vyčistení kŕmidla dezinfekčným prostriedkom je potrebné nechať ho vysušiť a odstrániť pozostatky chemických látok. „Interval čistenia je podľa potreby - ak je kŕmidlo znečistené trusom. Ak zistíte, že je predkladané krmivo premáčané či napadnuté plesňou, je potrebné ho vymeniť a kŕmidlo vydezinfikovať," vysvetľuje zoologička.

Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku upozornil, že ak spozorujete na kŕmidlách vtáky s podozrivými príznakmi, ako je malátnosť, našuchorené perie či prelety na krátku vzdialenosť, s kŕmením by sa malo na určitý čas prestať. Postačí podľa neho týždeň.

Operence by sa mali kŕmiť v zime počas nepriaznivého obdobia, keď je v prírodnom prostredí nedostatok prirodzenej potravy. „Živočíchy vo všeobecnosti sú v období núdze ohrozené najmä počas silnejších mrazov, vetrov, v čase tvorby hmiel a poľadovice a pri náhlom ochladení. V takomto nepriaznivom počasí sa len ťažko dostanú k získaniu prirodzenej potravy, ktorá je potrebná pre doplnenie energie," hovorí Lešová. Dodala, že vtáky nie je potrebné ďalej prikrmovať, ak sa vo voľnej prírode objaví prirodzená potrava.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >