Už zajtra sa budú stavať máje! Organizátori sľubujú veľa dobrej hudby a zábavy

ahojmama, 29. apríla 2024 o 04:51

Stavanie májov je vnímané ako symbol lásky, ktorý využívali naši predkovia. Chlapci ich zvykli postaviť pred domom svojej vyvolenej a tento dávny zvyk prežíva dodnes, hlavne na vidieku.

Tradíciu stavania májov udržujú najmä folklórne súbory.

Foto: FS Trnafčan

Už zajtra sa budú stavať máje v trnavskom Kamennom mlyne aj v okolitých obciach. Pôjde o akcie bohaté na spev a hudbu, a to nielen v spomínanom Kamennom mlyne v Trnave, ale aj v obciach Dolná Krupá, Suchá nad Parnou a Biely Kostol.

O pripomenutie tradícií sa v Trnave postará univerzitný folklórny súbor Trnafčan, ktorý pripravuje druhý ročník podujatia Tý Trnafské Máje. Mladí folkloristi odštartujú zdobenie mája v trnavskom golfovom areáli v Kamennom mlyne v utorok o štvrtej popoludní.

„Stavanie májov je v spoločnosti vnímané ako jedinečný symbol lásky. Chlapci ich zvykli postaviť pred domom svojej vyvolenej. Veľmi sa teším, že tieto zvyky v Regióne Trnava uchovávajú ako jeho obyvatelia, tak aj naše folklórne súbory,“ hovorí Alexander Prostinák, riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

Návštevníci sa môžu tešiť na pestrý kultúrny program, vystúpenia folklórnych súborov a talentovaných detí z tanečného a pohybového centra Rusalka. Pre najmenších budú pripravené detské hry, tvorivé dielničky, tanečná škola a večerná ľudová zábava. „Po vlaňajšom úspešnom premiérovom ročníku sme tu opäť so stavaním mája. Takúto tradíciu je potreba udržiavať. Tento rok nám to pekne vyšlo na utorok, tak aspoň všetkým návštevníkom spríjemníme začiatok týždňa,“ pozýva Kristína Polachová, umelecká vedúca univerzitného folklórneho súboru Trnafčan.

Staré zvyky a tradície si s miestnymi folkloristami pripomenú aj v Dolnej Krupej, Suchej nad Parnou, Bielom Kostole a Bohdanovciach nad Trnavou. Vinárska obec Suchá nad Parnou svoj program pripravuje na večer 30. apríla o 19.00 h., kedy pred kultúrnym domom vypukne bohatý sprievodný program v podaní dychovej hudby Suchovanka, Suchovského speváckeho zboru a folklórneho krúžku detí zo ZŠ.

Bohdanovce nad Trnavou pripravujú tradičné stavanie mája od 18.00 h. v sprievode hasičov a folklórneho súboru Bohdanovčan. Malé komunitné podujatie v obci zakončí opekačka pre deti.

V Bielom Kostole sa podujatie venované máju začne 30. apríla o 17:30 h. na Pionierskom námestí. Tam v spoločnosti záhradkárov a folklórneho súboru Bílokostolčané oficiálne privítajú jar a oslávia prebúdzajúcu sa prírodu.

Stavanie symbolických májov uzavrú v Dolnej Krupej, kde sa 30. apríla na Námestí L. van Beethovena o 17:00 h. začne slávnostný program s vystúpeniami detského súboru Krupanček, ženskej speváckej skupiny Dolnokrupanka a folklórneho súboru Krupanskí Črpáci.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >