Tip na výlet Sysle na Muráni, dovezie vás k nim nový, bezplatný vláčik

TASR, 3. mája 2024 o 04:56

Aký by to bol víkend bez výletu do prírody, všakže? Ak nemáte čas alebo chuť na dlhú túru, skúste si pozrieť sysľovisko na Muráni, obec spustila od mája prevádzku nového tutistického vláčika.

Sysle v lokalite Biele vody.

Foto: Ján Šmídt

Návštevníkov vláčik zadarmo odvezie k obľúbenému sysľovisku Biele vody na Muránskej planine. Obec Muráň v okrese Revúca začala s jeho prevádzkou tento mesiac. Pribudlo tam tiež nové veľkokapacitné parkovisko, kde môžu návštevníci odstaviť auto, tiež bezplatne.

Ako uviedol starosta obce Roman Goldschmidt, nákup nového turistického vláčika za približne 300.000 eur financovala samospráva z projektu v rámci plánu obnovy. Slúžiť má najmä na dopravu turistov k sysľovisku, ktoré patrí k najnavštevovanejším lokalitám Muránskej planiny. „Máj a jún budeme v skúšobnom režime. Kým sa ľudia naučia, kde majú parkovať, pretože všetci chcú parkovať pri sysľovisku,“ skonštatoval starosta.

Vláčik bude z obce a späť premávať zatiaľ cez víkendy a sviatky, a to niekoľkokrát do dňa. Obec ho spustila aj preto, aby pomohol odbremeniť dopravu v blízkosti sysľoviska, kde sa najmä počas voľných dní či prázdnin koncentruje veľké množstvo áut. Za týmto účelom v Muráni vzniklo aj veľkokapacitné parkovisko, na ktorého zriadenie získala Správa Národného parku (NP) Muránska planina financie rovnako z plánu obnovy.

Veľkokapacitné parkovisko v Muráni sa nachádza pri futbalovom ihrisku pred koncom obce smerom na Prednú Horu, parkovanie pre verejnosť je bezplatné. Návštevníci sa pešo za pár minút dostanú do centra obce, k zastávke turistického vláčika či k náučnému chodníku na Muránsky hrad, v ktorého úvode sa nachádza aj začiatok pešej turistickej trasy smerujúcej k sysľovisku.

„Odbočka je zatiaľ označená provizórne, v dohľadnej dobe na trase pribudnú turistické značky, ktoré vás dovedú za sysľami a pokračovať budú až do sedla Predná hora,“ priblížil na sociálnej sieti národný park.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVoľný čas - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >