Tri úchvatné VIDEÁ zo zvieracej ríše. Čo sa rodičia môžu naučiť od opice, kačky a veveričky
pt, gb, 11. novembra 2020 o 04:35
Príroda je dokonalá a je na našu škodu, že sa ju niekedy snažíme premôcť aj v oblastiach, kde nie je treba. Tri videá zo zvieracej ríše môžu byť inšpiráciou pre ľudí pri starostlivosti o deti či príprave na pôrod.
Pri mame je najlepšie aj opiciam. Na ilustračnej snímke gorilie mláďatko v pražskej ZOO.
Foto: REUTERS
Opičia láska vie byť i nádherná
„Moje si, len moje! A pred každým si ťa ochránim!“ Opičia láska je pojem, ktorým sa označuje chorobné upnutie matky na dieťa, čím mu bráni v zdravom raste. Tá ozajstná opičia láska je ale niečo úplne iné, ukazuje to toto nádherné video gorily a jej mláďatka.
Je na ňom kriticky ohrozená západná nížinná gorila, ktorej sa v septembri narodilo mláďatko v Audubon ZOO v New Orleanse. Ako uvádza ZOO, je to u nich prvý pôrod gorily za posledných 24 rokov. Okrem prešťastnej matky a jej mláďatka na ňom vidno aj pyšného otca, 13-ročného Tumaniho, pre ktorého to je prvý potomok.
Ľudia a opice sú si v mnohom blízke, aj čo sa týka starostlivosti o mláďa. Toto video pekne ukazuje, ako si ho matka nepustí z náručia, prikladá na hruď a všade s ním chodí. Čiže u ľudí: kontakt koža na kožu, nosenie... Dojčenie na videu zachytené nie je, je však málo pravdepodobné, že by mláďatko niekto dokrmoval z fľaše.
Zdravá ochrana i samostatnosť
Materinská starostlivosť kačky o svojich potomkov je iná, ale tiež rovnako milá. Na tomto videu si môžete pozrieť, ako kačka vedie svoje mláďatá k smelosti. Skok do vody a šup, rýchlo k mame! Ľudská výchova je podobná. Aby sa mohlo maličké dieťa vzdialiť od matky, musí vedieť, že je stále nablízku a bude sa mať kam vrátiť. Zdravá ochrana a zároveň samostatnosť.
Veverička vie presne, ako porodiť
V zvieracej ríši sa na rozdiel od tej ľudskej všetko deje prirodzene. Aj pôrod mláďatka. V tichu a pokoji svojej nory privádza na svet svojich potomkov veverička. Presne vie, kedy pôrodná činnosť začína a čo má robiť, nik jej neradí ani nepomáha. Zatiaľ čo ľudské samičky sa v nemocniciach často dočkajú neprirodzených zásahov, ako sú vyvolávanie či urýchľovanie pôrodu alebo cisársky rez aj tam, kde nie je vôbec potrebný. Veverička inštinktívne vie, v akej polohe má porodiť, ženám sa to často neumožňuje a sú nútené rodiť tak, ako to vyhovuje zdravotníckemu personálu - bez ohľadu na potreby matky. V úchvatnom videu si pozrite, ako sa rodia, dojčia a kŕmia veveričky. Taký pokoj a istotu, že všetko je, ako má byť, by sme my ľudia potrebovali ako soľ.
Slovenské rieky i slovenské mestá sú u nás známe, viete ich ale aj dať dokopy? Aká rieka tečie cez Prešov či Banskú Bystricu? A viete, že máme na Slovensku aj Paríž? Že kde? Dozviete sa v dnešnom kvíze.
Janko a Marienka, medovníková chalúpka, v ktorej nechýba Ježibaba. Ak chcete deti pred Vianocami preniesť na chvíľu do rozprávkového sveta, vyberte sa do Dolnej Krupej. Tamojšie medovinárstvo sa v predvianočnom čase premenilo na Medovníčkovo, ktoré sa deťom určite bude páčiť.
Genéza, substitúcia, relaps, folie a deux... Viete, čo tieto pojmy znamenajú? Otestujte si znalosti cudzích slov, používaných najmä vo vede, ale neraz i v každodennom živote. Príjemnú zábavu!
Bude tomu 30 rokov, čo pápež Ján Pavol II. navštívil Vysoké Tatry a práve tejto jeho návšteve je venovaný tohtoročný Tatranský ľadový dóm, ktorý slávnostne otvorili 15. novembra.
Dnešný kvíz je o histórii, ale nie ťažký. Pripomenieme si najvýznamnejšie udalosti svetovej i našej histórie. Otestujte sa, či viete priradiť udalosť k príslušnému dátumu. Dobrú zábavu naprieč storočiami prajeme!
Má bohatú históriu – dávnu i novodobú. Devín ležiaci na sútoku riek Dunaja a Moravy, obývaný už v praveku, sa v 19. storočí stal symbolom našej národnej identity, počas komunistickej diktatúry bol zas bránou k slobode za železnou oponou.