Tento týždeň píše Lucia Kantorová: Dojčenie že kazí detské zúbky? Ani náhodou

MUDr. Lucia Kantorová, predsedníčka OZ MAMILA, 14. júna 2020 o 04:55

V našej novej rubrike sa vám budú každý týždeň prihovárať odborníci na rozličné témy, ktorým sa venujú. Veríme, že ich názory či postrehy zo života vám uľahčia starostlivosť o deti, prípadne riešenie problémov, s akými sa pri výchove stretávate. V dnešnej prvej časti píše predsedníčka OZ MAMILA MUDr. Lucia Kantorová o vplyve dojčenia na detské zúbky.

MUDr. Lucia Kantorová pomáha ženám ako predsedníčka OZ MAMILA už šesť rokov.

Foto: archív Lucie Kantorovej

Jedna z častých otázok, ktoré pri pomoci s dojčením v MAMILE dostávame, prichádza od žien, ktoré úspešne dojčia väčšie bábätko, je na tému mliečne zuby a zubné kazy. Ženy sa síce dozvedajú, že dojčenie je dôležité, a že má spoločne s jedením rodinného jedla pokračovať aj po dovŕšení druhých narodenín, keď však dieťaťu začnú rásť zúbky, dostávajú sa do dilemy.

MUDr. Lucia Kantorová
Lekárka (LF UK Bratislava) a profesionálna laktačná poradkyňa. Je predsedníčkou občianskeho združenia MAMILA od roku 2014. MAMILA je organizácia, v ktorej pôsobia lekári, zdravotníci, zdravotné sestry a pôrodné asistentky, psychologičky ako aj ženy mnohých iných odborností a profesií za vedenia profesora pediatrie Jacka Newmana. Poradenstvu pri dojčení sa združenie venuje od roku 2001. Lucia Kantorová v MAMILE pomáhala vytvárať systém vzdelávania laktačných poradkýň v súlade s medzinárodnými kritériami IBCLC ako aj program vzdelávania pre nemocnice a pediatrov v súlade s kritériami koncepcie nemocníc baby-friendly BFHI (UNICEF/WHO). Počas jej vedenia sa MAMILA stala súčasťou medzinárodnej siete IBFAN, ktorá pomáha dojčeným aj nedojčeným deťom, aby mali prístup k bezpečnej výžive a boli chránené pred propagáciou nepotrebného používania umelého mlieka. Okrem vedenia združenia Lucia Kantorová pracuje ako metodička pre tvorbu klinických odporúčaných postupov v rámci projektu Úradu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR a Agentúry pre zdravotnícky výskum ČR v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva ČR.
Odrazu sa celý postoj okolia otočí a ženy sa začnú cítiť vinne, že ešte dojčia, pretože často počúvajú: „Nočné dojčenie kazí zuby.“ Alebo: „Dojčenie treba ukončiť, aby dieťa nemalo zubné kazy.“ Nehovoriac o výčitkách, ak dieťa má náhodou naozaj pokazený zúbok. Prípadne, ak sa mu zúbky odlamujú či sčernejú. V tejto situácii každý jeden úsmev dieťaťa vyvoláva v rodičoch pocit viny. Dojčenie je často označené za príčinu zubných kazov a matky bývajú nútené do odstavenia.

Rodičia majú problém pochopiť zmiešané posolstvá, ktoré o dojčení dostávajú – že dojčiť dieťa je pozitívne pre zdravie, ale zároveň, že vraj má na svedomí zubné kazy. Preto im môže priniesť úľavu, ak sa dozvedia, že dojčenie je pre zúbky pomocou.

Materské mlieko obsahuje množstvo látok, ktoré sú pre zdravý chrup dôležité. Má ideálny pomer vápnika a fosforu, čo je významné nielen pre kosti bábätka, ale aj pre jeho zuby. Obsahuje látky, ktoré nepodporujú rast baktérií zubného kazu a ktoré remineralizujú zubnú sklovinu. To znamená, že materské mlieko má možnosť začínajúci zubný kaz zastaviť.

Pravdepodobne poznáte pokus, pri ktorom sa škrupina z vajíčka ponorí do octu. Po určitom čase ocot škrupinu rozruší až rozpustí. Vedci robili podobný pokus s materským mliekom: Dali do odstriekaného materského mlieka vypadnutý mliečny zub. A sledovali, čo sa bude diať. Scenár so škrupinou vajíčka poškodenou octom sa pri materskom mlieku nezopakoval. Zub sa v materskom mlieku nezmenil.

Dojčenie nie je zodpovedné za zubný kaz. A to ani v prípade, že sa dieťa dojčí v noci alebo na zaspávanie. Prevenciou zubného kazu nie je ukončenie dojčenia. Zubný kaz súvisí s potravinami alebo tekutinami s obsahom cukru, nesprávnou výživou alebo s jej nevhodným podávaním, nedostatočným čistením zubov a nedostatočnou dentálnou hygienou. Ďalším významným faktorom pre zubný kaz detí je oslabená zubná sklovina zubov, ktoré už vyrastú s povrchom, ktorý nie je rovnako kvalitný ako pri iných zuboch.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTento týždeň píše - ďalšie články

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok „Pediatrička na mňa hľadela, akoby som spadla z Marsu.“ Dojčenie a matky adoptovaných bábätiek

  „Pediatrička na mňa hľadela, akoby som spadla z Marsu.“ Dojčenie a matky adoptovaných bábätiek

  Dojčenie nie je len o nasýtení bábätka, veľmi dobre si to uvedomujú matky, ktoré si adoptovali dieťa. Dojčiť môže aj žena, ktorá nerodila, aj žena, ktorá pri vlastnom dieťati nemala dostatok mlieka. O tom, ako dojčenie uľahčuje cestu zbližovania novej rodiny, v našej rubrike Tento týždeň píše predsedníčka OZ MAMILA MUDr. Lucia Kantorová.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Misha: Odísť od konzumu bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote

  Misha: Odísť od konzumu bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote

  Za čím sa náhlime? Čo je naozaj dôležité a prečo na to v našich životoch tak často zabúdame? O šialenej dobe, jej absurditách, ale aj o možnostiach, ako z toho von píše v našej pravidelnej rubrike speváčka a fotografka Misha. Jej osobný príbeh, ako dala zbohom šoubiznisu a potom i konzumu hlavného mesta, je sám o sebe inšpiráciou.

 • Obrázok Eva Marková z organizácie Jeden rodič radí, čo robiť, ak má rodina iba jeden príjem

  Eva Marková z organizácie Jeden rodič radí, čo robiť, ak má rodina iba jeden príjem

  Ako vyžiť, keď je v rodine len jeden príjem? Prečítajte si nový článok Evy Markovej z neziskovej organizácie Jeden rodič, ktorá sa snaží zlepšovať situáciu jednorodičovských domácností na Slovensku. Dnes píše o finančných starostiach a ako im čeliť.

 • Obrázok Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  „Hoci by malo platiť, že čím viac má pracovisko hlásených nemocničných nákaz, tým je jeho kvalita starostlivosti menšia, opak je pravdou. Rozpoznanie a hlásenie nákaz je ukážkou kvality pracoviska," uvádza vo svojom druhom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše uznávaný pôrodník a gynekológ, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský .

 • Obrázok Známky nie sú podstatné, chváľme deti za úsilie, nie za výsledok

  Známky nie sú podstatné, chváľme deti za úsilie, nie za výsledok

  Ako pristupujete k školským úspechom svojho potomka? Viete, kedy je dobré dieťa pochváliť a naopak, kedy slovami uznania toho viac pokazíte? O škole, zdravej motivácii detí a známkach v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše rodičovská poradkyňa Katarína Winterová z portálu Mamedeti.sk.

Ďalšie články v rubrike >