SERIÁL Medzi nami: Zdravie v dospelosti sa začína už v pôrodnici

ahojmama.sk, 20. mája 2019 o 16:00

Ako by sa rodili naše deti, keby v pôrodniciach fungovala dobrá prax? V spolupráci s dokumentaristkou Zuzanou Límovou, režisérkou filmu Medzi nami, vám prinášame sedemdielny seriál, ktorý vlani pripravila s poprednými slovenskými odborníčkami a odborníkmi. Uverejnila ho na svojom blogu a v rámci Svetového týždňa rešpektu k pôrodu si ho teraz môžete pozrieť na ahojmama.sk aj s jednotlivými ukážkami z filmu. Ako prvá píše o nevyhnutnosti kontaktu koža na kožu lekárka Lucia Kantorová z občianskeho združenia MAMILA.

Prvé chvíle na svete trávia bábätká narodené na Slovensku namiesto matkinej náruče v rukách novorodeneckých sestier.

Foto: Medzi nami

Pozrite si ukážku z filmu Zuzany Límovej Medzi nami, ako popôrodná starostlivosť o novorodenca nemá vyzerať. Dieťa by malo byť s matkou v nepretržitom kontakte koža na kožu.


Adult Health Begins in the Maternity Ward, a Physician States from Selina Becker on Vimeo.

Väčšinu detí narodených na Slovensku sprevádzajú prvými minútami života dotyky cudzích osôb. Odnesenie od matky a zabalenie do zavinovačky predstavujú pre novonarodené bábätko toxický stres a narúšajú jeho popôrodnú adaptáciu. Aj po pôrode tvoria matka a dieťa neoddeliteľnú jednotku. To, že si žena bezprostredne po pôrode položí nahé bábätko na hrudník a ponechá ho tam, predstavuje automatickú a štandardnú dobrú prax, odporúčanú aj Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Nerušený dlhotrvajúci kontakt koža na kožu je základ pre dobrý začiatok dojčenia. Prvé hodiny po pôrode sa pre svoju jedinečnosť nazývajú aj zlatá hodina. Je to mimoriadne citlivé obdobie, keď sa rozhoduje o tom, s akou ľahkosťou sa dojčenie začne, a nastavuje sa množstvo mlieka, ktoré sa žene bude tvoriť. Dojčenie podporuje rozvoj mozgu, vplýva na ochranu bábätka pred ochoreniami a buduje jeho imunitný systém.

Navyše prispieva k upevňovaniu vzťahu medzi matkou a dieťaťom, k vytváraniu základnej dôvery a istoty. Vysoké percento fyzického a duševného zdravia v dospelosti závisí práve od dojčenia. Separácia a balenie detí po pôrode predstavuje premárnenú šancu – zlatá hodina je v živote matky a bábätka len raz a nikdy viac.

MUDr. Lucia Kantorová, predsedníčka o. z. MAMILA, www.mamila.sk

Táto iniciatíva vznikla na základe spolupráce ľudí, ktorí chcú zlepšovať slovenské pôrodníctvo. Všetky expertky a experti poskytli svoj odborný názor na voľné šírenie a bez nároku na honorár. Pretože #naporodezalezi.

Film Medzi nami je dostupný už aj na internete. Pozrieť online aj stiahnuť si ho môžete TU.

Adult Health Begins in the Maternity Ward, a Physician States

Most babies born in Slovakia spend their first minutes of life being touched by strangers. Separation from mothers and swaddling bring about toxic stress for the newborns and interfere with their adaption to extrauterine life. Following birth, mothers and babies are an indivisible unit. The mother’s placing her naked baby on her chest and the baby’s remaining there are an automatic and standard best practice postpartum recommended by the World Health Organization.

Uninterrupted long term skin to skin contact is a basis for the best possible start of breastfeeding. The first hour after birth is unique and therefore termed the ‘golden hour’. It is a very sensitive period of time which decides the ease with which breastfeeding starts and how much breastmilk the woman will go on to produce. While providing tailor made nutrition, breastfeeding promotes brain development, contributes to protecting babies from diseases and helps their immune systems mature.

Furthermore, it contributes to the strengthening of the bond between the mother and the baby, to developing basic trust and security. A high percentage of our adult physical and mental health depends on breastfeeding. Separation and swaddling of babies after birth is a chance missed – the golden hour happens once only and never again.

MUDr. Lucia Kantorová, President of MAMILA, www.mamila.sk

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Kazí dojčenie ženám prsia?

  Kazí dojčenie ženám prsia?

  Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ďalšie články v rubrike >