Štát na deti bude platiť viac. Ako vzrastú prídavky, ako rodičovský príspevok?

dh, pt, 6. júla 2021 o 04:47

Niekto päť eur, niekto opäť len pár centov. O toľko viac môžu rodičia očakávať vo svojich peňaženkách, štát totiž ide zvyšovať dávky na deti. Dôvodom nárastu je úprava súm životného minima, ku ktorej dochádza každoročne v júli.

Na životné minimum je naviazaných viacero dávok. Niektoré porastú hneď od júla, iné až od januára budúceho roku.

Foto: Shutterstock.com

Na životné minimum sú naviazané viaceré dávky, niektoré porastú hneď teraz, iné až od januára budúceho roka. Prídavky na deti či rodičovský príspevok sú z tej druhej kategórie. Zvýšia sa až od januára, už teraz však vieme, o koľko.

Prídavky na deti pôjdu hore, ako je to už za posledné roky zvykom, zasa len symbolicky – o 38 centov. Namiesto 25,50 dostane rodič na dieťa 25,88 eura. O niečo viac si prilepšia rodičia menších detí, ktorí ešte poberajú rodičovský príspevok. Ten vzrastie o takmer päť eur – z 275,90 na 280 eur. Skupina rodičov, ktorí pred rodičovskou dovolenkou pracovali a mali nárok na materské, dostanú od januára 383,80 eura.

Dávky sa zvyšujú o 1,5 percenta. Sú naviazané na rast životného minima, ktoré sa v júli zvýšilo práve o 1,5 percenta.

Životné minimum je ustanovená minimálna hranica príjmov, pod ktorou sa človek dostáva do stavu chudoby, hmotnej núdze. Sumy životného minima sa upravujú vždy k 1. júlu na základe koeficientu rastu čistých peňažných príjmov na osobu alebo koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Ten v tomto roku vyšiel práve spomínaných 1,5 %.

Pre jedného dospelého je tak teraz životné minimum 218,06 eura, pre ďalšiu spoločne posudzovanú osobu v domácnosti 152,12 eura. Pre dieťa je nové životné minimum určené na 99,56 eura mesačne.

Čo ešte porastie

Okrem prídavkov na deti a rodičovského príspevku sa v budúcom roku zvýši aj príplatok k prídavku na dieťa z 11,96 na 12,14 eura ako aj sociálne dávky pre rodiny v hmotnej núdzi.

Už teraz, od júla dostanú viac napríklad poberatelia maximálneho náhradného výživného – to sa upravuje na 368,37 eura, a tiež rodiny poskytujúce deťom náhradnú starostlivosť. Viac dostanú aj ťažko zdravotne postihnutí v príspevkoch na kompenzáciu. Ide napríklad o príspevok na prepravu, na kompenzáciu zvýšených výdavkov.

Zvýšenie príspevkov zasiahne takmer 150-tisíc ľudí.

Prehľad všetkých dávok a ich výšku po úprave životného minima nájdete TU.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >