Nech sa trochu nudia! Deti potrebujú aj čas, ktorý im nebude nikto organizovať

Gabriela Bachárová, 17. októbra 2018 o 10:01

Má vaše dieťa každé odpoludnie nejaké krúžok? Program rozplánovaný na minúty? Rodičia sa snažia svojich potomkov všemožne rozvíjať, čo je určite chvályhodné, ale mali by im dopriať aj dostatok neorganizovaného voľna, kedy si budú robiť, čo samy chcú. Alebo sa len tak nudiť.

Nechajte ich, nech sa občas nudia, klíčia z toho najlepšie nápady.

Foto: Shutterstock.com

Verte tomu či nie, ale deti sa dokážu zabaviť aj samy, nemusia mať program nalinkovaný niekým iným. Najlepšie to uvidíte, keď ich vypustíte niekde v lese. Okamžite si nájdu zábavu, postačia im drievka, hlina, listy. Hneď si začnú niečo stavať, kresliť na zem. Ak sú doma neznesiteľné a máte pocit, že potrebujú ďalší krúžok, ktorý zaujme ich pozornosť, možno im len chýba voľný pohyb vonku, do ktorého im nikto nebude „kecať“.

„Dnešné deti sú zvyknuté, že im niekto stále zaisťuje program a vo výsledku sa nevedia zabaviť samy. Ak majú niekde desať minút voľného času bez mobilu, znervóznia a nevedia, čo si počať. Dokonca i zábavu vnímajú ako niečo, čo dostávajú – a mali by dostávať – zvonku. Vytráca sa vlastná iniciatíva, kreativita, invencia. K samostatnosti a prevzatiu zodpovednosti sa dnešné deti dostávajú o niekoľko rokov neskôr ako ich rodičia. Neexistenciu detskej party a voľného pohybu vonku považujem spolu so zmenšením času venovaného obyčajnému hraniu a snívaniu za najväčšiu stratu dnešných detí,“ hovorí psychologička Pavla Koucká, autorka knihy Uvoľnené rodičovstvo.

Podotýka, že k detskému veku v minulosti vždy patrilo si celkom obyčajne hrať, pobehovať vonku s partou kamarátov, ale aj sa trochu nudiť: „I občasná nuda mala niečo do seba. Práve z nudy totiž často klíčia detské fantázie.“

Málo si uvedomujeme, čo deťom obyčajné hranie si bez organizovania rodičmi prinášalo. „Práve takto sa deti v minulosti stávali samostatnejšími, trénovali svoje fyzické i sociálne schopnosti. Na čerstvom vzduchu s partou kamarátov sa učili zodpovednosti za seba a prijímali i zodpovednosť za mladších súrodencov a kamarátov. Testovali hranice svojich schopností i to, čo si môžu dovoliť k druhým. Rozvíjali svoj úsudok, orientáciu v priestore i organizáciu času. A to všetko len tak mimochodom, zatiaľ čo sa hrali a bavili sa,“ popisuje psychologička, ktorá je zároveň matkou troch detí.

Nechajte teda deti, nech si aspoň občas robia, čo chcú. Menší počet hračiek je pritom výhodnejší ako preplnená detská izbička. Nadbytok predmetov pôsobí na deti rušivo, nevedia, čo si z veľkého množstva vybrať, odbiehajú od jedného k druhému, ale žiaden ich nezaujme na dlhšiu dobu. Ak budú mať k dispozícii menej vecí, naučia sa hrať sa s nimi dlhšie, sústredenejšie a kreatívnejšie. Ak deti necháte na pokoji, dostanú aj šancu odpočinúť si a premyslieť si veci, ktoré sú pre ne podstatné.

A čo voľná, neorganizovaná hra vonku? Aj tá je s trochou rodičovskej odvahy možná, hoci obavy rodičov o bezpečnosť potomka sú v dnešnej dobe veľmi silné. Psychologička popisuje, ako to rieši vo vlastnej rodine: „Jednoducho si sadnem do parku blízko detského ihriska a deťom poviem: Tu ma nájdete, keď budete potrebovať. Ak budete chcieť ísť niekam ďalej, príďte mi to povedať. Takto som deťom k dispozícii a zároveň ich neobťažujem svojou prítomnosťou.“ Občas si vezme na starosť i kamarátov vlastných detí a niekedy ich naopak prenechá rodičom týchto kamarátov. Inšpirujete sa?







Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >