Školy by mali so žiakmi hovoriť o Ukrajine.
Foto: shutterstock„Bol by som rád, aby učitelia v týchto dňoch venovali čas vysvetľovaniu situácie žiakom a študentom z pohľadu histórie, ktorá sa nesmie opakovať. Tiež by mali upozorniť svojich žiakov, aby čerpali informácie len z overených a dôveryhodných zdrojov,” informoval minister školstva Branislav Gröhling.
Ako sa učitelia môžu rozprávať s deťmi
Rezort školstva zároveň v reakcii na štvrtkové udalosti kontaktoval všetky poradenské centrá na Slovensku so žiadosťou o zverejnenie kontaktu poradne viditeľne na ich webovej stránke, v prípade možnosti aj o zriadenie krízovej linky, na ktorej bude nonstop dostupný zamestnanec poradenského zariadenia a o zaslanie informácie školám, že sú im v prípade potreby k dispozícii.
Pre žiakov
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie bude zasa zverejňovať rady na zvládanie krízových situácií ako aj ďalšie podporné materiály. Zorganizuje tiež veľkokapacitný seminár pre školských psychológov k zvládaniu komunikácie o vojnovej situácii na Ukrajine a jej dôsledkoch.
Na Ukrajine celkovo pôsobí šesť slovenských učiteľov - päť na základných školách a jeden vysokoškolský lektor. Dvaja z nich boli už na Slovensku, zvyšní štyria sa už tiež počas štvrtka vrátili.
Kontakty, kde pomôžu