Smutný pohľad na našu prírodu.
Foto: Radovan VarcholaEkológovia upozorňujú, že elektroodpad, ktorý sa riadne nezhodnotí, je v prírode časovanou bombou. Väčšina z neho totiž obsahuje nebezpečné látky vrátane ťažkých kovov ako olovo, ortuť, kadmium či berýlium, ktoré presakujú do pôdy, podzemných vôd a sú hrozbou pre životné prostredie i pre zdravie človeka.
Elektroodpad by mal končiť v separovanom zbere – ponúkajú ho obchody, zberné dvory či mobilné zbery. Staré prístroje sa pri spracovaní rozoberajú na jednotlivé súčasti, ktoré sa následne recyklujú alebo znovupoužijú. K tomu, aby sa ho tak mohlo využiť čo najviac, prispievajú aj naši školáci, napríklad v rámci spomínaného projektu združenia Živica ElektrooodpadDopad.
Ako uviedla manažérka programu ElektroodpadDopad Lesanka Blažencová, v minulom roku sa podarilo vyzbierať o tri a pol tony odpadu viac než v roku 2020. „Tešíme sa, že záujem o tento projekt je taký veľký a že pedagógovia aj žiaci k nemu pristupujú s nadšením. Je dôležité, aby nám vyrastala nová generácia, ktorá nebude ľahostajná k tejto téme.,“ konštatovala.
Do elektroodpadu patria okrem prístrojov ako televízor, rádio, mixér aj batérie, nabíjačky a mobily... V tomto školskom roku sa do projektu zapojilo 20 škôl z rôznych regiónov Slovenska - z Michaloviec, Prešova, Rožňavy, Mútneho, Nových Zámkov, Nitry, Bratislavy a ďalších miest a obcí.
„Naše gymnázium sa zapojilo aktívne do zberu elektroodpadu aj napriek dištančnému vzdelávaniu. Do zberu sme dali vyradený elektroodpad zo školy, množstvo spotrebičov do školy nosili aj zamestnanci školy a žiaci. V zbere aktívne pokračujeme,” uviedla napríklad učiteľka Gabriela Antalová z Evanjelického gymnázia v Tisovci.
Do akcie sa zapája aktívne aj samotná Živica. „Tento rok v projekte pokračujeme zatiaľ pre pandémiu stále online. Čaká nás napríklad sledovanie veľmi zaujímavého filmu, ktorý nás zavedie do Ghany, na miesto obrej skládky vyradenej európskej elektroniky. Agbogbloshie je jedno z najjedovatejších miest na svete. Budeme mať aj viaceré workshopy. Plánujeme deti za odmenu zobrať napríklad aj na exkurziu do závodu, ktorý spracúva elektroodpad,“ uzatvára Lesanka Blažencová.