Pre deti z chudobného prostredia je rok povinnej škôlky málo

SITA, 3. januára 2021 o 04:33

Materská škola bude povinná pre všetky deti od piatich rokov. Noví škôlkari nastúpia do materských škôl v septembri 2021, zápisy budú v máji. Niektorí odborníci si však myslia, že pre deti žijúce v komunitách na okraji spoločnosti je to primálo.

Rok povinnej škôlky je málo.

Foto: Robert Hüttner, Pravda

Sociologička Zuzana Kusá má obavy, či v tejto súvislosti zároveň nepreváži snaha vtesnať do jedného roku čo najviac vedomostí a poslanie predškolskej inštitúcie sa tak naplní najmä „disciplinovaním detí“ a osvojovaním si základov abstraktného myslenia.

Podľa nej tak zostane málo času na zažívanie radosti a uznania, teda pre hry podnecujúce rozvoj detí a odhaľujúce ich schopnosti, pre hravé učenie sa zvládať rozmanité sociálne interakcie a požívať jazyk vyučovania v praktických situáciách ako pomoc kamarátovi, utešovanie smutného a podobne. „Pomoc pri osvojovaní si ďalšieho jazyka je zásadne dôležitá, preto asistenti sú nevyhnutnosťou, no ich rola by nemala byť zúžená na prekladanie," priblížila Kusá.

Na otázku, aké opatrenia sú potrebné na riadnu prípravu prechodu detí vo veku piatich rokov na povinné vzdelávanie, najmä v obciach s podielom rómskych komunít, sociologička uviedla, že v prvom rade musí existovať dostatok tried materských škôl. Tie by mohli prijať všetky deti, a to tak, aby triedy neboli preplnené a zároveň boli pripravené, teda s dostatkom personálu, teplou stravou, priestorom pre odpočinok. Deti by tak mohli ostať v materskej škole aj popoludní. Kusá upozornila, že s týmto všetkým ešte v mnohých obciach môže byť problém.

Ďalším závažným problémom, ktorý obce s pomocou štátu musia vyriešiť, je doprava detí zo separovaných a segregovaných susedstiev do materskej školy. „Nedá sa očakávať, že rodičia, ktorí majú viacero malých detí, zvládnu ráno odprevádzať predškoláka do škôlky vzdialenej často niekoľko kilometrov,“ dodala Kusá.
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saDieťa 1 — 6 - ďalšie články

 • Obrázok 7 rád, ako poznať ozaj dobrého pediatra. Podľa internetových recenzií si ho radšej nevyberajte

  7 rád, ako poznať ozaj dobrého pediatra. Podľa internetových recenzií si ho radšej nevyberajte

  Nevyberajte len podľa toho, ktorý je najbližšie. Dobrý pediater by mal byť starostlivý a nič nezanedbať. Vybavenie jeho ordinácie má byť dostatočné. Dôležité je i správanie sa k malým pacientom a ich rodičom. Ako si nájsť naozaj dobrého detského lekára?

 • Obrázok Pozor, nebezpečné! Päť nástrah v domácnosti, pred ktorými deti treba chrániť

  Pozor, nebezpečné! Päť nástrah v domácnosti, pred ktorými deti treba chrániť

  S ochranou dieťaťa to netreba preháňať, je dobré je dopriať mu dostatok voľnosti, aby samé postupne skúmalo svet okolo seba vrátane jeho nástrah. Dieťa, aj keď tomu vždy neveríme, má totiž vrodené ochranné inštinkty, ktoré ho chránia pred prirodzeným nebezpečenstvom. Nie však pred všetkým. Na čo všetko pri malých deťoch dávať pozor?

 • Obrázok Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

  Pocity istoty a bezpečia patria medzi najsilnejšie symboly šťastného detstva. Je veľmi dôležité, aby ich dieťa zažívalo, pretože z nich čerpá potom celý život. Ako ich dieťaťu zabezpečiť? Vytvorte si hladivé rituály, radí známy český pedagóg Marek Herman.

 • Obrázok Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať

  Ako dieťa pomocou hry naučiť smrkať

  Naučiť dieťa smrkať nie je nič jednoduché, potvrdí asi väčšina rodičov. Preto je dobré začať s nácvikom tejto dôležitej schopnosti čím skôr a ideálne pomocou hry.

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie štvorročných detí? Nie je na tom nič choré, naopak

  ROZHOVOR Dojčenie štvorročných detí? Nie je na tom nič choré, naopak

  Na dojčení štvorročných detí nie je nič zvráteného, a matky, ktoré dojčia dlhšie než rok či dva, nie sú ani nezrelé, ani narcistické. Dojčenie podporuje imunitu aj sebadôveru detí, učí ich, že sa pri problémoch môžu obrátiť na najbližších ľudí, nie na veci. Uvedomme si, že dojčené štvorročné deti nie sú na prsníku 24 hodín denne, že jedia normálne jedlo i nápoje a trávia čas všetkým, čo k životu v ich veku patrí, zdôrazňuje podpredsedníčka združenia MAMILA Andrea Poloková.

 • Obrázok Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?

  Kedy sťahovať predkožku u chlapcov?

  Sťahovať alebo nie? Starostlivosť o intímne partie chlapcov v prvom roku života sprevádza množstvo protichodných informácií. Časť zdravotníkov odporúča tak, časť inak. Ako by to malo byť?

 • Obrázok Keby si ju nerozmaznala... „Múdre rady“ okolia netreba vždy počúvať, materský inštinkt je viac

  Keby si ju nerozmaznala... „Múdre rady“ okolia netreba vždy počúvať, materský inštinkt je viac

  Vyhovieť malému dieťaťu sa oplatí. Aj keď dospelým znie často niektorá jeho požiadavka prehnane či nezmyselne, deti samotné najlepšie vedia, čo potrebujú. To, za čím dospelí vidia rozmaznanosť či nesamostatnosť, je v skutočnosti len naplnenie potreby, po ktorom sú opäť spokojné a vyrovnané. Svedčí o tom aj príbeh Anny, mamičky dvoch malých detí.

Ďalšie články v rubrike >