Ploché či vpadnuté bradavky ako prekážka dojčenia? Vôbec nie, bábätku je to jedno

Patricia Poprocká, 24. augusta 2021 o 04:27

„S takýmito bradavkami chcete dojčiť? Sú ploché, vpáčené, primalé...“ Koľko žien sa stretlo s takýmto alebo podobným hodnotením svojich bradaviek? Koľkým takéto hodnotenie zobralo sebavedomie a koľké dojčenie preto vzdali úplne? A koľko žien vie, že v skutočnosti je úplne jedno, aké bradavky majú?

Na tvare bradaviek nezáleží. Dojčiť možno s akýmikoľvek, počas dojčenia, najmä prvý mesiac po pôrode, sa menia.

Foto: shutterstock.com

„Po cisárskom reze mi dcérku po asi 16 hodinách dali konečne ku mne na izbu. Kým spinkala, nevedela som sa na ňu vynadívať, moje vytúžené dievčatko je konečne tu... Keď sa ale zobudila, idylku vystriedal boj, či presnejšie úmorná snaha nakojiť ju,“ spomína Petra na prvé chvíle v úlohe novopečenej matky. „Samozrejme, že to nešlo, malá sa nevedela prisať, ja som si ju nevedela poriadne priložiť... Vyriešila to sestrička, ktorá skonštatovala, že mám ploché bradavky, preto sa dcérka nevie prisať a kázala mi kúpiť klobúčiky, že tie mi môžu pomôcť.“

S takouto radou odchádza dnes z pôrodnice čoraz väčšie percento žien. Klobúčiky, ktoré si možno kúpiť priamo na oddeleniach šestonedelia, sa ponúkajú ako rýchle a jednoduché riešenie namiesto toho, aby sa ženám dostalo skutočnej pomoci s dojčením – teda ukážky a nácviky správneho prikladania bábätka, spoločné nájdenie najvhodnejšej polohy a podobne.

Klobúčiky dojčenie v skutočnosti sťažujú, bránia priamemu kontaktu dieťaťa s matkou a mnohé ženy v dôsledku toho s dojčením po pár mesiacoch skončia. Keby skončili s klobúčikmi, alebo keby sa im na začiatku dostalo inej pomoci než spomínané klobúčiky, mohlo byť všetko inak.

Pretože v skutočnosti pri ťažkostiach s dojčením nie je na príčine tvar bradaviek či prsníkov. „Každý tvar a typ bradavky je vhodný pre dojčenie, nie je potrebné bradavky akokoľvek pripravovať počas tehotenstva. „Vpáčené“ alebo „ploché“ bradavky sú jednou z normálnych možností, ako môžu bradavky vyzerať,“ konštatuje združenie profesionálnych laktačných poradkýň MAMILA vo svojom poradenstve.

Svet radí neriešiť

Pripomína aj viaceré oficiálne medzinárodné odporúčania, ktoré zdôrazňujú to isté. Napríklad dokument EÚ s názvom Výživa dojčiat a batoliat, štandardné odporúčania pre EÚ uvádza: „Nech je tvar bradaviek akýkoľvek, tento stav nie je nemenný. Mení sa počas prisávania a celej doby dojčenia. Bradavky a dvorce matky nemajú byť posudzované ako eventuálne nepoužiteľné. Znižuje to sebadôveru matky a môže viesť od nesprávneho začiatku dojčenia.“

Aj Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že tehotným ženám sa nemajú kontrolovať bradavky, ich tvar alebo veľkosť totiž neznamená nič pre dojčenie. Prečo sa ale robí opak?

Bábätko sa prisáva k prsníku

Na hodnotiace úsudky o sebe a svojich schopnostiach je citlivý snáď každý a čerstvé mamičky, neraz unavené či ubolené po pôrode, nie sú výnimkou. Preto hoci len jedno konštatovanie, že majú „ploché“, „vpáčené“, „vpadnuté“, „malé“ či inak „nevhodné“ bradavky často stačí, aby stratili istotu, že dokážu dojčiť.

Hodnotenie bradaviek je pritom naozaj neopodstatnené. Vysvetľuje opäť MAMILA: „Bábätko sa prisáva k prsníku, tvar ani veľkosť bradavky nie sú dôležité. Bradavky sa navyše vyvíjajú najmä v prvom mesiaci po pôrode a menia sa dojčením. Bábätko nemá žiadnu konkrétnu predstavu o tom, ako majú bradavky či prsníky vyzerať. O prisatí a o tom, aký je to pocit mať prsník v ústach sa učí vďaka dojčeniu. Každé jedno dojčenie robí matku s bábätkom skúsenejšími v prisávaní a dojčení.“


ANKETA:

Vypočuli ste si hodnotenie vašich bradaviek (najčastejšie negatívne), keď ste začínali dojčiť?

55,6%11,1%29,6%3,7%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saPrvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

  Je pravdou, že novorodenci vidia len do blízka a navyše čiernobielo?

  Čerství rodičia, ale i ďalší príbuzní si často kladú otázku, ako dobre vidí práve narodené dieťa. Má zrak rovnaký ako my alebo sú detské očičká iné? Pozrime sa, ako to je!

 • Obrázok Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

  Ďalší dôvod, prečo spať s bábätkom v jednej posteli. Drvivá väčšina postieľok nespĺňa bezpečnostné normy, zistila Európska komisia

  Spať s dieťaťom v jednej posteli nie je moderný výmysel, ale stará a veľmi rozšírená prax po celom svete. Aj keď sa nás naša západná kultúra snaží presvedčiť, že bábätká potrebujú vlastný priestor a zdôrazňuje riziká spania s rodičmi, je to skôr naopak. Rizikové je spanie v postieľkach, najnovší výskum Európskej komisie navyše odhalil, že drvivá väčšina z nich nespĺňa bezpečnostné štandardy.

 • Obrázok Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Kŕmenie z fľaše ako budovanie puta medzi otcom a dieťaťom?

  Odporúčajú ho rôzne rodičovské príručky výrobcov umelého mlieka, dokonca aj svetoznáma škola Montessori – kŕmenie z fľaše ako spôsob, ktorým sa otec zapája do starostlivosti o bábätko a zbližuje sa s ním. V skutočnosti nejde o iné než propagáciu umelej výživy, na budovanie vzťahu otca s bábätkom je množstvo ďalších možností, ktoré vôbec nemusia ísť na úkor dojčenia.

 • Obrázok ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková

  Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.

 • Obrázok Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Treba budiť bábätko na kŕmenie?

  Ako dlho môže bábätko nepretržite spať? Sú štyri hodiny pridlho, nemalo by už jesť? Budiť bábätko na kŕmenie stále odporúčajú v nejednej pôrodnici, rovnako i mnohé staré mamy svojim dcéram, už matkám. Správne?

 • Obrázok Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky

  Z čoho pije vaše dieťa? Prečo nie sú vhodné špeciálne detské poháriky

  Pitný režim je v teplých dňoch mimoriadne dôležitý, vedeli ste však, že pri deťoch záleží aj na tom, z čoho pijú? Trh je zaplavený množstvom detských pohárikov s rôznymi špeciálnymi úpravami proti vyliatiu, na ľahšie pitie a podobne. Viete ale, že pre dieťa je najvhodnejší ten obyčajný dospelácky?

 • Obrázok Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor

  Prelomová štúdia WHO: Klokankovanie je viac než inkubátor

  Inkubátor sa u nás považuje za nevyhnutný nástroj na záchranu života predčasne narodených detí a matky, ktoré sa dožadujú nepretržitého kontaktu koža na kožu s takýmto bábätkom, za pomätené extrémistky. Najnovšia vedecká štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie však teraz potvrdila, že kontakt koža na kožu je naozaj viac než prístroje.

Ďalšie články v rubrike >