Na to, či bude bábätko dojčené alebo nie, majú značný vplyv aj pôrodnice, ako sa k dojčeniu a prípadným problémom ich personál postaví, či dokáže matke pomôcť a dostatočne ju podporiť.
Foto: shutterstock.comV súťaži ste mohli napísať, aké rady ste dostali v pôrodnici ohľadom dojčenia. Ďakujeme všetkým za vaše príspevky, tri z vás vyhrávajú knihu Praktický návod na dojčenie a fľaštičku medu.
Knihu pripravilo občianske združenie Mamila, ktoré pomáha mamičkám s dojčením a starostlivosťou o deti. Kniha prináša rady, ako správne naštartovať dojčenie, ako riešiť problémy, ktoré sa vyskytnú a čomu sa vyhnúť. Tiež informuje, ktoré rady je lepšie nepočúvať a prináša aj konkrétne príbehy mamičiek či inštruktážne fotografie.
Ceny od nás získavajú:
Kvetoslava P., Veľký Ruskov
Martina G., Spišské Bystré
Marianna F., Dechtice
A aké rady ste podostávali v pôrodnici?
Tu sú niektoré z nich:
„Pred 16 a pol rokom mi ako čerstvej prvorodičke sestrička povedala: Len si ho často prikladajte, mlieko sa spustí. Syna som kojila 8 a pol mesiaca, keď som začala prikrmovať fľašou, už sa odťahoval a odo mňa mlieko nechcel. Po 2 rokoch som mala ďalšieho syna, ten bol kojený vyše 2 roky každé 2 hodiny deň-noc. Neskôr už aj keď papal všetko, mliečko odo mňa pýtal stále.“
Kniha Mamily Praktický návod na dojčenie je užitočným pomocníkom.
Foto: Mamila„Nedostala som žiadnu radu, skôr naopak. Pri prvom dieťatku mi mladý „skúsený“ lekár odporúčal klobúčiky na bradavky, vraj mi ich malá „cmúľa nesprávne“. Pri druhom dieťatku mi ošetrujúca lekárka s opovrhnutím povedala, či „s tými bradavkami“ chcem dojčiť dieťa. Vďaka malému klamstvu jednej milej sestričky, ktorá dokrmovala maličkú, aby sme mohli čím skôr odísť domov a mojej mamky, ktorá radila často prikladať maličkú k prsníkom, som obe deti šťastlivo dojčila vyše roka.“
„Keďže som bola v pôrodnici takmer pred 2 rokmi, informácie som dostala súčasné, nestretla som sa s niektorými zaužívanými mýtmi, čo ma potešilo, nakoľko mám zdravotnícke vzdelanie a poznám aktuálne postupy. Prakticky sa mi však v pôrodnici dostalo menej pomoci, čo sa správnej techniky prisatia dieťaťa a podpory dojčenia týka, s množstvom mlieka som problém nemala, potešila by aj prítomnosť viacerých laktačných poradkýň. Trápili sme sa s odúčaním na tzv. klobúčiky. Vďaka Božej pomoci, chceniu a snahe nevzdávať sa nám to podarilo. Za pozitívne považujem už takmer bežné oslovenie certifikovanej laktačnej poradkyne pri ťažkostiach s dojčením.“
„Druhý deň po pôrode nám kázali dať si podprsenky, i keď som nechápala prečo a nik mi to ani nevysvetlil. Osobne som potom dostala radu dojčiť cez klobúčik, lebo mám vraj vpadnuté bradavky. A keď som sa ako neznalá prvorodička pýtala na rozdiel medzi klobúčikovým a obyčajným dojčením, tiež mi to nik nevysvetlil. Naštudovala som si potom veci sama z internetu, pozrela videá, poradila sa s kamarátkou, odložila klobúčiky a syna dojčila vyše tri roky.“
„Sestrička mi poradila prsníky pravidelne striedať. A zároveň aj meniť polohu dieťaťa. Teda nie držať ho len klasicky s nôžkami smerom dovnútra (na moje brucho), ale aj nôžkami smerom von. Vytiahne tak mlieko z celého prsníka a predídeme tým hrčkám a zápalom.“