Kazí dojčenie ženám prsia?

Patricia Poprocká, 23. septembra 2020 o 04:27

Dáva dojčenie prsiam „zabrať“? Je príčinou ich ovísania? Mnoho žien sa trápi nad touto dilemou, niektoré sa dokonca preto snažia nedojčiť, prípadne skrátiť dobu dojčenia. Zbytočne.

Ovísajú po dojčení alebo nie?

Foto: shutterstock.com

Ženské prsia nezostávajú počas dospelosti rovnaké, nech by sme sa čo ako snažili. Mení ich však predovšetkým čas (starnutie, strata pružnosti pokožky, ochabovanie svalstva). Svoj podiel na zmenách má aj samotné materstvo, ale to aj u žien, ktoré svoje deti nedojčili, resp. nedojčia.

A napriek obavám, že dojčenie má negatívny vplyv na estetickú stránku pŕs, je to skôr naopak – dojčenie prsiam pomáha, aby sa po pôrode dieťatka dali prirodzenejšie „do normálu“. Prsia sa totiž menia postupne počas celého tehotenstva a rovnako postupne by sa mali dostať aj do prirodzeného stavu, k čomu napomáha práve dlhodobé dojčenie.

Prvá skúška – tehotenstvo

Naliatie prsníkov a ich zvýšená citlivosť býva neraz prvým príznakom toho, že žena čaká bábätko, hoci o tom ešte ani sama nemusí vedieť. Vplyvom tehotenských hormónov sa mení zloženie tkaniva prsníkov, ubúdajú väzivové komponenty a zväčšuje sa mliečna žľaza, čo je vlastne príprava na dojčenie.

Opticky sa teda prsia zväčšujú, pokožka sa napína. Už v tomto štádiu sa môžu ženám vytvárať strie a pokožka sa môže natiahnuť tak, že prsia neskôr zostanú ovisnuté. Bez ohľadu na neskoršie dojčenie či nedojčenie.

Dojčenie, najlepšie dlhodobé

Prsia sa zväčšujú aj na konci tehotenstva a ešte viac po pôrode, kedy sa bábätko začína dojčiť. Práve tu je, aj ak prihliadame na estetické hľadisko, najvhodnejšie dojčenie. Pretože ak by matka nezačala dojčiť, prsia sa za krátky čas vrátia do pôvodného stavu – žľazové tkanivo sa zmenší a opäť sa zvýši pomer tukového a väzivového komponentu. Na rýchlu zmenu však pokožka nedokáže tak rýchlo zareagovať.

Ak však žena dojčí, v priebehu týždňov a mesiacov sa jej tvorba mlieka ustáli podľa potrieb bábätka a prsia tak svoj objem zmenšujú postupne, po troške. Čím je dieťa staršie, tým materského mlieka pije menej, tým sa ho i menej tvorí a tým sa aj prsia zmenšujú. Čiže, ako vysvetľujú aj poradkyne občianskeho združenia MAMILA vo svojej internetovej poradni: „Vaše prsia nebudú vyzerať o nič lepšie, ak prestanete dojčiť, naopak dlhé obdobie dojčenia dáva prsníkom pravdepodobne vyššiu šancu prispôsobiť sa postupne klesajúcej tvorbe mlieka.“

Mýty a zákony prírody

Napriek tomu o škodlivom vplyve dojčenia na vzhľad pŕs existujú rôzne mýty: že sa má dojčiť len obmedzený čas, pretože po určitom počte mesiacov dojčenia sa tvar pŕs mení, že prsia dojčiacich žien sú ovisnutejšie v porovnaní s tými, ktoré svoje deti nedojčili, a podobne.

Nič z toho nie je podložené vedeckou štúdiou. Faktom však je, že na tvar a pevnosť pŕs má vplyv aj vek, genetická výbava, životný štýl, cvičenie či strava. A predovšetkým: v živote sú dôležitejšie veci než dokonale vyzerajúce prsia. Napokon, všetko má len taký význam, aký tomu my prisúdime.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  Zuzana Krišková zo Ženských kruhov: Nástrih nie je ochrana hrádze

  „O nástrihu hrádze (epiziotómii) sa v minulosti predpokladalo, že je prevenciou ťažkých poranení konečníka. No opak je pravdou. Vedeckými štúdiami bol tento predpoklad vyvrátený a dokonca nástrih hrádze riziko poranenia konečníka zvyšuje. Naopak účinnou prevenciou pred poranením sú slobodná voľba polohy, prikladanie teplých obkladov na hrádzu a tlačenie podľa potrieb tela," uvádza vo svojom ďalšom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše Zuzana Krišková, predsedníčka združenia Ženské kruhy.

 • Obrázok Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Syna jej pre koronavírus po pôrode ihneď zobrali, prvý raz ho videla po 12 dňoch. „Neprajem to zažiť žiadnej matke...“

  Teória je jedna vec, realita druhá. Keď príde na lámanie chleba, múdre odporúčania idú bokom a naše pôrodnice sa vracajú k praktikám z jari – k izolovaniu matiek od ich bábätiek. A to napriek výzvam expertov i Svetovej zdravotníckej organizácie, že koronavírus nie je automatický dôvod na separáciu.

 • Obrázok Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Túžite po bábätku? Takto zvýšite šance na jeho počatie

  Mala by žena, ktorá chce otehotnieť, zmeniť stravu? Ak sú súčasťou jedálnička polotovary, fastfoody alebo rôzne tyčinky ako prvá pomoc na zahnanie hladu počas uponáhľaného dňa, tak určite áno. Pre ženy, ktoré sa stravujú normálne s dostatkom ovocia a zeleniny, to až také nevyhnutné nie je. Dbať by však mali predovšetkým na prísun nasledovných vitamínov.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

 • Obrázok Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné

  „Hoci by malo platiť, že čím viac má pracovisko hlásených nemocničných nákaz, tým je jeho kvalita starostlivosti menšia, opak je pravdou. Rozpoznanie a hlásenie nákaz je ukážkou kvality pracoviska," uvádza vo svojom druhom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše uznávaný pôrodník a gynekológ, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský .

Ďalšie články v rubrike >