Od augusta budúceho roka sa má zaviesť trojtýždňová otcovská dovolenka

SITA, 30. júla 2021 o 04:00

Od začiatku augusta budúceho roka by sa mala na Slovensku zaviesť otcovská dovolenka. Otcovi dieťaťa vznikne nárok na trojtýždňovú materskú dávku v období šiestich týždňov od narodenia dieťaťa. Počas otcovskej dovolenky matka dieťaťa nestratí nárok na materskú dávku alebo rodičovský príspevok.

Zavedie sa inštitút otcovskej dovolenky.

Foto: Shutterstock.com

Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorým sa má novelizovať aj zákon o sociálnom poistení. Legislatívny návrh predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania. Návrhom si má Slovensko splniť svoj záväzok voči Európskej únii zaviesť právo na čerpanie otcovskej dovolenky.

Keďže je obdobie poberania materskej dávky otcom na Slovensku podľa rezortu práce v porovnaní s inými krajinami Európskej únie nastavené nadštandardne, tak sa obdobie výplaty materskej dávky poskytovanej po narodení dieťaťa má započítavať do úhrnného obdobia nárokov na materskú dávku pri tom istom dieťati. „V porovnaní so súčasnou právnou úpravou sa aktuálne ucelené obdobie poberania materského rozdelí na dve obdobia poberania materského, napríklad na 3 týždne a 25 týždňov," objasnilo ministerstvo práce.

Novelou pracovného kódexu sa tiež má zabezpečiť rovnováha medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami, a to napríklad možnosťou žiadať flexibilné formy práce, ak ide o osoby, ktoré sa starajú o deti.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >