Nová štúdia WHO: Dojčenie znižuje riziko obezity aj v neskoršom veku

Patricia Poprocká, 4. júna 2019 o 06:00

Na nadváhu detí má okrem sedavého životného štýlu a nezdravej stravy vplyv aj ďalší faktor – či a ako dlho boli dojčené. Na súvislosť medzi dojčením a obezitou poukázala nedávna štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie. Vyplýva z nej, že čím dlhšie sú bábätká dojčené, tým je nižšie riziko obezity.

Dojčenie deti upokojuje, chráni pred chorobami aj nadváhou.

Foto: SITA, Jakub Klimo

Na štúdiu upozornilo občianske združenie Mamila na svojom webe. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nej skúmala vplyv dojčenia na výskyt obezity u šesťročných až deväťročných detí v 16 európskych krajinách, k dispozícii mala zdravotné záznamy 30-tisíc detí z rokov 2015 až 2017.

Z nich vyplynulo, že 30 percent detí, ktoré neboli dojčené alebo boli dojčené kratšie ako pol roka, trpelo obezitou. Z nedojčených detí malo nadváhu 16,8 percenta, z dojčených kratšie ako šesť mesiacov 13,2 percenta. Z detí dojčených pol roka alebo viac malo nadváhu 9,3 percenta.

„Po očistení dát o demografické faktory mali nedojčené deti o 22 percent vyššie riziko obezity v porovnaní s deťmi, ktoré sa dojčili šesť mesiacov alebo dlhšie,“ uvádza sa v štúdii.

Deti dojčené kratšie ako šesť mesiacov mali riziko obezity vyššie o 12 percent oproti deťom dojčených pol roka.

„Ochranný účinok výlučného dojčenia, čiže nepodávania žiadneho umelého mlieka, vody ani jedla do ukončeného šiesteho mesiaca bol ešte vyšší a súvisel so znížením rizika obezity až o 25 percent,“ pripomína Mamila.

Mamičkám, ktoré svoje zdravé deti výlučne dojčia, odborníčky odkazujú, že sa vôbec nemusia trápiť, či náhodou nemajú nadváhu. „Pokiaľ zdravé dojčené deti pijú výlučne materské mlieko z prsníka, ich priberanie je vždy v poriadku. Nie je dôvod hovoriť o tom, že priberajú nadmerne. Dojčenie nijako neobmedzujte. Dojčenie je podľa štúdií práve tou najlepšou formou prevencie obezity v neskoršom veku,“ vysvetľuje združenie laktačných poradkýň.

Nedojčené deti majú viac inzulínu

Autori štúdie, ktorú predstavili na Európskom kongrese obezitológie v Glasgowe a publikovali v časopise Obesity Facts, vysvetľujú, že dojčenie chráni deti pred obezitou z viacerých hľadísk. „Výlučné dojčenie zabraňuje priskorému zavedeniu príkrmov, ktoré môže spôsobiť prirýchle priberanie. Materské mlieko obsahuje hormóny a iné látky, ktoré regulujú, aké množstvá mlieka dieťa vypije. Existujú tiež údaje, že bábätká kŕmené umelou výživou majú vyššiu hladinu inzulínu v krvi, čo môže podporovať ukladanie tuku,“ uvádza Mamila.

Podľa ďalších štúdií dojčené deti prijímajú menej bielkovín a kalórií celkovo. Práve zvýšený príjem bielkovín a vyššia hmotnosť v ranom detstve sa spájajú s výskytom obezity v neskoršom veku.

„Dojčenie pomáha deťom priberať zdravým tempom v detstve, a tak môže zohrať významnú rolu v programovaní organizmu smerom k zníženiu rizika nadváhy alebo obezity v dospelosti“, vysvetľuje štúdia WHO.

Podpora dojčenia? Stále slabá

Hoci má dojčenie len samé pozitíva, podpora dojčenia v praxi zaostáva. Cieľom WHO je, aby do roku 2025 bola aspoň polovica detí počas prvých šiestich mesiacoch výlučne dojčená v prvých šiestich mesiacoch. Zatiaľ však ich počet narastá len veľmi pomaly. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mohli pomôcť národné programy na podporu dojčenia v jednotlivých štátoch.

Ten je však často len formálny, samotný zdravotnícky personál nemá dostatok správnych informácií, do toho je tu ešte výrazná propagácia umelej výživy a nedostatočná ochrana matiek pred ňou. „WHO vyzýva štáty, aby obmedzili možnosti propagácie náhrad materského mlieka, ktorá často vedie ženy k mylnému záveru, že dojčenie nemusí byť pre ich deti to najlepšie,“ upozornil jeden z autorov štúdie, doktor João Breda.

Na absenciu praktickej pomoci a podpory dojčenia v slovenskej spoločnosti upozorňuje aj Mamila, preto spustila kampaň s názvom Vráťme dojčenie matkám. Ňou chce informovať o tom, že existujú praktické postupy a riešenia problémov s dojčením.

Celý článok Mamily o štúdii WHO, dojčení a obezite si môžete prečítať TU.
Prvý rok - ďalšie články

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Môj prvý rok s Jankou. Šiesty mesiac: Letná pohoda na našej krásnej dedine a prvé príkrmy

  Malá dcérka Jany Chvostekovej zo Zbudskej Belej dovŕšila pol roka a toto obdobie je pre celú rodinu veľmi príjemné. Užívajú si slnečné počasie aj pokojné vidiecke prostredie. „Výlety do mesta obmedzujem na minimum, radšej každého volám k nám do oázy kľudu,“ píše Jana vo svojich pravidelných zápiskoch pre náš portál.

 • Obrázok Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Horúčavy s bábätkom si možno aj užiť. Päť dôležitých rád

  Extrémne horúcich týždňov ako bol tento je pred nami toto leto ešte veľa. Mamičky najmä najmenších detí stoja často pred dilemou – čo robiť? Rady sú neraz až protirečivé. Nechoďte s bábätkom von, nezostávajte v klimatizovaných priestoroch... Čo teda robiť? Pravda je, ako vždy, niekde uprostred.

 • Obrázok „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  „Děcko přisátý u kozy a hopsala tam...“ Muž urážal matku dojčiacu na koncerte

  Téma dojčenia na verejnosti je stále predmetom búrlivých diskusií. Najväčší problém s ním majú často tí, ktorých sa vôbec netýka. Nedávno v Česku matku za dojčenie na koncerte verejne skritizoval muž, ktorý ju dokonca bez jej vedomia odfotil a fotografiu zverejnil na internete aj s dehonestujúcim komentárom. Žena je Slovenka a jej príbeh opäť potvrdzuje, že veci sú často úplne iné než sa neznalým veci z diaľky zdajú.

 • Obrázok Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany už pomohli 66 deťom. Vďaka nim ročne nájdu namiesto desiatich len dve mŕtve bábätká

  Hniezda záchrany za pätnásť rokov svojej existencie zachránili 66 novorodencov, z ktorých väčšina išla do náhradných rodín, len sedem detí procesom adopcie neprešlo a k ďalších šiestim sa vrátili biologické matky.

 • Obrázok Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Môj prvý rok s Jankou. Piaty mesiac: Náročný máj, z choroby do choroby

  Schytali sme to všetky tri. Moja imunita si po dvoch pôrodoch asi povedala dosť, a tak ja, čo sa snažím vyhýbať sa antibiotikám, som bola nútená jedny vybrať. Choré boli aj obe dievčatá, takže sme máj strávili prakticky zavreté doma.

 • Obrázok Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Pribúda detských pádov z výšky. Kedy treba k lekárovi?

  Lekári Národného ústavu detských chorôb upozorňujú na výrazný nárast počtu detských pacientov po páde z výšky. U najmenších detí od narodenia do troch rokov je ich od začiatku tohto roku v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka až o 70 percent viac.

 • Obrázok Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by malo k zubárovi už po prerezaní prvých zubov. Prečo?

  Dieťa by prvýkrát malo navštíviť zubného lekára, už keď sa mu prerežú prvé zuby. „Je to zväčša okolo jedného roku. Rodič by mal priviesť dieťa do ordinácie a dať mu skontrolovať, či sú zuby správne prerezané. Lekár by mal rodičovi vysvetliť, ako ich dieťaťu správne čistiť mäkkou kefkou a tiež sa porozprávať o výživových návykoch dieťaťa," hovorí Simona Dianišková z prezídia Slovenskej komory zubných lekárov.

Ďalšie články v rubrike >