Na nasledujúcich videách uvidíte mladšie deti, vo veku šesť a sedem mesiacov, ale aj staršie, ktoré už dokážu samé vyliezť z bazéna a skočiť napríklad šípku. (Viac videí uvidíte, ak kliknete na šípku na boku obrázku.)
V žiadnom prípade to ale neznamená, že ak toto deti dokážu, môžeme ich nechať pri vode bez dozoru v domnení, že si dokážu poradiť. Naopak, záchranári opakovane zdôrazňujú, že na deti (nielen maličké) by mal stále niekto dohliadať, pretože utopiť sa možno veľmi ľahko a rýchlo. Viac sme písali v tomto článku.
Smutných prípadov utopenia malých detí je naozaj veľa, v niektorých prípadoch ide aj o zriedkavé (ale predsa možné) suché utopenie, čo je v podstate utopenie v dôsledku kŕča hrtanovej záklopky v hrdle. Na to stačí máličko vody, ktorá môže dopadnúť na hlasivky. Ak vyvolá reflexné kŕče, tie zúžia alebo zatvoria dýchacie cesty a človek umiera na nedostatok kyslíka. Viac o suchom utopení v tomto článku.
V každom prípade je dobré, ak deti učíme plávať správnym spôsobom. Ako prvé by sa malo dieťa naučiť vdychovať do vody, ponoriť hlavu a vedieť zadržať dych, tým sa riziko utopenia do veľkej miery znižuje. Ako naučiť dieťa plávať, vysvetľoval skúsený tréner Ladislav Struhár, ktorý viedol našich plavcov na paralympiáde v Londýne v tomto článku.