Nekrič na mňa toľko, hraj sa so mnou! Po čom túžia malé deti

gb, pt, 5. januára 2019 o 08:16

Čo deti od rodičov naozaj potrebujú? Knihy o výchove a odborníci na ľudskú dušu sa síce snažia dávať múdre odpovede, ale čo sa dozviete, ak sa opýtate samotných detí? Ich odpovede sa vzácne zhodujú. Želajú si, aby mama a tato nekričali a mali na potomkov viac času.

Venuj sa mi viac, mami.

Foto: Shutterstock.com

Keď sme dávali dohromady odpovede detí na otázku, čo sa im na rodičoch nepáči a v tomto roku by to mali určite zmeniť, prekvapilo nás, že v každej odpovedi zaznelo: Rodičia na nás kričia, robiť by to nemali. Rodičia si často neuvedomujú, ako krik na dieťa pôsobí. Že ho veľmi stresuje a trápi.

Môžeme mať síce pocit, že na hnev máme tisíc dôvodov, pretože nám už tečú nervy z toho, že dieťa nechce urobiť, čo od neho žiadame, ale skúsme sa zastaviť a nekričať. Riešme výchovné výzvy pokojnejšie a trpezlivejšie. Veď vtedy je šanca, že uspejeme, oveľa vyššia. Ľahko sa povie, horšie urobí, ale za pokojnejšiu atmosféru v rodine to určite stojí.

Deti tiež zhodne vraveli, že by od rodičov potrebovali viac ich času. Po tom túžia priam bytostne. Veď aj v dospelosti chceme, aby sa nám partner venoval, bol tu pre nás. Túto potrebu máme už od narodenia. Snažme sa preto deťom venovať plnú pozornosť, či už prostredníctvom hry, spoločného čítania si alebo rozhovoru.

Aby sa tato s nami hral

bratia Michal a Matúš, 8 a 10 rokov
Aby sa nám tato viac venoval, hral sa s nami, chodil s nami do prírody a nekričal na nás. Mama aby na nás bola dobrá a zlatá. A aby nás obaja ľúbili.

Nech maminka nekričí

Zojka, 7 rokov
Chcela by som, aby maminka na nás menej kričala. Ostatné by som nemenila, všetko sa mi páči.

Chcem, aby boli viac s nami

Anetka, 8 rokov
Prajem si, aby mama a tato na mňa nekričali. Boli viac s nami, mali na nás čas a pomáhali nám. Tiež chcem, aby nám viac dovoľovali hračky.

Aby mali voľno

Nikolka, 6 rokov
Aby mali voľno, aby sa so mnou hrali a aby nekričali.

Nech pre mňa chodia skôr do družiny

Anička, 8 rokov
Chcela by som, aby mama menej pracovala, viac sa so mnou hrala. Aby na mňa rodičia nekričali. Tiež by som si želala, aby pre mňa chodili skôr do družiny, nechcem tam zostávať tak dlho ako teraz.Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Keď nie je, nie je. Šesť tipov, ako jemne odvykať detí od nadmerného jedenia sladkostí

  Keď nie je, nie je. Šesť tipov, ako jemne odvykať detí od nadmerného jedenia sladkostí

  Sú vaše deti po Veľkej noci prejedené sladkého? Obmedziť sladkosti je vždy prospešné, aj keď čím viac ich dieťa jedáva, tým ťažšie si od nich odvyká. Prinášame niekoľko tipov, ako to skúsiť nenásilnou formou.

 • Obrázok Empatia: Prečo je taká dôležitá a ako ju u detí rozvíjať

  Empatia: Prečo je taká dôležitá a ako ju u detí rozvíjať

  Empatia je v súčasnosti dosť skloňovaný výraz. Ide o schopnosť precítiť, čo prežíva iný, vcítiť sa do jeho „sveta“. Je to dôležitá súčasť osobnostnej výbavy človeka – chápať a akceptovať, že existujú rozdiely medzi ľuďmi. Môj kamarát, sused môže mať odlišné prejavy správania v každodenných situáciách, má odlišné názory, postoje, očakávania, ale aj keď s tým nesúhlasím, robím, či robil by som to inak, beriem to na vedomie a snažím sa pochopiť, čo ho k tomu vedie, prečo je taký.

 • Obrázok Šibanie a polievanie. Pekná ľudová tradícia alebo násilie a ponižovanie žien?

  Šibanie a polievanie. Pekná ľudová tradícia alebo násilie a ponižovanie žien?

  „Veľkonočné sviatky som nikdy neobľubovala, pretože to znamenalo, že k nám prídu chlapci a muži, ktorí ma budú bolestivo biť po nohách korbáčom, hádzať ma do vane a púšťať na mňa studenú vodu,“ spomína si dnes 36-ročná Lucia na to, ako trávila Veľkú noc v detstve.

 • Obrázok ROZHOVOR Dánska pedagogička Helle Heckmann: Deti potrebujú byť doma s rodičmi

  ROZHOVOR Dánska pedagogička Helle Heckmann: Deti potrebujú byť doma s rodičmi

  „Deti nepotrebujú krúžky či športy, ale byť doma a žiť život s najdôležitejšími ľuďmi vo svojom živote, s rodičmi. Moja najlepšia rada znie: trávte každý deň s deťmi dostatok času,“ vraví v rozhovore Dánka Helle Heckmann, zakladateľka slávnej škôlky Nokken, v ktorej deti trávia väčšinu času vonku.

 • Obrázok Aký vplyv majú na choroby detí problémy ich matiek?

  Aký vplyv majú na choroby detí problémy ich matiek?

  Slabá imunita? Nezdravá strava? Málo pohybu? Nevhodné oblečenie? Stres? Čo všetko sa skrýva za chorobami detí? Argentínska psychoterapeutka Laura Gutmanová skúša hľadať odpovede aj vo vnútornom rozpoložení. Dieťaťa, i jeho najbližšej osoby, najčastejšie matky.

 • Obrázok Peter Sagan: Nechajte dieťa behať po vonku, ja z toho dodnes ťažím

  Peter Sagan: Nechajte dieťa behať po vonku, ja z toho dodnes ťažím

  To, že sa deti potrebujú slobodne vylietať po prírode, nie je žiadnou novinkou. K tým, ktorí to jednoznačne odporúčajú, patrí aj Peter Sagan. Hru vonku považuje za kľúčovú pre zdravý rozvoj dieťaťa, dokonca aj profesionálneho športovca, a ako dodáva – aj vďaka nej je dnes tým, kým je.

 • Obrázok Skoro štyri percentá detí trpia závislosťou na počítačových hrách. Týka sa to aj vášho dieťaťa?

  Skoro štyri percentá detí trpia závislosťou na počítačových hrách. Týka sa to aj vášho dieťaťa?

  Asi štyri percentá českých detí vykazujú znaky závislosti na digitálnych hrách a je u nich vysoká pravdepodobnosť, že touto poruchou naozaj trpia. Vyplýva to z prieskumu zorganizovanom psychológmi Univerzity Palackého v Olomouci, do ktorého sa zapojilo vyše 3 950 dospievajúcich z náhodne vybraných českých škôl. Dá sa predpokladať, že na Slovensku by prieskum dopadol veľmi podobne.

Ďalšie články v rubrike >