Nekrič na mňa toľko, hraj sa so mnou! Po čom túžia malé deti

gb, pt, 5. januára 2019 o 08:16

Čo deti od rodičov naozaj potrebujú? Knihy o výchove a odborníci na ľudskú dušu sa síce snažia dávať múdre odpovede, ale čo sa dozviete, ak sa opýtate samotných detí? Ich odpovede sa vzácne zhodujú. Želajú si, aby mama a tato nekričali a mali na potomkov viac času.

Venuj sa mi viac, mami.

Foto: Shutterstock.com

Keď sme dávali dohromady odpovede detí na otázku, čo sa im na rodičoch nepáči a v tomto roku by to mali určite zmeniť, prekvapilo nás, že v každej odpovedi zaznelo: Rodičia na nás kričia, robiť by to nemali. Rodičia si často neuvedomujú, ako krik na dieťa pôsobí. Že ho veľmi stresuje a trápi.

Môžeme mať síce pocit, že na hnev máme tisíc dôvodov, pretože nám už tečú nervy z toho, že dieťa nechce urobiť, čo od neho žiadame, ale skúsme sa zastaviť a nekričať. Riešme výchovné výzvy pokojnejšie a trpezlivejšie. Veď vtedy je šanca, že uspejeme, oveľa vyššia. Ľahko sa povie, horšie urobí, ale za pokojnejšiu atmosféru v rodine to určite stojí.

Deti tiež zhodne vraveli, že by od rodičov potrebovali viac ich času. Po tom túžia priam bytostne. Veď aj v dospelosti chceme, aby sa nám partner venoval, bol tu pre nás. Túto potrebu máme už od narodenia. Snažme sa preto deťom venovať plnú pozornosť, či už prostredníctvom hry, spoločného čítania si alebo rozhovoru.

Aby sa tato s nami hral

bratia Michal a Matúš, 8 a 10 rokov
Aby sa nám tato viac venoval, hral sa s nami, chodil s nami do prírody a nekričal na nás. Mama aby na nás bola dobrá a zlatá. A aby nás obaja ľúbili.

Nech maminka nekričí

Zojka, 7 rokov
Chcela by som, aby maminka na nás menej kričala. Ostatné by som nemenila, všetko sa mi páči.

Chcem, aby boli viac s nami

Anetka, 8 rokov
Prajem si, aby mama a tato na mňa nekričali. Boli viac s nami, mali na nás čas a pomáhali nám. Tiež chcem, aby nám viac dovoľovali hračky.

Aby mali voľno

Nikolka, 6 rokov
Aby mali voľno, aby sa so mnou hrali a aby nekričali.

Nech pre mňa chodia skôr do družiny

Anička, 8 rokov
Chcela by som, aby mama menej pracovala, viac sa so mnou hrala. Aby na mňa rodičia nekričali. Tiež by som si želala, aby pre mňa chodili skôr do družiny, nechcem tam zostávať tak dlho ako teraz.Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Je moje dieťa šťastné? Šesť signálov, podľa ktorých spoznáte, či je všetko v poriadku

  Ako spoznáte, že je vaše dieťa sebaisté, vyrovnané a teda v podstate šťastné? Vidieť to na drobnostiach, mimovoľných reakciách v určitých situáciách. Niekedy je prejavom uvoľneného správania aj to, keď zabŕda do súrodencov alebo sa rozplače. Skrátka, chová sa, ako sa cíti, bez ohľadu na to, čo si o ňom pomyslia rodičia.

 • Obrázok Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Nesmieš, nerob! Ako a kedy povedať deťom „nie“

  Aj keď základom vzťahu medzi rodičmi a deťmi by mali byť rešpekt a slovko „áno“, sú prípady, kedy treba povedať „nie“. Dieťa musí cítiť určitú hierarchiu, kam patrí, a musí sa naučiť, že svet sa netočí vždy tak, ako by si ono želalo. Na druhej strane však nemôže ísť o diktát. Rodičia by sa mali snažiť deti chápať a rešpektovať detské stanovisko. A každé „nie“ pravdivo a s citom vysvetliť.

 • Obrázok 6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  6 dobrých rád, ako pri deťoch nevyhorieť. Užite si ten vzácny čas

  Mať dieťa je krásne, ale pod náporom rodičovských, pracovných a domácich povinností sa tá radosť ľahko stratí. „Stalo sa to aj mne. Mám dve deti vo veku dvoch a piatich rokov a namiesto toho, aby som sa z nich tešila, stále som len bola unavená a nervózna,“ popisuje Marcela.

 • Obrázok Milujem moslima. No a čo?

  Milujem moslima. No a čo?

  Je islam hrozbou pre našu kultúru? Postoje Slovákov voči moslimom sú zväčša odmietavé – od opatrnosti až po otvorenú nevraživosť. Podľa prieskumov by len štvrtine opýtaných neprekážala láska s moslimom. Obavy pramenia prevažne z obáv z neznámeho. Je sa však naozaj čoho báť? Ako vyzerá život s moslimom, sme sa opýtali Sloveniek, ktoré sú s nimi vo vzťahu. Ako vyplýva z ich príbehov, rozdielnosť kultúr poprieť nemožno, tá však pri láske a tolerancii nepredstavuje problém, naopak, môže byť obohatením.

 • Obrázok Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Spoločné spanie pomáha deťom k samostatnosti. Aj tým desaťročným

  Mami, poď so mnou zaspávať... Počúvate to doma od svojho osem- či desaťročného dieťaťa? Nemusíte sa znepokojovať. Spoločné zaspávanie aj spanie s deťmi v školskom veku je úplne normálne, akurát je to naša spoločnosť, kto z toho robí problém.

 • Obrázok Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Nerobte všetko za deti. Dovoľte im, nech sa o seba postarajú samé

  Mamička sedemročného Adamka mu vonku zapína bundu, hoci by to mohol zvládnuť aj sám. Jeho sestre, deväťročnej Hane, nosí do školy tašku, pretože je vraj ťažká. Nastala éra príliš ochraňujúcich rodičov.

 • Obrázok Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Rodičia pod tlakom biznisu. Prečo je tak ťažké odolať reklame

  Nedajte sa ovplyvňovať reklamami a marketingom, ktorý vás ohlupuje, želal do nového roka našim čitateľom český etnológ Mnislav Zelený Atapana, šíriteľ životnej filozofie juhoamerických Indiánov. Sám pripúšťa, že rodiny s deťmi to majú naozaj ťažké, pretože obchodníci sa ich snažia ovplyvniť všemožnými prostriedkami a na každom kroku. Neraz používajú metódu – ak to nejde dverami, skúsime oknom.

Ďalšie články v rubrike >