Očkovanie tehotných žien chráni pred covidom aj ich dieťa

TASR, 23. marca 2021 o 04:30

Po zaočkovaní tehotných žien vakcínou proti koronavírusu by sa ochranné protilátky mohli preniesť aj na ich nenarodené bábätká. Vyplýva to zo štúdie izraelských vedcov.

Protilátky proti Covid-19 by malo okrem očkovanej ženy dostať i jej dieťa.

Foto: Shutterstock.com

Podľa štúdie, realizovanej vo februári bádateľmi z jeruzalemskej Nemocnice Hadasa, sa imunitná odpoveď prejavila u všetkých 20 žien, ktoré sa na výskume zúčastnili. Počas tretieho trimestra boli zaočkované oboma dávkami vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech. Prostredníctvom placenty sa potom protilátky proti koronavírusu preniesli aj do tiel ich novorodencov.

„Naše zistenia zdôrazňujú, že zaočkovanie tehotných žien môže ochranu pred infekciou koronavírusom SARS-CoV-2 poskytnúť matke aj novorodencovi," píše sa v štúdii. Výsledky štúdie však zatiaľ neprešli recenzným hodnotením (tzv. peer review), ktoré je podmienkou na zverejnenie v prestížnych lekárskych časopisoch. Štúdia sa v marci objavila na zdravotníckom portále medRxiv, zverejňujúcom výsledky zdravotníckych štúdií a výskumov, ktoré ešte neboli publikované v odborných časopisoch.

Autori štúdie tiež upozornili na malú vzorku respondentiek a dodali, že na lepšie zhodnotenie účinku očkovania v rôznych štádiách tehotenstva, ako aj na posúdenie bezpečnosti a účinnosti ďalších dostupných vakcín je potrebný rozsiahlejší výskum.

Skupina zdravotných odborníkov by sa ďalej chcela zamerať na skúmanie trvanlivosti protilátok v telách novorodencov, informovala jedna z autorov štúdie Dana Wolfová, ktorú citovali noviny The Jerusalem Post.

Vedenie Pfizer/BioNTech minulý mesiac informovalo, že konzorcium už spustilo medzinárodný výskum na 4 000 dobrovoľníčkach, ktorého cieľom je posúdiť bezpečnosť a účinnosť ich vakcíny na zdravých tehotných ženách. Klinickými testami chcú tiež zistiť, či sa vyvinuté protilátky neskôr prejavia aj u ich novorodeniatok.

Podobná štúdia, ktorá tiež čaká na overenie, bola zverejnená v USA. Vyplýva z nej, že protilátky vytvorené po zaočkovaní vakcínami vyvinutými na základe technológie mRNA - ako sú napríklad očkovacie látky od Pfizer/BioNTechu či Moderny - sa do tiel bábätiek dostali cez placentu alebo dojčením.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >