Deťom hovorte pravdu. Inak prestanú veriť vám i sebe

Patricia Poprocká, 2. januára 2019 o 06:01

To nič, všetko je v poriadku. Veta, ktorú deťom nehovorte, ak máte nejaký problém. Ten totiž deti vycítia. A ak im tvrdíte, že žiaden nie je, vyvoláte v nich akurát zmätok, pochybnosti, možno i sebaobviňovanie. Navyše im do ďalších rokov vštepujete skúsenosť, že vlastné pocity treba potláčať.

Hovorte deťom pravdu, je to to najjednoduchšie aj najlepšie pre vzájomnú dôveru a porozumenie.

Foto: shutterstock.com

Dieťa si zaslúži poznať pravdu, či už ide o hádku rodičov, strach z neznámej situácie, chorobu blízkeho, smútok za zosnulým i aktuálny hnev na čokoľvek.

Ak rodič chce od toho dieťa uchrániť a presviedča ho, že sa nič nedeje, akurát mu tým škodí. Vyvolá v ňom množstvo nezodpovedaných otázok. Deti totiž veľmi citlivo vnímajú rodičov aj na podvedomej úrovni. A problém či nepohodu okamžite vycítia, i napriek tvrdeniu, že žiadne nie sú.

„Ak dieťaťu budete hovoriť, že vás nič netrápi, že sa nebojíte či nehádate s partnerom, dieťa zneistie. Navyše, naučí sa veriť slovám namiesto toho, aby dôverovalo sebe a svojmu cíteniu,“ upozorňuje klinická psychologička Lýdia Adamcová vo svojich Princípoch výchovy.

Dieťa podľa nej cíti rozdiel medzi vonkajším správaním a vnútorným prežívaním rodiča. Ak mu rodič nevysvetlí, ako sa veci naozaj majú, dieťa prestane vnímať rozdiel v tom, čo vidí oproti tomu, čo cíti.

„Mozog znecitlivie voči druhej, skrytej realite. Uvedomte si, že aj psík vie rozlíšiť nebezpečných ľudí a bude na nich divo štekať. Táto zvieracia inštinktívna časť mozgu dieťaťa zakrpatieva,“ varuje psychologička. Dieťa potom podľa nej nebude vedieť ani intuitívne rozpoznať nebezpečenstvo, keď sa s ním stretne, napríklad pri stretnutí s pedofilom či s pochybnou partiou v dospelosti.

Oveľa lepšie je povedať pravdu, a to v akomkoľvek prípade. Ako upozorňuje argentínska terapeutka Laura Gutmanová v knihe Materstvo a stretnutie ženy s vlastným tieňom, už bábätká cítia stresy či strachy matky. Ak je matka nepokojná, sú plačlivé a nepokojné tiež. Laura Gutmanová už v takomto prípade odporúča, aby matka bábätku pravdivo vysvetlila svoje aktuálne pocity a obavy. „Vieš, je to pre mňa všetko nové, sama sa bojím, ako to zvládnem...“ Aj keď bábätko nevie rozprávať, slovám podľa nej rozumie.

Navyše, niekedy ak sa napríklad rodičia hádajú, a dieťaťu to nevysvetlia, to sa môže obviňovať, že je príčinou. Pri dlhodobom neriešení problému to môže viesť k problémovému správaniu či chorobám.

„Pravdivosť vo výchove je o tomto: vidím, že cítiš môj strach, áno, mám strach, ale spolu to zvládneme, cítiš, že sme sa s ockom pohádali, to patrí k životu, ale ľúbime sa,“ konštatuje Lýdia Adamcová.

Zdôrazňuje, že sú to práve rodičia, kto môže pomôcť deťom pomenovať ich pocity. Dieťa sa takto potom naučí, že nemusí klamať o svojich emóciách. „Učíte ho pravdivo vnímať obidve strany. Pozná aj pozitívne, aj negatívne emócie a učí sa s nimi žiť,“ približuje psychologička.

Deti pred nepríjemnosťami neuchránite. Skôr či neskôr sa s nimi stretnú a vždy je lepšie, ak ich na to pripravíte. Pamätajte: Nie je nič, čo by deti nedokázali pochopiť, ak im to jednoducho vysvetlíme.Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Keď nie je, nie je. Šesť tipov, ako jemne odvykať detí od nadmerného jedenia sladkostí

  Keď nie je, nie je. Šesť tipov, ako jemne odvykať detí od nadmerného jedenia sladkostí

  Sú vaše deti po Veľkej noci prejedené sladkého? Obmedziť sladkosti je vždy prospešné, aj keď čím viac ich dieťa jedáva, tým ťažšie si od nich odvyká. Prinášame niekoľko tipov, ako to skúsiť nenásilnou formou.

 • Obrázok Empatia: Prečo je taká dôležitá a ako ju u detí rozvíjať

  Empatia: Prečo je taká dôležitá a ako ju u detí rozvíjať

  Empatia je v súčasnosti dosť skloňovaný výraz. Ide o schopnosť precítiť, čo prežíva iný, vcítiť sa do jeho „sveta“. Je to dôležitá súčasť osobnostnej výbavy človeka – chápať a akceptovať, že existujú rozdiely medzi ľuďmi. Môj kamarát, sused môže mať odlišné prejavy správania v každodenných situáciách, má odlišné názory, postoje, očakávania, ale aj keď s tým nesúhlasím, robím, či robil by som to inak, beriem to na vedomie a snažím sa pochopiť, čo ho k tomu vedie, prečo je taký.

 • Obrázok Šibanie a polievanie. Pekná ľudová tradícia alebo násilie a ponižovanie žien?

  Šibanie a polievanie. Pekná ľudová tradícia alebo násilie a ponižovanie žien?

  „Veľkonočné sviatky som nikdy neobľubovala, pretože to znamenalo, že k nám prídu chlapci a muži, ktorí ma budú bolestivo biť po nohách korbáčom, hádzať ma do vane a púšťať na mňa studenú vodu,“ spomína si dnes 36-ročná Lucia na to, ako trávila Veľkú noc v detstve.

 • Obrázok ROZHOVOR Dánska pedagogička Helle Heckmann: Deti potrebujú byť doma s rodičmi

  ROZHOVOR Dánska pedagogička Helle Heckmann: Deti potrebujú byť doma s rodičmi

  „Deti nepotrebujú krúžky či športy, ale byť doma a žiť život s najdôležitejšími ľuďmi vo svojom živote, s rodičmi. Moja najlepšia rada znie: trávte každý deň s deťmi dostatok času,“ vraví v rozhovore Dánka Helle Heckmann, zakladateľka slávnej škôlky Nokken, v ktorej deti trávia väčšinu času vonku.

 • Obrázok Aký vplyv majú na choroby detí problémy ich matiek?

  Aký vplyv majú na choroby detí problémy ich matiek?

  Slabá imunita? Nezdravá strava? Málo pohybu? Nevhodné oblečenie? Stres? Čo všetko sa skrýva za chorobami detí? Argentínska psychoterapeutka Laura Gutmanová skúša hľadať odpovede aj vo vnútornom rozpoložení. Dieťaťa, i jeho najbližšej osoby, najčastejšie matky.

 • Obrázok Peter Sagan: Nechajte dieťa behať po vonku, ja z toho dodnes ťažím

  Peter Sagan: Nechajte dieťa behať po vonku, ja z toho dodnes ťažím

  To, že sa deti potrebujú slobodne vylietať po prírode, nie je žiadnou novinkou. K tým, ktorí to jednoznačne odporúčajú, patrí aj Peter Sagan. Hru vonku považuje za kľúčovú pre zdravý rozvoj dieťaťa, dokonca aj profesionálneho športovca, a ako dodáva – aj vďaka nej je dnes tým, kým je.

 • Obrázok Skoro štyri percentá detí trpia závislosťou na počítačových hrách. Týka sa to aj vášho dieťaťa?

  Skoro štyri percentá detí trpia závislosťou na počítačových hrách. Týka sa to aj vášho dieťaťa?

  Asi štyri percentá českých detí vykazujú znaky závislosti na digitálnych hrách a je u nich vysoká pravdepodobnosť, že touto poruchou naozaj trpia. Vyplýva to z prieskumu zorganizovanom psychológmi Univerzity Palackého v Olomouci, do ktorého sa zapojilo vyše 3 950 dospievajúcich z náhodne vybraných českých škôl. Dá sa predpokladať, že na Slovensku by prieskum dopadol veľmi podobne.

Ďalšie články v rubrike >