Každý z nás je pre svoje dieťa najlepším rodičom, treba len nájsť sebaistotu

Katarína Winterová, mamedeti.sk, 17. januára 2021 o 04:41

Byť rodičom nás nik neučil, a hoci nám veľa napovedajú naše inštinkty, nie vždy dokážeme reagovať tak, ako by sme si želali. Rád a odporúčaní je plný internet, tie sa však nedajú vždy zovšeobecňovať. Najdôležitejšie je nájsť odpovede v sebe, objaviť vlastnú silu a rodičovské kompetencie. K tomu má pomôcť rodičovský koučing. Ako funguje, vysvetľuje koučka Katarína Winterová z portálu mamedeti.sk v našej rubrike Tento týždeň píše.

Katarína Winterová sa dlhé roky venuje pomoci rodičom v krízových situáciách i v bežnom živote.

Foto: Horsky & Zachar Photographers

Rodičmi sa v istom momente stávame prvýkrát. Je to nová úloha a výzva, nové emócie a skúsenosti. V mnohom sme si neistí, hľadáme odpovede a rady iných rodičov, pričom sa snažíme urobiť čo najviac a čo najlepšie pre naše deti. Bojíme sa vlastných chýb.

Spolu s deťmi si tak prechádzame od šťastia a únavy novopečených rodičov až po prvé školské zážitky a známky až k puberte. Každé jedno obdobie so sebou prináša nové výzvy, nové zážitky, sebazaprenia a skúsenosti.

Rodičovstvo nie je také ľahké. Zmenil sa nám svet – zmenili sa priority... Nanovo si budujeme istotu v naše schopnosti v nových situáciách, ktoré zažívame s deťmi. Rodičovský koučing vám pomôže priniesť istotu, sebavedomie a dobrý plán na ťažkosti, ktoré prežívate. Tak, aby váš rodinný život nebol o strese a nenaplnených očakávaniach, ale o radosti a šťastí nielen detí, ale aj vás – rodičov.

Všetko podstatné máte v sebe, treba to len nájsť

Úloha rodičovského kouča je sprevádzať vás v čase, v ktorom to potrebujete. Nezáleží na tom, či sa jedná o čas s malým novorodeniatkom, problémy v škôlke alebo ťažkosti v škole či pubertálne obdobie. Kouč vám pomôže odhaliť vaše silné stránky a pripraviť sa na rôzne situácie a zvládanie ťažkostí.

Rodičovský kouč je vašim sprievodcom v akejkoľvek situácií a pri akejkoľvek ťažkosti vo výchove. Pomáha vám objaviť silu a vaše najlepšie schopnosti, ktoré v sebe máte. Rodičovský kouč verí, že všetko toto máte v sebe a najmä, že máte schopnosť byť pre svoje dieťa tým najlepším rodičom. Niekedy je však potrebné nájsť spôsob ako to rozvíjať a žiť v rodine.

Vďaka rodičovskému koučingu tak nájdete spôsob ako rozvíjať svoje silné stránky, ako uskutočniť potrebné zmeny vo výchove a kedy začať. Začnete si viac dôverovať a veriť, že ako rodič nezlyhávate.

Klásť si správne otázky

Nie, v rodičovskom koučingu nedostanete odpovede, rady a ani návody ako byť dobrým rodičom. Kouč totiž vie, že vy sa v sebe vyznáte najlepšie, viete čo naozaj chcete a po čom túžite. Že vy najlepšie viete, prečo sú pre vás niektoré veci vo výchove veľmi dôležité a iné menej. Kouč „len“ kladie otázky a pomáha vám tak nájsť jasnú cestu k tomu čo chcete robiť a posilní vaše sebavedomie v rodičovstve. Všetky odpovede však máte v sebe. Kouč vám ich pomôže nájsť. A tak je koučing len o vás a pre vás.

Tak ako každý z nás, tak aj každá rodina a každý rodič je originálny. Hoci sa niektoré vzorce správania opakujú, každý z nás je originálny. Každý z nás bol totiž ovplyvnený inou rodinou, inými rodičmi, inými vzťahmi. Každý si nesie v sebe iné spomienky, skúsenosti a iné túžby. A tak je to aj v rodičovstve. Každý rodič má v sebe vlastný cieľ vo výchove, vlastný spôsob – štýl výchovy a prístupu k deťom. V rodičovstve neexistuje univerzálna rada ani návod ako odstrániť zlozvyk či ako stať lepším rodičom.

Na každého funguje niečo iné a to čo funguje v jednej rodine nemusí fungovať v druhej (a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nefunguje).

Keď sa ako rodičia dostaneme do stereotypu výchovy, reakcií a nedarí sa nám podľa našich predstáv, hľadáme nové odpovede a nové informácie, ktoré by nám pomohli splniť to, po čom túžime.

Rodičovský koučing vám môže pomôcť pri hľadaní a uvedomení si, akým rodičom ste a akým chcete byť. Aký je váš rodičovský štýl a čo prináša spokojnosť deťom a aj vám rodičom.

Kompas, ktorý riadite vy

Mnoho rodičov sa trápi hľadaním rovnováhy medzi pracovným a rodinným životom. Na jednej strane vnímajú tlak z práce, na druhej strane túžia byť viac s deťmi. Hľadajú zdravú rovnováhu. Toto môže viesť k frustrácií, k nespokojnosti a zacykleniu sa v negatívnom vnímaní seba ako zlyhávajúceho rodiča. Rodičovský koučing vám podá kompas, ktorý ale riadite vy – kouč vám len pomôže nájsť a identifikovať čo naozaj chcete aj v tejto oblasti balansu medzi rodinou a prácou.

Všetci sa dostaneme aj do situácií, ktorú sú náročné a stresujúce. Vtedy je pomoc a podpora ešte dôležitejšia. Vďaka koučingu nájdete odpovede ako pristupovať k dieťaťu (aj k sebe samému) počas ťažkých životných situácií (ako je napríklad smrť v rodine, choroba alebo rozvod v rodine, strata zamestnania, veľká zmena bývania či neúspechy). Rodičovský kouč vám pomôže nájsť cestu a spôsob prekonania prekážok, ale aj pri identifikácií spúšťačov stresu.

Existujú ďalšie a ďalšie životné okamihy, kedy rodič potrebuje nielen dobrú radu, ale najmä získať sebavedomie a nadhľad v rodičovstve. Nezáleží na tom, či vychováva jedno alebo tri deti, či sú malé alebo väčšie. Uistenie, že je dobrým rodičom potrebuje v istých okamihoch každý z nás. Nájsť v sebe novú silu, istotu a správnosť rodičovských rozhodnutí nie je jednoduché, ale na tejto náročnej ceste nikto nemusí byť sám.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTento týždeň píše - ďalšie články

 • Obrázok Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

  „Častokrát sa stáva, že pri komunikácii s dieťaťom ste viac sústredení na to, čo chcete povedať, ako na to, či to vaše dieťa správne pochopí. Týmto nevedomky spôsobujete, že vás dieťa prestane poslúchať," upozorňuje obľúbená detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková vo svojom novom článku.

 • Obrázok Zákaz interrupcií nie je cesta, pomoc ženám vyzerá inak

  Zákaz interrupcií nie je cesta, pomoc ženám vyzerá inak

  Spoplatnenie interrupcií pre ženy staršie ako 40 rokov najviac ublíži najzraniteľnejším skupinám – ženám, ktoré žijú v zlých podmienkach, na pokraji chudoby či zažívajú násilie. Ak chce minister zdravotníctva Marek Krajčí znižovať počet interrupcií a ženám naozaj pomôcť, mal by konať inak, odkazuje dlhoročná aktivistka v oblasti ľudských práv Adriana Mesochoritisová v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Psychológ Marek Madro: Rok v atmosfére strachu zanecháva na deťoch vážne následky

  Psychológ Marek Madro: Rok v atmosfére strachu zanecháva na deťoch vážne následky

  Nezvládnutá pandémia koronavírusu zo strany vlády drží väčšinu detí zatvorených doma už dlhé mesiace. Zlá situácia umožňuje otvoriť len zlomok škôl pre zlomok žiakov. Dlhodobá izolácia na deťoch zanecháva neblahé následky. Práve o nich a o možnostiach riešenia hovorí dnes psychológ Marek Madro z internetovej poradne pre mladých IPčko.sk v našej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Katka Králová z Nevýchovy: „Keď mama zlyhá. Chcem tu byť pre svoje dieťa, ale som podráždená a nepríjemná. Čo teraz?“

  Katka Králová z Nevýchovy: „Keď mama zlyhá. Chcem tu byť pre svoje dieťa, ale som podráždená a nepríjemná. Čo teraz?“

  „Bola si prosto Monča, Peťa, Linda, Zuzka... a nevedela si si predstaviť, že raz tu bude niekto maličký, za koho by si dýchala. A teraz je tu, sladký, dokonalý, a tá Monča, Peťa, Linda, Zuzka musia ísť nabok, však? Musíš byť na sto percent mama. Opýtaj sa jej, rovnako ako sa možno pýtaš svojho dieťaťa, čo by potrebovala? Čo by jej urobilo dobre?" píše Katka Králová, autorka prístupu Nevýchova, ktorý odmieta tvrdú, ale aj benevolentnú výchovu a snaží sa pochopiť a naplniť potreby detí, rovnako i potreby rodičov.

 • Obrázok Slová vo výchove nestačia

  Slová vo výchove nestačia

  Poznáte to? Deťom vysvetľujete, čo a prečo urobili zle, čo sa stane, ak to nezlepšia, a naopak, čo by robiť mali, no aj tak máte pocit, že sa vaša námaha míňa účinku? Nezúfajte, je to prirodzené, detská myseľ funguje viac na obrazoch ako na slovách, čo ako pekných. Ako sa deťmi účinne hovoriť, vysvetľuje v našej rubrike Tento týždeň píše klinická psychologička Lýdia Adamcová.

 • Obrázok Psychologička Mária Tóthová Šimčáková: Dobré rady pre rodičov, ako psychicky zvládnuť dnešné obdobie

  Psychologička Mária Tóthová Šimčáková: Dobré rady pre rodičov, ako psychicky zvládnuť dnešné obdobie

  Aj rodičia sú dnes v prvej línii. Máme na mysli prvú líniu stresu a povinností. Učiť sa doma s deťmi, starať sa o domácnosť, variť i viackrát denne, do toho samozrejme vykonávať svoje zamestnanie. Niet sa čo čudovať, že veľa mám, ale i otcov je na pokraji psychického zrútenia. Obľúbená psychologička Mária Tóthová Šimčáková má však zopár dobrých rád, ako tomu predísť. Prečítajte si jej článok v našej pravidelnej sobotňajšej rubrike Tento týždeň píše.

 • Obrázok Ako dohnať zameškané. Opakovať ročník alebo učiť aj v sobotu?

  Ako dohnať zameškané. Opakovať ročník alebo učiť aj v sobotu?

  Silvia Bodláková je dlhoročná učiteľka matematiky a informatiky na základnej škole Tilgnerova v Bratislave a súčasné dištančné vzdelávanie nepovažuje za dostatočné. Žiaci učivo neovládajú v požadovanej kvalite, mnohí sa dokonca neučia takmer vôbec. V našej rubrike Tento týždeň píše sa zamýšľa nad tým, ako deficit dobehnúť a vôbec sa neobáva nepopulárnych riešení.

Ďalšie články v rubrike >